Haber Detayı
21 Ağustos 2020 - Cuma 18:41 Bu haber 395 kez okundu
 
16 KİŞİ KAYBETTİK
Vali Ekinci: Bugüne kadar 16 ölüm vakamız var
Gündem Haberi


Basın mensuplarıyla bir araya gelen Vali Kadir Ekinci, “Bingöl’de bugüne kadar 16 ölüm vakamız var Covid-19 bağlı olarak. Sayı genellikle vermiyorum ama bu önemli bir sayı. Bingöl nüfusu ölçeğinde Covid-19’a bağlı ölüm oranı ciddi bir rakam” dedi. 
Basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündemi değerlenidiren Vali Kadir Ekinci İl Hıfzısıhha Kurulu'nda alınan kararları açıkladı:  

 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 23 ve 26. Maddelerine istinaden, İl Hıfzıssıhha Kurulu 19.08.2020 tarihinde Vali Kadir EKİNCİ başkanlığında gerçekleştirilen olağanüstü görüşmede aşağıdaki konuları görüşerek karara bağlamıştır.

KARARLAR:

Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde İlimizde Koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi için tedbirlere riayet edilmesi elzemdir. Gelinen aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girilmiştir. Bu yeni dönemde yürütülecek faaliyetlerde rehberlik, ikna edicilik ve caydırıcılık ilkeleri önem kazanmıştır.

Kontrollü sosyal hayat sürecine uygun olarak salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının uygulanabilmesi, kurallara uymada yeterli caydırıcılığın sağlanabilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bu kapsamda;

A-Evde izolasyona alınan Covid-19 Hastaların ve temaslılarının takibi ile ilgili hususlar:

  1. COVID-19 hastası (kesin vaka) , şüpheli hasta (olası vaka) ve hasta temaslısı olarak değerlendirilen ve hastaneye yatışı gerekmeyen vatandaşlar 14 gün süre ile evde izlemeye alınacaktır. Bu kişilerin izolasyona tabi tutuldukları mekândan kesinlikle ayrılmamaları gerekmektedir,
  2. 14 günlük süre içerisinde evde izlemde olan covid-19 pozitif hastalar filyasyon ekipleri tarafından evde değerlendirilerek tedavileri düzenlenecektir. Evde izlem de olan hastaların izlem süresince sağlık müdürlüğüne bağlı filyasyon ekipleri ve aile hekimleri tarafından semptom ve şikayetleri için takibi yapılacaktır.
  3. Evde izolasyona tabii tutulan hastalar ve temaslılar, İl Salgın Denetim Merkezi bünyesinde oluşturulan  Mahalle Denetim Ekipleri tarafından mahalle, köy, belde bazlı izleme ve takibi  yapılacaktır.
  4. Mahalle Denetim Ekipleri Kamu Kurum ve Kuruluşları, yerel yönetimler, kolluk birimleri personelleri, okul müdürleri, öğretmenler, din görevlileri, muhtarlar ve azaları, apartman ve site yöneticilerinin temsilcilerinden oluşmaktadır. Mahalle Denetim Ekipleri Kolluk kuvvetleri koordinasyonunda kendi sorumluluk sahalarında ki, pozitif vakaların ve temaslıların Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları için elektronik imkanlar dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak kesin izolasyonun sağlanmasında görev alacaklardır. İzolasyon kurallarını ihlal eden vatandaşlara gerekli uyarılarda bulunmak ve/veya bu kişilerin kolluk kuvvetlerine bildirimini yapmak ile görevlendirilmişlerdir.

B- Evde İzleme Alınan Kişilerin Dikkat Edeceği Hususlar;

a) 14 günlük sürede evde kalmanız gerekmektedir.

b) Evde bulunduğunuz 14 gün süreyle aile hekiminiz tarafından telefon ile sağlık durumunuz takip edilecektir. Semptomunuzun ortaya çıkması durumunda veya genel durumunuz bozulduğunda 112’yi arayarak durumunuz hakkında bilgi veriniz ve tıbbi yardım isteyiniz.

c) Eve ziyaretçi kabul etmeyiniz. Ancak başka kişi/kişiler ile aynı ortamı paylaşmak zorunda kaldığınız durumlarda mutlaka tıbbi (cerrahi) maske takınız.

ç) Evdeki kişilere bulaşma riskini önlemek için mümkünse farklı bir odada, mümkün değil ise iyi havalanan bir odada oturunuz, diğer kişilerden en az 1 metre uzakta olunuz ve tıbbi (cerrahi) maske takınız, maskenin nemlenmesi halinde yenisi ile değiştiriniz.

d) Size bakım verilirken, bakım veren kişi tıbbi maske takmalıdır.

e) Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayınız.

f) Öksürme veya hapşırma sırasında bir mendille (tercihen kağıt mendille) ağzınızı kapatınız. Kullanılmış mendilleri ağzı kapalı ve delik olmayan naylon poşetlere koyarak ağzını kapatınız, ikinci bir naylon poşet içerisinde çöpe atınız, ellerinizi yıkayınız.

g) Kişisel eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayınız, ev halkı ile bardak, tabak, havlu gibi eşyaları ortak kullanmayınız; eğer kullanmanız gerekirse bu eşyaları su ve sabunla/deterjanla yıkayınız. Kullandığınız kıyafetleri en az 60°C’de normal deterjan ile yıkayınız.

ğ)  Evde varsa ayrı tuvalet ve banyo kullanınız. Ev içindeki hareketinizi sınırlandırınız; tuvalet, banyo gibi ortak kullanılan alanları iyi havalandırmanız gerekmektedir. Ortak kullanılan alanların sık olarak temizlenmesini sağlayınız.

h) Odanızın temizliği esnasında eldiven ve tıbbi maske kullanılmalıdır. Solunum yolu sekresyonları veya vücut çıkartıları ile kontamine olması mümkün olan tüm yüzeylerin sulandırılmış çamaşır suyuyla (1:100 normal sulandırmada) (Sodyum hipoklorit Cas No: 7681-52-9) temizlenmesi gerekmekte ve belirgin şekilde kirlenme olduğunda (1:10 normal sulandırmada) kullanılmalıdır. [Çamaşır suyu hazırlama oranları (%10'luk): 1/10'luk çamaşır suyu hazırlanışı: 1 ölçü çamaşır suyu +9 ölçü su (5000-6000 ppm klor açığa çıkarır) 1/100'lük çamaşır suyu hazırlanışı: 1 ölçü çamaşır suyu + 99 ölçü su (500-600 ppm klor açığa çıkarır)]

ı) Evde yaşayan diğer kişiler kendi sağlık durumlarını takip etmeli ve herhangi bir belirti ortaya çıkması durumunda sağlık kurumuna başvurmalıdır.

            Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanmasının yanı sıra konusu suç teşkil eden eylemlere ilişkin TCK’nın 195 nci maddesi uyarınca gerekli adli işlem başlatılmasına karar verilmiştir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 16, KİŞİ, KAYBETTİK,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Arşiv