Haber Detayı
03 Aralık 2015 - Perşembe 09:10 Bu haber 583 kez okundu
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Engelliler günü dolayısıyla Vali Köşger, Başkan Barakazi ve Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Korkutata kutlama mesajı yayımladı.
Haberi


Vali Köşger mesajında, “Engelli vatandaşlarımız toplumumuzdaki bütün bireyler gibi hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilme hakkına sahiptir. Toplum olarak bizlere düşen görev de ön yargılardan kurtularak engelli vatandaşlarımızın istihdam yoluyla özgürleşmelerini sağlamak, onlara güvenli bir gelecek sunmak, yaşam koşullarını ve bakım hizmetlerini iyileştirerek yaşam kalitelerini arttırmaktır. İnsan doğuştan engelli olmasa bile sonradan yaşayabileceği elim olaylar neticesinde engelli olabilmektedir. Aslında her insan bir engelli adayıdır. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımız konusunda toplum olarak farkındalık sahibi olmak ve onlara her türlü desteği sağlamak için gerekli hassasiyeti göstermek icap eder.Bugün gelinen noktada ülkemiz genelinde olduğu gibi Bingöl’ümüzde de engelli vatandaşlarımıza eğitim, sağlık, istihdam gibi birçok hizmet alanında çalışmalar yapılmış, yatırımlar gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye devam edilecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor, yürekleri sevgi ile dolu olan engelli vatandaşlarımızı kucaklıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Belediye Başkanı Barakazi, “Belediye olarak 17 parkta engellilere yönelik olarak, ‘Engelsiz Park Projesi’ ile oyun guruplarının kurulması ve zemin iyileştirmesi çalışmaları kapsamında 18 engelsiz oyun gurubu kurduk. Bu oyun gruplarında diğer oyun gruplarından farklı olarak, merdiven yerine rampa bulunuyor. Bu şekilde engelli çocuklar daha rahat bir şekilde oyun gruplarından faydalanacak. Ayrıca; üstyapı çalışmaları kapsamında şehir merkezinde görme engelliler için yürüme yoluna engelliler için iz yolu yaptık. Görme engelli vatandaşlarımızın gitmek istedikleri yerlere rahat ulaşabilmeleri amacıyla şehrin önemli ulaşım akslarında kaldırımlara kılavuz taş ve uyarı taşlar ile engelli yürüyüş yolları oluşturuldu. Ayrıca engellilerin kaldırımlarda rahat geçiş yapabilmeleri için kaldırım rampaları uygun hale getirildi. Engelli kardeşlerimize engelsiz bir yaşam sunmak için çalışmalarımız devam ediyor. Çağdaş dünyanın geldiği ileri noktada engelli vatandaşlarımıza, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması sosyal devletin asli görevidir. Bu düşüncelerle Dünya Engelliler Günü’nde yürekleri sevgi ile dolu olan tüm engelli vatandaşlarımızı kucaklıyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, “3 Aralık Dünya Engelliler Gününün anlamını ve biz engelliler için önemini belirtmek ve toplumun biz engellilerin varlığından haberdar olması için toplumda farkındalık yaratmak istiyoruz. Değiştiremeyeceğimiz engellilik karşısında bireylerin daha çoçukluk yaştan başlayarak eğitmeli, onlara engelliğin nedenlerini en iyi şekilde anlatmalıyız. Her insanın bir özürlü adayı olduğunu düşünürsek yapılacak çalışmalar daha fazla önem kazanmaktadır. Bu günün biz engelliler için önemini vurgalamak için tüm halkımızı bizlerle beraber yürümeye davet ediyoruz. Bugün Hacı Hıdır’dan saat kulesine yürüyüp basın açıklaması yapacağız. 21.yüzyıla gireceğimiz bugünlerde akıllara durgunluk veren ilerleme ve gelişmeler insan oğluna yepyeni ufuklar aşmaktadır. Akılcı ve hür düşünce sayesinde eğitim ve öğretimin yaygın hale getirilmesi sağlanmaktadır. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki eğitsel anlamda ilimizde bu başarıyı yakalamamız henüz gerçekleştirilmemiştir. Tabi ki bilindiği gibi ellimizin beş parmağının beşi bir olmadığı gibi insanlarda zeka kabiliyet ve anlayışı da bir değildir. Sakatlık bir suç unsuru değildir. Allah’ın yaratmış olduğu bu varlıkları hor ve hakir görmek insanlık dışı bir olaydır. Konuyla ilgili her kesim ve kurum her şahıs ve birim üzerine düşen görevleri en iyi bir şekilde yerine getirilmelidir. Sonuç itibarıyla bu insanlara uygun iş imkanları geliştirilerek verimli hale getirilmesi sağlanmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engeliler Günümüzü kutlar hepinize başarı sağlık ve mutluluklar dilerim” dedi.

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 3, Aralık, Dünya, Engelliler, Günü,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Arşiv