Haber Detayı
22 Ocak 2016 - Cuma 10:30 Bu haber 755 kez okundu
 
AFAD kurulu toplandı
Olası bir afet durumunda Bingöl’e 1. Grup destek verecek iller, Erzincan, Tunceli, Malatya, Elazığ, Adıyaman, Muş, Diyarbakır, Erzurum destek verecek. 2. Grup destek illeri; Van, Batman ve Bayburt olacak. Arama Kurtarma Birliği ise Diyarbakır’dan gelecek.
Haberi


Afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlemek için Vali Köşger başkanlığında İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı.

 

Toplantıya Vali Köşger’in yanı sıra, 49. Komando Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcısı Cevat Gün, ilçe kaymakamları ve ilgili kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Köşger: “Türkiye Afet Müdahale Plan çalışmalarını yapmak üzere toplandık. Çeşitli açılardan afete uygun zemini olan coğrafi kuşakta yer alıyoruz. Doğal afetlere maruz kalan bir ülkedeyiz. Geçmişte bu afetlerle ilgili hem afet öncesi hazırlıklarla ilgili, hem de afet anında ve afet sonrasında ülkemizin yaşadığı sıkıntılar vardı. Gölcük’te meydana gelen son Marmara depreminde ülkemizin düştüğü durum, yaşadığımız sıkıntılar ülkemize ders oldu ve kapsamlı çalışmaların yürütülmesi gerektiği anlaşıldı.

Olağan durumlarda herkes iyi veya kötü bir şekilde işi yürütüyor, ülkelerin gücü, kabiliyeti ve gelişmişliği; olağandışı durumlarda nasıl koordine olduğu durumlarda ortaya çıkıyor. Son zamanlarda olan afetlerde hem afet anındaki müdahalelerde hem de sonrasındaki orada bulunan insanların ihtiyaçlarının karşılanması konusunda koordine olma noktasında ülkemiz belirli bir mesafe kat etti. Bingöl’de geçtiğimiz günlerde Kiğı depremine maruz kaldık. Orada gece 2 itibari ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerimiz bölgeye ulaşmıştı. Ülkelerdeki yönetim sisteminin ne kadar gelişmiş olduğunu gösteren durum; herkesin ikinci bir emre, talimata, koordinasyona gerek kalmaksızın görevin idraki içinde harekete geçmiş olmasıdır. Bu noktada ben de AFAD İl Müdürlüğü ekiplerimize ve katkı sağlayan herkese bir kere daha teşekkür ediyorum. Oradaki zarar tespit çalışmalarının sonuna geldik, itirazlar olabilir, itirazlara müteakip de gereken yardımlar hak sahiplerine yapılacaktır.” dedi.

 

İl Afet ve Acil Durum Müdürü M. Emin Boğatekin toplantıda yaptığı sunumda şunları dile getirdi: “Her geçen gün dünyada teknolojinin ilerlemesi ve insanların afet konusunda bilinçlenmesine bağlı olarak yeni çalışmalar ve planlar ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de de mevcut mevzuata göre yapılan planların günümüz ihtiyaçlarını tam karşılamadığı görülmüştür.

En kötü senaryo baz alınarak daha detaylı çalışmalar yapılması düşünülmüştür. Bu kapsamda Türkiye Afet Müdahale Planı 2 yıllık bir çalışmansın sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Önceki planlara göre hizmet grubu sayıları arttırılmış ve planların daha detaylı çalışması hedeflenmiştir. Personel, ekipman, kaynak analizi yapılarak mevcut durumumuz bilinecek, güçlü ve zayıf yönlerimiz tespit edilecek; senaryolara göre yapılan analizlere de kapasitemizi geliştirmek için uygulanması gereken yöntemler tespit edilecektir.

Türkiye Afet Müdahale Planı ulusal düzey hizmet grubu planları tamamlanmıştır. İlimizde 30 Nisan 2014 tarihinde yapılan TAMP bilgilendirme toplantısından itibaren çalışmalara başlanmış ve devam etmektedir.

Yerel düzey İl Afet Müdahale Planı ve Hizmet Grupları Operasyon Planları hazırlanması amacıyla Başbakanlık AFAD tarafından ülkemiz genelinde belirlenen 6 pilot il (İstanbul, Bursa, Gaziantep, Rize, Kütahya, Bingöl) seçilmiş olup, diğer iller klavuz plan dahilinde çalışmalarına başlamışlardır.

İlimizde ana çözüm ortağı olan kurumların hizmet alanı içerisine giren çalışmaları ve hizmet grubu operasyon planını tamamlayamamalarından dolayı ilimizin Afet Müdahale Planı henüz onaylanmamıştır.

Amacımız afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensiplerini belirlemektir.” dedi.

Yapılan bilgi sunumunun ardından toplantı sona erdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: AFAD, kurulu, toplandı,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Hatayspor
7
0
0
1
2
3
3
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
4
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
5
BB Erzurumspor
6
0
1
0
2
3
6
Göztepe
5
0
0
2
1
3
7
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
8
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
9
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
10
Trabzonspor
4
0
1
1
1
3
11
Kayserispor
3
0
2
0
1
3
12
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
13
Kasımpaşa
3
0
2
0
1
3
14
Gaziantep FK
2
0
1
2
0
3
15
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
16
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
17
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
18
Yeni Malatyaspor
1
0
2
1
0
3
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Arşiv