Haber Detayı
11 Ocak 2016 - Pazartesi 11:17 Bu haber 3750 kez okundu
 
Afyon ile Bingöl ‘Kardeş Şehir’ oldu
Afyonkarahisar ile Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası kardeş oda protokolü yaptı. Protokol ile iki il arasında daha fazla ticaret, ortak yatırımlar ve projeler yapılacak.
Gündem Haberi


Dört bakanın katılımı ile imzalanan protokolün, iki şehir arasında özellikle tarım ve hayvancılığı geliştirmesi bekleniyor.

Doğu ile Batı illerindeki kurum, üniversite ve borsalar arasında iş birliği ve kardeşliği artıracak Sosyal Etkileşim Programı (SEP) meyvelerini vermeyi sürdürüyor. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden terörün temizlenmesi sonrası eski günlere bir daha dönülmesinin önüne geçmek adına hayata geçirilen SEP, söz konusu bölgelerle ticari ve sosyal etkileşimi artıracak iş birliklerinin yolunu açtı.

Yılmaz: Ortak yönleri var

Bakan Yılmaz da protokolünün çok anlamlı bir girişim olduğunu ifade ederek, iki ilin mesafe olarak birbirine uzak gibi göründüğünü ancak çok enteresan benzerlikler taşıdıklarını aktardı. “Afyon ve Bingöl uzak coğrafyalar gibi görünmekle birlikte, birbirine çok benzeyen iki il. Her iki il kavşak noktası Afyon’u söylemeye gerek yok. Bingöl Doğu Karadeniz’le, Güneydoğu arasında ve aynı zamanda Orta Anadolu’yla Doğu arasında bir kavşak konumunda şimdi bunu daha da güçlendirmeye çalışıyoruz. Duble yollarla, çeşitli çalışmalarımızla bu kavşak olma vasfını Bingöl’ün daha da geliştirmeye gayret ediyoruz.

Diğer taraftan, her iki ilde de termal var, termal kaynaklar her iki il için önemli Afyon tabi burada çok ileri gitmiş durumda, otelleriyle, hizmet sektörleriyle, inşallah Bingöl’de de benzer bir gelişmeyi hep birlikte yakalarız.

Kaymaktan bahsedildi, Bingöl’ün sadece balı yok, kaymağı da var farklı bir kaymak Afyon kaymağından farklı, ama bizim de gerçekten güzel bir kaymağımız var. İnşallah Bingöl’ü ziyaret ettiğinizde bal kaymak ikram edeceğiz sizlere. Az önce değerli vekilimiz Ali Bey söyledi bu bal kaymak kardeşliği olsun inşallah aynı zamanda.

Aynı zamanda tarihi olarak baktığınızda da güzel benzerlikler var, burası İstiklal Savaşımızın dönüm noktalarından birine şahitlik etmiş bir beldemiz Kocatepe hepimiz için çok değerli, çok anlamlı bir mekan. Bingöl’ün de Şeref Meydanı var, Rusların gelip geri dönmek durumunda kaldıkları nokta, bu anlamda da aslında önemli benzerlikler var. İnşallah bütün bu benzerliklerle, bütün bu ortak noktalarla birlikte Bingöl’le Afyon arasında kardeşliğin hakkını hep birlikte vereceğiz iş dünyasıyla, siyasetçisiyle, bütün ilgili kesimleriyle.

Hayvancılığın, tarımın hiçbir zaman modası geçmez. İnsanlık kadar eski bir sektör ve böyle olmaya da devam edecek en stratejik sektörlerden bir tanesi. 21. yüzyılda küresel ısınmayla birlikte, artan nüfusla birlikte, değişen tüketim kalıplarıyla birlikte tarım, gıda sektörü eskisinden de daha önemli hale gelmiş durumda. Dolayısıyla Afyon gibi, Bingöl gibi illerde tarımın gelişmesi, hayvancılığın gelişmesi ülkemizin ekonomik kalkınması açısından önemli olduğu gibi, gıda güvenliğimiz açısından da son derece önemli ve bu anlamda Bakanımız kolları sıvamış durumda çok yoğun bir gayret sarf ediyor. İnşallah Afyon’a da, Bingöl’e de ve ortak projelerimize de değerli Bakanımızın katkılarını bekliyoruz ve yürekten destek olacağına eminiz hepimiz. Bugüne kadar katkıları içinde teşekkür ediyoruz.


 

Eroğlu: Kardeşlik pekişti

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası arasında, Afyonkarahisar TSO Meclis Salonunda düzenlenen kardeşlik protokolü imza töreninde konuşan Afyonkarahisarlı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, iki oda arasındaki işbirliğinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, kardeşliğin pekiştiğini ifade etti. Bingöl'ü yakından tanıdığını belirten Eroğlu, “Bingöl gerçekten çok güzel bir şehir. Afyonkarahisar ile böyle bir gönül köprüsü, basit bir ticaret ve sanayi odası işbirliği değil, doğu ile batı asarında, iki şehir arasında gönül köprüsü kurulması meselesidir” diye konuştu.

 

Tüfenkci: Ticaretin ötesinde işbirliği

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Türkiye'nin son 13 yılda özellikle ekonomik alanda gösterdiği gelişmelerde oda mensuplarının büyük payı olduğunu vurgulayarak, odaların üretim, istihdam ve ihracat için her güçlüğe göğüs gerdiğini anlattı. Gönül köprüsünü sadece ticari anlaşma olarak düşünmemek gerektiğine dikkati çeken Tüfenkci, “Birbirimizden farkımızın olmadığını bildiğimiz bu coğrafyada bu kardeşliğin çok çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

Çelik: Yöresel ürünler artacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de protokolün hayırlı olması temennisinde bulunarak, bunun kardeşliği bozmaya çalışanlara en güzel cevap olduğunu vurguladı. Bakan Çelik, Afyonkarahisar ve Bingöl'ün tarım ve hayvancılıkla öne çıkan iki kent olduğuna dikkati çekerek, bölgelerin yöresel ürünlerinin gelişmesi için el birliği içinde çalışacaklarını kaydetti. Bakan Çelik, iki şehrin is adamlarına Bingöl'den Ayfonkarahisar'a buradan Bingöl'e ziyaretler yapmalarını tavsiye etti.

Türkiye için kazanç

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hüsnü Serteser, iki ilin işadamlarının görüşmeler yaptığını, çok önemli iş anlaşmalarının gündemde olduğunu söyledi. Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay da Afyonlu işadamları ile büyük sinerji oluşturacaklarını belirtti. Çalbay, bu işbirliğinin bölgelerine ve Türkiye'ye kazanç sağlayacağını kaydetti.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Afyon, ile, Bingöl, ‘Kardeş, Şehir’, oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
3
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
4
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
5
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
6
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
7
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Arşiv