Haber Detayı
21 Ekim 2019 - Pazartesi 11:36 Bu haber 219 kez okundu
 
Aİleyİ Zayıflatan Üç Hastalık: Sekülarizm, Sosyal Anomi, Bireycilik
Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Günümüzde aileyi zayıflatan 3 hastalığın sekülarizm, sosyal anomi ve bireycilik; , aileyi bir arada tutan değerleri ise meşveret, eşitlik, özerklik, hakkaniyet, sevgi, adalet, saygı, güven, paylaşımcılık, maddi ve manevi kazanımlar.
Haberi


Türkiye’nin yakından tanıdığı Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikolog Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bingöl Üniversitesinin 2019/2020 Akademik açılış yılı münasebeti ile Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezimizde “Değişen Dünya, Gençlik ve Aile” konulu bir konferans verdi. 
Tarhan, ‘Değişen Dünya, Gençlik ve Aile’ konulu konferansta Prof. Dr. Tarhan, önemli paylaşımlarda bulundu. Günümüzde insanlık tarihinde görülmemiş oranda benmerkezciliğin yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Tarhan, pozitif psikolojinin mutsuzluk karşısında kurtuluş olarak görüldüğünü ifade etti. Eşlerin birbirlerini değiştirmeye çalışmamaları gerektiğini hatırlatan Tarhan, rekabetçi iletişimden ziyade tamamlayıcı ilişkinin ilke edinilmesi gerektiğini vurguladı. 
“İNSANLIK TARİHİNDE GÖRÜLMEDİĞİ KADAR ÇOK BENMERKEZCİLİK YAŞANIYOR”
Bingöl Üniversitesi Psikoloji Kulübünün katkılarıyla, Bingöl Valiliği ve Belediye Başkanlığının desteğiyle Recep Tayip Erdoğan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen konferansta konuşan Prof. Dr. Tarhan, ‘Değişen Dünya, Gençlik ve Aile’ başlığında önemli paylaşımlarda bulundu. Günümüzde batının yaşadığı medeniyet krizine vurgu yapan Prof. Dr. Tarhan Kaliforniya sendromu ile batılıların hedonizm, egosantrizm, yalnızlık ve sonucunda da mutsuzluk yaşadığını söyledi. Duygusal çıkarlardan ziyade menfaatin ön plana çıktığı ilişkilerin gözlendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, insanlık tarihinde olmadığı kadar günümüzde benmerkezciliğin arttığını kaydetti. 
“POZİTİF PSİKOLOJİ MUTSUZLUK KARŞISINDA KURTULUŞ OLARAK GÖRÜLÜYOR”
Dünyada artan mutsuzluk karşısında bilim dünyasının bir arayış içerisinde olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan bilim insanlarının son zamanlarda pozitif psikolojiyi çok konuştuğunu ifade etti. Prof. Dr. Tarhan şu ifadeleri kullandı:
“Pozitif psikoloji bir kurtuluş olarak görülüyor. Mutsuzluk karşısında bu bilim geliştiriliyor. Pozitif psikoloji polyanacılık değil. Normal psikoloji, eksiyi sıfıra getiriyor. Pozitif psikoloji ise artıya çıkarıyor. Olaylara pozitif bakma, anlam katabilme ve yorumlama beceresi kazandırıyor.”
“İYİ BİR LİDERLİK İÇİN İLK ÖNCE KENDİNİZİN LİDERİ OLMAYI BAŞARMALISINIZ”
Psikiyatrik hastalıkların bir beyin hastalığı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Tarhan “Gez, toz, takma kafana, geçer” anlayışının doğru olmadığını söyledi. Tedavi edilmeyen psikiyatrik rahatsızlıkların evlilik ilişkilerini bozduğunu, aile yapısını olumsuz etkilediğini belirten Tarhan, aile bütünlüğünün sağlanmasına ilişkin şu uyarılarda bulundu: “İyi bir eş, baba, anne olmak; iyi iş insanı olmak kadar önemli. Aile canlıdır. Birey önce kendi kendinin lideri olmayı başarabilmeli. Kendinin lideri olamayan ne iş yerinin, ne ailesinin, ne de beldesi, ülkesinin lideri olabilir.”
Kimi ailelerin ego savaşlarına yenik düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, tarafların birbirlerini değiştirmeye çalışmalarının doğru olmadığını söyledi. Prof. Dr. Tarhan, “Çiftlerin benim ailem, senin ailen, benim param, senin paran gibi tartışmalardan uzak durması gerekir.  Tarafların karşılıklı adımlar atarak altın orta noktada buluşmayı başarabilmeliler. Taraflar yargılayıcı iletişimden uzak durarak, rekabetçi iletişimden ziyade tamamlayıcı ilişkiyi ilke edinmeli. Duygusal beceri, empati de çok önemli” şeklinde konuştu. 
PROF. DR. TARHAN,  AİLELERE SERA ÇİÇEĞİ GİBİ YETİŞTİRMEYİN UYARISINDA DA BULUNDU ÇOCUK 
“Acı, değiştiriyor, geliştiriyor” şeklinde sözlerini sürdüren Prof. Dr. Tarhan, şöyle devam etti: “Ormanlarda bulunan asırlık ağaçlara bakın. Göreceksiniz ki asırlık bu ağaçlar fırtınalara, sel, yağmur, rüzgârlara direnmiş ağaçlardır. Böylece uzunca yıllar ayakta kalabilmişlerdir. Günümüzün kimi aileleri çocuklarını sera çiçeği gibi yetiştirdiğine şahit oluyoruz. Bu tutum çocuklarımıza çok zarar verir. Çocuklarımızı konformist yetiştirmekten uzak duralım. Acı çekmek değişim, gelişimin bir parçası. Bu acılar çocukları geliştirecektir. Onlara yeteneklerini geliştirmek için fırsat tanıyalım. Çok müdahale etmeyelim.” 
AİLEYİ YIKAN VE AYAKTA TUTAN DEĞERLER
Günümüzde aileyi zayıflatan 3 hastalığın sekülarizm, sosyal anomi ve bireycilik olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tarhan, aileyi bir arada tutan değerleri ise meşveret, eşitlik, özerklik, hakkaniyet, sevgi, adalet, saygı, güven, paylaşımcılık, maddi ve manevi kazanımlar olarak sıraladı.  
Yaklaşık bin kişinin dinlediği konferansın sonunda Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan okurlarına kitaplarını imzaladı. Kitapseverler Prof. Dr. Tarhan ile bol bol da fotoğraf çektirdi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , Aİleyİ, Zayıflatan, , Üç, Hastalık:, Sekülarizm,, Sosyal, Anomi,, Bireycilik,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv