Haber Detayı
24 Ağustos 2015 - Pazartesi 09:15 Bu haber 1895 kez okundu
 
Algı operasyonları yapılıyor
Fehmioğlu: ‘’HDP, kürt sorununu inkar ve asimile eden tek parti zihniyeti ile işbirliği içinde. Bunu meclis başkanlığı seçimlerinde de gördük’’ dedi.
Siyaset Haberi


Ak Parti Ağustos ayı genişletilmiş İl Danışma Meclis Toplantısı Cumartesi günü saat 10.00'da Kültür Merkezi'nde yapıldı. Toplantının birinci bölümünde Milletvekilleri Enver Fehmioğlu ve Şebnem Koçakelçi, İl Başkanı Yılmaz Seven ve Belediye Başkanı Yücel Barakazi konuştu.

Seven: En temel hak olan seyahat özgürlüğünü engelliyorlar

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Yılmaz Seven şöyle konuştu: ‘’ Son yaşananlardan sonra HDP’liler  Başbakanı ve Cumhurbaşkanını suçluyorlar. Bu tür algı yönetimleri mutlaka olacaktır. 7 Haziran öncesi de bu tür algı yönetimlerine başvurdular ve malesef  başarılı oldular. HDP, 7 Haziran’dan önce vatandaşa giderken şunu söyledi: Biz sahaya indiğimizde bunlarla karşılaştık. Dediler ki; bizler meclise gidersek çözüm süreci olumlu anlamda son bulacak, akan kan duracak ve Doğu, Güneydoğu, Ortadoğu’ya huzur gelecek dediler. Halkta biz bunları meclise gönderirsek akan kan duracak. Çözüm süreci olumlu anlamda nihayete erecek. Bizlerde refaha huzura ereceğiz diye düşündüler ama gelinen nokta gösterdiki HDP'nin samimiyetsiz olduğunu açık ve net bir şekilde ortaya çıktı. İnsanlara sormalısınız HDP’liler sizlerden oy isterken ne vaat ettiler şimdi ortaya çıkan bu sonuç nedir? İnsanların bunu sorgulaması gerekiyor. 7 Haziran sonrası HDP ürettiği siyasetin tam tersine bir siyaset izlemeye başladı. 7 Haziran’dan önce Selahattin Demirtaş diyordu ki bizler meclise girersek Kandil’e silah bıraktırma konusunda baskı uygularız ve Kandil silahı bırakmak zorunda kalacak diyordu. 7 Haziran’dan sonra bizim Kandil’e söz geçirecek gücümüz yok. Kandil bizi dinlemiyor diyor.  HDP’liler diyorki Cumhurbaşkanı koalisyon olmasını istemedi o yüzden olmadı. HDP, 7 Haziran akşamı biz kesinlikle Ak Parti ile koalisyona girmeyeceğiz dedi. Sorumlu kim Cumhurbaşkanı mı HDP mi?

MHP, biz Ak Parti ile koalisyon ortağı olmayacağız. Peki sorumlu kim Cumhurbaşkanı mı, böyle bir beyanda bulunan Devlet Bahçeli ve MHP mi?

CHP, kendi himayesi altına girecek bir iktidar istedi. Bu da bizim siyasi geleneğimize uymaz. Ak Parti olarak biz 258 vekil çıkardık CHP 132. Biz neden onlara mahkum olalım. CHP'nin dikte ettiği şeyleri kabul etmemiz mümkün değildi.

Suruç katliamından sonra PKK’lı teröristler gittiler 2 polisimizi şehit ettiler uykularında. Bu silahsız uykuda uyuyan insanları öldürenlerin neresinde barış isteme arzusu var. Barış istemek böyle mi olur, vicdanlar bunu kabul eder mi?

Çözüm sürecinde bu kadar adım atılmasına rağmen HDP siz ne yaptınız diyor. HDP bu çözüme katkı sunmak için ne yaptı. Operasyonlar daha başlamadan Kandil ve HDP halka silahlanma çağrıları yaptı. Yüzden fazla araç yakma, yol kesme, haraç alma eylemleri oldu. Hizmete gelen insanlara baskılar oldu. Madem barış istiyorsunuz halkın malını neden yakıyorsunuz. Diyarbakır yolunu neden kapatıyorsunuz. İnsanların en temel hakkı olan seyahat özgürlüğünü neden engellediniz?

Olağanüstü hal döneminde en temel kısıtlanma seyahat özgürlüğünü kısıtlamasıydı. Bu hali Ak Parti kaldırdı. Peki bu yolu kapatanlar seyahat özgürlüğünü ellimizden almıyor mu? Hiç kimse rahat bir şekilde seyahat edemiyor. Barış böyle mi istenir’’ şeklinde konuştu.

 

Enver Fehmioğlu: Biz haklıyız, haklı olanında güçlü olması lazım

Ardından söz alan Fehmioğlu, ‘’Malumunuz 7 Haziran’dan sonra çok zorlu bir süreçten geçtik. Gönül isterdiki Bingöl’ün yatırımları ve çalışmaları ile ilgili siz değerli kardeşlerimizi bilgilendirelim ama süreç o kadar yoğunki gündem o kadar yoğun ki artık tekrar yeniden bir seçime konuşuyoruz, güvenlik konuşuyoruz. Ak Parti’yi iktidardan düşürmek isteyen uluslararası güçler ve içerdeki uzantıları ile birlikte çok büyük bir operasyonla karşı karşıya kaldık. Ak Parti’yi iktidardan düşürmek için bir algı operasyonu oluşturdular. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden ülkemizi, bölgesinde bir güç olmasını engellemeye çalıştılar. Tabi bunlar peyderpey açığa çıkıyor. Bu söylediklerimiz rivayet veya duyumlar değildir. Gerçek bilgilerdir. Bu algı operasyonuyla Sayın Cumhurbaşkanımızı halkın gözünden itibarını düşürmek için ve ciddi bir operasyon oluşturdular ve bizim insanımız bu algı operasyonlarının etkisi altında kaldı. Bunu tersine çevirmenin zamanı geldi. Seçim tarihi de belirlenmek üzere. 2 ay içerisinde yeni bir seçime gireceğiz. Geçmiş deneyimlerimizle yeni seçime ciddi bir hazırlık yapmamız gerekiyor. Bu hazırlık için teşkilat mensuplarına, aday arkadaşlarımızla, Ak Parti’ye gönül vermiş tüm arkadaşlarımızla bu işi başaracağız. Geçmişin ezikliğini de başarı ile taçlandıracağız. Seçimden sonra malumunuz bir koalisyon görüşmeleri yapıldı ve bu görüşmelerde bir neticeye varamadık. Kimin hangi sebeple bu ortaklığa yanaşmadığı ortada. HDP, zaten ben bu koalisyonu yapmayacağım dedi ve o anlamda gayretler gösterdi.

Yıllardır bu kürt sorununu büyüte büyüte bizim önümüze koyan tek parti zihniyeti kürtleri inkar ve asimile eden ve bu sorunu çıkılmaz bir konuma getiren zihniyetle HDP iş birliği yaptı. Bunu meclis başkanlığı seçimlerin de de gördük.

 2002’den bugüne Ak parti ikitidarı 2002, 2007 VE 2011 iktidarında Ak Parti çok önemli başarılar elde etti. Ak Parti iktidara geldiği  günden itibaren bu Ak Parti’yi iktidardan düşürmek için darbelerle, muhtıralarla ve değişik ayak oyunları ile Ak Parti’yi iktidardan düşürmek isteyen güçler her zaman uğraştı ve başaramadılar. Bu güçler şuna inandı; Sayın Cumhurbaşkanımızın Kürtlerle olan sevgi bağını koparmadan, bu darbelerle, muhtıralarla  olmadı ve algı operasyonları ile cumhurbaşkanımızın kürtlerle olan sevgi bağını koparmaya çalıştılar. Bunu kısmen de başardılar. Cumhuriyet tarihimizde kürt sorununu çıkılmaz durumu getiren zihniyetler ve inkar eden asimile eden faili mechuller yapan dili reddeden yok eden bir anlayış nasıl oluyor bir çözüm süreciyle risk alarak büyük bir cesaret örneği göstererek Kürt sorununa neşter vuran ve çok  ciddi değişiklikler yapan kimliğiyle, ana diliyle, eğitimiyle, savunma hakkıyla bütün bu gelişmeleri sağlayan cumhurbaşkanımız kürt düşmanı oluyor. İşte bu algı operasyonunu tersine çevirmemiz lazım. Bizlere çok büyük görevler düşüyor. Kürt haklarını savunduklarını iddia eden, elinde silah olanlara bir vatandaş olarak buradan haykırıyorum: lütfen benim haklarım için insan öldürme, anneleri ağlatma babaları ağlatma diyorum. Yeter artık. Biz haklıyız.  Haklı olanında güçlü olması lazım. Önümüzdeki bu siyasi süreçte başarı için imkanlarımızda var. Kabiliyetimizde var ve bunu her yönü ile yönetecek bilgimizde var. Biz kendimizi anlatamıyoruz. Onlar konuştu biz yaptık ama bu yetmedi. Demek ki yapmak yetmiyor birazda anlatmak lazım O da bize düşüyor. Bizim silkinmemiz lazım. Biz haklı iken konuşmaz duruma gelmişiz. Bu çözüm sürecini kirleten, bozan, baltalayan taraf bellidir. Bunu kamuoyuna açıklamamız lazım. Vatandaşı aydınlatmamız lazım. Ne oldu da bu süreçi iki polisimizi ensesinden vurarak bozuyorlar. Bunlar kimden emir aldı. Neden böyle bir şey oldu. Bunları sorgulamamız lazım. Çok ciddi bir operasyonla karşı karşıyayız. Bu sebeple hepimize görev düşüyor. Yarınlarda kısmen yaşadığımız moral bozukluğunu gür bir sele haklılığımızı tekrar haykıracağız'' dedi.

Şebnem koçakelçi: Bingöl bölgede vekil sayısını koruyan tek şehir

‘’2002 yılından itibaren iktidara geldiğimiz günden beri partimiz tüm vesayetleri, darbeleri, ayrımcılıkları, ötekileştirmeleri bitirip çok ciddi anlamda sağlıkta, ulaşımda, eğitimde reformlar yaratan partimiz, 2015 seçimlerinde de Türkiye’de birinci parti olarak meclise girmiş, en yakın rakibi anamuhalefet partisinin iki katı milletvekili sayısı çıkartarak birinci olmuştur. Bu anlamda da hakkımızı heba etmeyelim. Bir başarısızlık olarak İl başkanı, Belediye Başkanı değindi ama bu demek  istedikleri başarısızlık değil tabiki iktidar partisi olamadığımız için biz kuruluşumuzdan beri her seçim dönemi oy oranımızı ciddi manada arttırarak meclise gittiğimiz için, son sonuçlarda bunun üzüntüsünü yaşadık. Yaşamadık değil. Diğer partilerle değerlendirdiğimiz zaman başarılıyız. Ancak önceki dönem Ak Parti girmiş olduğu seçim sonuçlarına baktığımız zaman evet hatalarımız, eksiklerimiz var. Biz her zaman iktidar partisi olmayı hedefledik. Gelecek nesillere çok güzel bir ülke, barış içerisinde, istihdamı sağlanmış, bütün reformları hayata geçirilmiş bir ülke adına 2023, 2051 ve 2071 hedeflerine öngörerek çalışmalarımıza gayret ettik. Aldığımız sonucu değerlendirmiyoruz değiliz. Biz Bingöl olarak Doğu Anadolu bölgesinde vekil sayısını koruyan tek şehiriz. Bunun gururunu, onurunu, dikliğini gösterin ve yaşayın. Bu demek değil biz bu sonuçtan memnun kaldık. Hatalarımızı ve eksikliklerimizi çıkartarak çalışacağız. Çok şükür ki meclis başkanımızı seçtik. Sonrasında Cumhurbaşkanımızın Başbakanımızı görevlendirmesiyle beraber koalisyon çalışmalarına Başbakanımız tam süratle devam etti. İlk Günden koalisyona taraftar olmadığımız kamuoyuna algı ile yönetilmeye çalışıldı. Başbakanımız, milletten çıkan iradeye saygı duyacağımızı söyledi. Biz vekiller, Bakanlar, Hükümet ve sayın başbakanımız bu yönde elinden gelen gayreti yaptı. CHP, buna kapalıydı. Devletin makamını koalisyon malzemesi yapacak konuma getirdiği için CHP ile başarıya ulaşamadık. HDP bu süreci daha ilk gün bitirdi. MHP aynı şekilde. Dolayısıyla bize seçime gitmekten başka çare kalmadı. Seçime gitme zorunda kalmamızın sebebi bunlar iken maalesef HDP ve diğer muhalefet partileri seçime gitme yolundaki kapıyı açan, isteyen, arzulayan partinin bizler olduğunu vatandaşa özellikle kaos ortamında empoze etmeye çalışıyorlar. Bunuda şöyle ifade ediyorlar; Erdoğan seçime gitmek istedi. 400 vekil alamadı. Düğmeye bastı, savaş ilan etti ve seçime gidiyoruz. Yalnız Bingöl özelinde değil, genelde de Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan üzerinden aynen 7 Haziran öncesi gibi bir karalama kampanyası devam etmektedir. karalamanın ötesinde cumhurbaşkanımızı zayıflatma, güçsüzleştirme aynı zamanda Başbakan ile arasına nifak  tohumu atmayı amaçlayarak, tek amaçları ortak aklın sunduğu ve zorunlu kıldığı Erdoğan düşmanlığını bu şeçimde de yaratıp Ak Parti’nin güçlenmesine engel olmaktır. Küresel güçler işbirliği içerisinde PKK VE HDP’yi maşa olarak kullanarak amaçlarına ulaşmak istedikleri bu süreci vatandaşımıza iyi anlatalım. Hemen seçim sonrasında bu süreci bozanın KCK, PKK, HDP olduğunu vatandaşımızla paylaşalım. Bizim kurucu liderimiz, baldıran zehiri içip çıktım bu yola demişti.hatırlayalım. Asla hiçbir ayrıma gitmeden anaların göşyaşlarını dinhdirmek içindi bu. Ama geldiğimiz süreçte HDP ve PKK ile yapılan bütün barış görüşmelerine karşı seçim süreci sonrasında Cumhurbaşkanımız daha Başbakan’a yetki vermeden hatırlayın ateşkesi bitirdik dediler. Suruç olayını bahane ederek olaylar gerçekleştirdiler. Suruç’u IŞİD YAPTI. Erdoğan da zaten İŞİD’e destek veriyor. Erdoğan IŞİD’e destek veriyorsa neden IŞİD Erdoğan’a cihat ilan etti. Bunları sormak lazım. Aynı şekilde Siirt’te 8 askerimiz şehit oldu. Aylar öncesinden yollara mayın döşenmiş ve üzerine asfalt çekilmiş . Siz barış sürecine bu kadar sadık iseniz neden aylar öncesinden bunların hazırlığını yaptınız. Gerçekten barış için vatandaş oy verdi HDP’ye. Maden gücünüz yok, Madem PKK’ya silahları susturun diyemiyorsunuz. Son zamanlarda söylemeye başladılar. Samimiyseniz ilk anda bunları söylemeniz gerekirdi. Seçime giderken PKK bizi dinlemiyor demek sizin acziyetiniz değil sizin kurguladığınız programlardır. Neden bunu şimdi yapıyorlar. Bütün bu doğruları vatandalşlarımıza anlatalım’’ şeklinde konuştu.

 

Genişletilmiş İl danışma Meclisi’nin ikinci bölümü basına kapalı olarak gerçekleşti. Ardından toplantı sona erdi.

Toplantıya, Ak Parti  Milletvekili Şebnem Koçakelçi ve Enver Fehmioğlu, İl Başkanı Yılmaz Seven, İl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Feyzi Berdibek, Yusuf Çoşkun, Şahin Bingöl, Eski İl Başkanı Cevdet Çalbay, Karlıova Belediye Başkanı Veysi Bingöl, Genç Belediye Başkan Vekili, İl Genel Meclis Başkanı yaşar Demir, İbrahim Cansızoğlu, Eski Belediye Başkanı Hacı Ketenalp, Solhan Belediye Başkan Yardımcısı şahin Tütüneli, Sancak Belediye Başkanı Nusret Koçin, Ilıcalar Belde Başkanı Sait Varol ve Ak Parti üyeleri katıldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Algı, operasyonları, yapılıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv