ARICILAR USTALIK BELGESİNE KAVUŞUYOR
Haber
28 Şubat 2021 - Pazar 16:50 Bu haber 12801 kez okundu
 
ARICILAR USTALIK BELGESİNE KAVUŞUYOR
Bingöl’de 335 arıcı, ustalık belgesi almak için başvuruda bulundu.
- Haberi
ARICILAR USTALIK BELGESİNE KAVUŞUYOR

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği ve Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi işbirliğiyle arıcılar ustalık belgelerine kavuşuyor.

Ustalık belgesi ile ilgili Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliğinden yapılan açıklamada, “Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliğine bağlı Arıcılık mesleği ile ilgili kayıtlar Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü "Arıcılık Kayıt Sistemi"nde (AKS) tutulmuş, bu işi yapmaya devam edenlerin takibi yapılmış, ancak bugüne kadar meslek odalarınca kalfalık ve/veya ustalık belgesi düzenlenmemiştir.

2021 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından arıcılık mesleğini yapan aktif arıcılarımıza kalfalık ve ustalık belgesi verilmesi gündeme alınmıştır.

25 Ekim 2020 tarihinden önce Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olduğunu ve aktif olarak bu mesleği yaptığını belgelendiren kişilere Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi tarafından doğrudan ustalık belgesi  verilecektir” denildi.

Açıklamada, “Konu ile ilgili olarak Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Kumriye Ekineker, 8 Ocak 2021 tarihinde Bingöl Arıcılar Birliğini ziyaret etmiş ve Bingöl  Arıcılar Birlik Başkanı Mehmet Can Üzer ve Birlik Müdürü Fatma Erdoğan’a bilgiler vermiştir. Birlik tarafından tüm üyelerine ulaşılmış kayıt olmaları için teşvik edilmiştir. Böylece belgelendirme ile ilgili süreç başlamıştır.

Arıcılık mesleğini aktif olarak yapan arıcılar gerekli belgelerini hazırlayarak Şubat  döneminde kayıtlarını yapmışlardır. Bu dönemde Toplam 335 arıcımızın başvuruları alınmıştır. Kayıt yaptırmayan tüm  arıcıların da belge almaları için başvurular yılda 6 defa olmak üzere devam edecektir.

Birlik başkanı Mehmet Can Üzer ve  Birlik Müdürü Fatma Erdoğan, 335 arıcımızın başvurularının son günü olan 26 Şubatta Mesleki Eğitim Merkezini ziyaret etmiş ve ilimiz arıcıları için hayırlı uğurlu olması  dileğiyle istişarelerde bulunmuştur. Nisan  ayında arıcılarımıza doğrudan ustalık belgeleri verilecektir. İlimiz arıcılık sektörü için hayırlı uğurlu olsun” denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ARICILAR, USTALIK, BELGESİNE, KAVUŞUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı