Haber Detayı
07 Haziran 2013 - Cuma 11:26 Bu haber 585 kez okundu
 
Alışverişimi Bingölʹde yapıyorum
Ticaret ve Sanayi Odası, Bingölʹde esnafın güçlenmesi ve ticaretin canlanması amacıyla “Bingölʹü seviyorum, Bingölʹde alışveriş yapıyorum” kampanyası başlattı.
Arşiv Haberi


Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası (BİNTSO) Bingöl’de yerel alışverişi güçlendirmek amacıyla “Bingöl’ü seviyorum, Bingöl’de alışveriş yapıyorum” kampanyası düzenledi.
Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, dün saat 10.00’da BİNTSO’da düzenlenen toplantıda kampanyayı basına tanıttı.
Kampanyanın 2 yıl süre ile uygulanacağını belirten Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Çalbay, Bingöl’de halkın yerel alanda alışveriş yapmasına katkı sunmak üzere esnaf ve halk nezdinde farkındalık faaliyetleri yapılacağını, bu aktiviteler ile hem halkın hem de esnafların bu sürece dâhil edeceklerini bu sayede de ekonomik fayda sağlanacağını ifade etti.
“İlin ticari potansiyeli Elazığ ve Diyarbakır’ın baskısı altında”
Bingöl’ün ticari olarak pazarlama ve hizmet sektörüne yoğunlaşması gerektiğini belirten Çalbay,”Son zamanlarda artan teşvik, hibe ve desteklerle üretim antresi önemli gelişmeler sağlamaya başlamıştır. İlin ticari potansiyeli Elazığ, Diyarbakır gibi kentsel ajanların satış baskısı altındadır. Bu alanlardan yapılan tekstil, mobilya ve inşaat malzemeleri temini ilin ekonomik fayda rantabilitesini olumsuz etkilemektedir. İlde yaşanan bu sürecin sosyal sebepleri ve esnafı kısıtlarından ve aşırı fiyat istikrarsızlığından kaynaklanması bilinmesine rağmen bu konuda bir başlangıç yapılarak alışverişin yerelleşmesi ve fiyat istikrarı üzerinde olumlu etkiler bırakılması beklenmezdir. Yapılacak kampanyalar ile birlikte sektörel bazda tüm esnaflar sürece dahil edilerek indirim ve kampanyalı satışlara başlayacak ve yeni bir güven süreci başlatılacaktır” şeklinde konuştu.

“İş dernekleri ve esnaflar sürece dahil edilecek”

“Bingöl’ün Ekonomik Gelişimi ve Yerel Alışverişin Güçlendirilmesi” kampanyası yürütücülerinin BİNTSO, BİGİAD, TÜMSİAD, TEMA BİNÇEVDER olduğunu belirten Çalbay, kampanya süresince kurum ve kuruluşlarında dahil edilebileceğini ifade ederek, “Tüm esnaf gurupları kampanya sürecinde destek mekanizmaları ile dahil edilecektir. Bu çerçevede esnaf ve halk nezdinde anket çalışması yapılmış, bu bulgular üzerine çalışmalar şekillendirilmiştir” dedi.

“Dış alışveriş oranı yüzde 40”

Hedef kitlenin ve nihai faydalanıcıların katılımını sağlamaya yönelik, halkın ve esnaf guruplarının katılacağı toplantılar ile moderatör çalışmaları sağlanarak alışverişin önündeki engellerin tespit edileceğini ve bu doğrultuda kampanyalar ile zenginleştirilerek kıyas rekabet ve nispet sağlanarak katılımın güçlendirileceğini belirten Çalbay, Ekonomik ve toplumsal katma değer, ilde pazarlama, üretim, hizmet ve tüm sektörlerin hizmetlerinin yerel alışveriş kültürü ile gelişmesi hedeflenmektedir. Bu aşamada yüzde 40’ı aşan dış alış veriş kültürünün yerele taşınması ile istihdam, yeni yatırım ve karlılık artacağı beklenmektedir” dedi.
Çalbay, kampanya çerçevesinde yapılacak aktiviteleri şu şekilde sıraladı:

Basın bilgilendirme toplantısı
Bingöl’deki yerel basın temsilci ve muhabirleri ile toplantı yapılarak kampanya hakkında bilgilendirme yapılacak ve çalışma startı verilecektir
Görsel tanıtım ve farkındalık çalışmaları
Kampanya başlangıcında görsel materyal çalışmaları yapılarak, tüm kesimlerin dahil olacağı afiş vb çalışmalar tamamlanacak.

STK buluşmaları
Kampanya başlangıcında STK la rile toplantı yapılarak, yürütücü kurul, danışma kurulu, icra kurulu, kampanya ve faaliyet paydaşları belirlenerek tüm kesimler dahil edilecektir
Sektörel bazda esnaf çalıştayları ve moderatör çalışmaları
10 sektör ile yerel toplantı yapılacak bu sektörden alışveriş yapan insanlar dahil edilerek sorun ve analiz çalışmaları yapılacak. Burada yapılan çalışmalarda çıkan sorunların çözümüne yönelik hedef çalışmalar ve faaliyetler ile kampanya güçlendirilecek.

Anket faaliyetleri
Çalışma aşamalarında esnafların birebir sorunları ve Bingöl ili ekonomik faaliyetleri bileşeninde sorulara cevap aranarak bu oluşan anketler ile yıllık çalışma ve planlama faaliyetleri konumlandırılacak.
Çalışmaların derlenmesi ve kitaplaştırılması
Tüm çalışmaların kitap haline gelmesi sağlanarak kamuoyu ile paylaşılacak.

Stratejik plan oluşturulması
BİNTSO stratejik planı hazırlanarak bu kapmaya ve diğer ekonomik planlamalara yer verilecek. Planlamaların gerçekleşme hedeflerine uygun faaliyet ve çalışmalar üretilecek.
Aylık basın spotları ve bülten çıkarılması
Konu kapsamında esnafların dikkatine sunmak üzere yerel basın ve radyo yayınlarında aylık düzenli spot duyuru ve kampanya içerikleri sağlanacak. Ayrıca faaliyet bülteni çalışması yapılarak ekonomik iş dünyası çalışmaları bilgilendirme çalışmaları sağlanacak.
Sonuç bildirgesi ve paylaşım
Tüm çalışmalar sayısallaştırılarak kamuoyu ile paylaşılacak.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv