Haber Detayı
24 Mayıs 2013 - Cuma 11:30 Bu haber 968 kez okundu
 
AKUT Bingöl ekibinden Mahrukiʹye tepki!
AKUT Bingöl ekibi, ʹʹAtatürkçü olmayanı aramıza almıyoruzʹʹ diyen AKUT Genel Başkanı Mahrukiʹye tepki gösterdi.
Arşiv Haberi


Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Bingöl Ekibi, AKUTʹun lideri olan Nasuh Mahruki’nin çözüm sürecine yönelik sarf ettiği sözlerine tepki göstererek bir deklarasyon yayımladı.

Akut Bingöl ekibi adına yapılan açıklamada, AKUT’un misyonu gereği her türlü siyasi oluşumların üzerinde bir kurum olduğu, amacının ise sadece hayat kurtarmak üzere kurulu kader birlikteliği inancı taşıyanların bir araya geldiği, kutsal bir oluşum olduğu hatırlatıldı.

AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nasuh Mahruki’nin açıklamaları nedeniyle dahili huzursuzlukların baş gösterdiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Böylesi bir kurumu yıpratmak için pusuda bekleyen odakların ekmeğine yağ sürmüştür. Amacı hayat merkezli bir kurumun çok değerli görülen başkanına belki söylemleri itibariyle değil, söylenen mekan ve söyleyiş şekli sebebiyle bu beyanları AKUT’u zor durumda bırakmıştır. ‘Varlık sebebimiz’ dediği Atatürkçülük ilkesinin yanlış yorumlanması, ‘Atatürkçü olmayanı aramızda barındırmayız, ya da aramıza almayız’ diyen sayın başkana, 2002 yılından itibaren hayat kurtarmada hayatını ortaya koyan, ailesini ihmal eden, zevkinden ödün veren, tutkularından vazgeçen AKUT Bingöl Ekibi’ni oluşturan parçaların ve bu parçaların bir araya gelmesiyle büyük bir yapbozun bozulmaz, yılmaz neferlerine, Atatürk ilke ve inkılaplarının bir baskı unsuru, ayrımcılık nedeni, varlık sebebi, faşizan bir malzeme haline getirilmesine, insanlığın olmazsa olmazı haline dönüştürülmesine şiddetle karşı olduğumuzu beyan ederiz” denildi.

AKUT Bingöl Ekibi gönüllüleri arasında farklı siyasi görüşe sahip olanların olduğu belirtilen açıklamada, “AKUT çatısı altında bu fikirlerinin beyan edilmediğini, siyasi taraf olmanın ayrışmalara ve dolayısıyla çatışmalara sebep olacağı bilincini yürekten taşıyoruz. Bu bağlamda biz AKUT Bingöl Ekibi olarak ne Ergenekon’u ne Mehmet Perinçek’i ne Abdullah Öcalan’ı ne de herhangi bir siyasi görüş argümanını birim merkezimize sokmadığımızı tüm açık yürekliliğimizle deklare ediyoruz.” AKUT çatısı altında alınan bütün eğitimlerin, insan hayatına değer vermek adına hayat kurtarmak olduğu belirtildi.

“Bitaraf olmayan bertaraf olur” ilkesinin AKUT gibi kutsal bir mekanda geçerli olmadığına dikkat çekilen açıklama, şu şekilde devam etti:
“Herhangi bir afetin olmaması için gece uyurken dua eden bu civanmertlerin bu tür siyasi beyan ve eylemlerle bölünmesine de şiddetle karşı olduğunun bilinmesini isteriz. Bu ülkeyi oluşturan makro ve mikro etkenleri göz ardı etmek yıkılan bir yapının çatırdama sesleri gibi olduğunu çok iyi bilmekteyiz. Bu güne kadar yapılan operasyonlarda kimliğimiz ve ırkımızdan dolayı bir tepki almamamızın sebebi hayat kurtarma odaklı eylem içinde olduğumuzdur. 11 yıllık birim hayatımız boyunca hiçbir siyasi görüşün ve partinin uzantısı olmadık, olmayız da. Derneği ziyarete gelen siyasi parti temsilcileri bile derneğimizde bizi siyaset üstü gördüklerinden ötürü siyaset konuşmaktan imtina edip çay içerken sorunlarımızı dinlemişlerdir, hepsi bu!”

Mahruki’nin çözüm sürecine yönelik yaptığı açıklamaların da eleştirildiği açıklamada, “Bölge insanı olarak otuz beş yıllık savaşın acılarını yakinen yaşamış, tüm olumsuzluklara rağmen ayakta kalmaya çalışmış insanların yaşadıklarıyla ilgili; bu bölgeden kilometrelerce uzakta canı yanmadan, hiçbir olumsuzluk yaşamadan, televizyon kanallarında, gazete sütunlarında ahkam kesmelerini kesinlikle kabul etmemekteyiz. Bu olumsuzluklardan AKUT BİNGÖL Ekibi olarak fazlasıyla nasiplendik. Biz yaratılanı, yaratandan ötürü sevdiğimizden, operasyon zorlukları bir yana vızıldayan kurşunların arasında insanları hayata tutundurduk. Düşen helikopterin içinde sıkışan yaralı askerlerimizi kurtarırken duyulan hisler bizi, Bingöl’ün Genç ilçesinde tren bombalanmasında kurşunların arasına sokan hislerle aynıdır. Barışa hasret kalan bir toplum olarak bölgedeki bu sükuneti ve barışı insan hayatı gibi değerli buluyor ve destekliyoruz. Tüm ırkları bir arada tutan, ortak payda olan, ırkçılığı şiddetle yasaklayan, yapanları lanetleyen bir dinin ve bu dini temel ilke olarak kabul eden bu insanların dinci diye yaftalanmasını da kabul edemeyiz. Ancak dinin bir siyasi argüman olarak kullanılmasına, bir kesim mihraklar tarafından tekelleşmesine karşı olduğumuzu da tüm kalbi duygularımızla haykırıyoruz. Şairin dediği gibi: ‘Ve andolsun ki hiçbir kurşun, hiçbir çelik, hiçbir toprak ve hiçbir vatan daha kutsal değildir insandan!’”

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv