Haber Detayı
16 Mayıs 2013 - Perşembe 11:27 Bu haber 313 kez okundu
 
“Sadece aileyi kurmak marifet değildir”
ʹOnurlu Aile-Onurlu Toplum Paneliʹnde konuşan Doç. Dr. Huriye Martı, ““Sadece aileyi kurmak marifet değildir. Bir baba ve anne çocuğunun sadece karnını değil ruhunu da doyurmalıdır” dedi.
Arşiv Haberi


Bingöl İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ʹOnurlu Aile-Onurlu Toplum Paneliʹ yoğun ilgi gördü.
Dün saat 12.30’da Bingöl Belediyesi Kültür Merkeziʹnde düzenlenen panel Kurʹan-ı Kerim tilavetiyle başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı Aile İrşat Bürosu Daire Başkanı Doç. Dr. Huriye Martı ve İstanbul Baş Vaizesi Salime Ekenʹin konuşmacı olarak katıldığı paneli İl Müftüsü Mecit Can yönetti.

Müftü Can: “Aile, Toplumun Temelidir”
Açılış konuşması yapan İl Müftüsü Mecit Can, bu tür etkinliklerin başta diyanet mensupları olmak üzere toplumun birçok kesiminde moral-motivasyon sağlanması açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Bingölʹün, ailevi hassasiyetler olarak Türkiyeʹnin önde gelen kentlerinden biri olduğunu belirten Can, şöyle konuştu:
"Bugün burada, bu sağlam aile yapımızı pekiştirmek için konuşmacı hocalarımızdan istifade edeceğiz. Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoyʹun yaklaşık bir asır önce ʹKahveʹ şiirinde ele aldığı aileyi tehdit eden unsurlar günümüzde internet yoluyla evlerimize kadar girmiş durumda. Aile, toplumun temelidir. Aile ne kadar sağlam olursa, toplumda o kadar sağlam olur" ifadelerini kullandı.

"Aile, İnsanı Kötülüklerden Korur"
Diyanet İşleri Başkanlığı Aile İrşat Bürosu Daire Başkanı Doç. Dr. Huriye Martı, dinde aileye verilen öneme vurgu yaptı. Martı, "İnsan, ailede dünyaya gelir. O aile sayesinde nasıl insan olduğunu öğrenir. Ailemiz sayesinde adam oluruz. İnsan, küçük yaşlardan itibaren anne-babasını taklit eder. Toplumumuzda ailesi olmayana acırız. Gençlerimiz bir an önce aile kursun isteriz. Aile kurmak, Rabbimizin emridir. Allah-u Teala insanı tek yaratmamıştır. Allah (C.C.), Kurʹan-ı Kerimʹde ʹBekarları evlendirinʹ buyuruyor. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) de ʹEvlilik benim sünnetimdirʹ buyuruyor" diye konuştu.

“Sadece Aileyi Kurmak Marifet Değildir”
Ailenin, insanı ruhen ve bedenen birçok kötülükten koruduğunun altını çizen Martı, "Yaratılışta erkek kadına, kadında erkeğe muhtaçtır. Bir kadın, sadece erkeği doyurmak, giydirmek için değildir. Aile aynı zamanda huzur verir, insanın ruhunu doyurur. Yüce Allah (C.C.) Kurʹan-ı Kerimʹde ʹKendileri ile huzur bulasınız diye eşler yarattık. Aranızda sevgi, merhamet ve huzur bağları kurdukʹ buyuruyor. Eşler birbirine huzur vermiyorsa, yaratılış gayesine uygun hareket etmiyordur. Sadece aileyi kurmak marifet değildir, aynı zamanda geçinmek ve aile olmakta lazımdır. Bir erkek ile hanımı birbirine dosttur. Aile olmak için birbirini affetmek, birbirini hoş görmek gerekir. Eş olmak demek düşman olmak değil, dost olmak demektir. Aile ile ilgili olarak ayetlerin ve hadislerin temelinde ne var, ona dikkat edelim. İnsan, kadın ve erkek olarak Allah katında dünyanın en değerli varlığıdır" dedi.

"Çocuklar Bize Allahʹın Emaneti"
Çocukların aileye Allahʹın emaneti olduğunu belirten ve bu konuda ailelere büyük görev düştüğünü hatırlatan Doç. Dr. Martı, "Çocuklarımız bizlere Allahʹın emaneti. Emanetin sahibi bir gün hesap soracak. Aynı zamanda eşlerimizde bizlere Allahʹın bir lütfu, ikramı. Eşler birbirinin sahibi değil. Allahʹın sınırlarına dikkat etmeliyiz. Ailenin de bir emanet olduğunu unutmamalıyız. Bunun için ailede merhamet olmalı. Zaten merhamet olmayan bir yerde hayır da olmaz. O ev, cennet bahçesine dönemez. Bir insan, ailesinden nefret ediyorsa o evde huzur da olmaz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) buyuruyor, ʹAllahʹın hanım kullarına vurmayın. Sakın, sizlerin eşlerinize vurduğunu görmeyeyim.ʹ Aile yapısını incitmemek, Peygamber Efendimizin sünnetidir. Oʹnun merhametini de taklit etmek zorundayız. Eş ve evlatlarımızla aramızda sevgi olması lazım. Özellikle son yıllarda boşanma oranları gün geçtikçe artıyor. Günümüzde, ailemizi her zamankinden daha fazla sahiplenmeliyiz. Özellikle babaların evlatlarının ne yaptığını bilmesi ve onlara sevgi göstermesi büyük önem taşıyor. Evlatlarımıza sevgimizi gösterelim. Eşlerimizi de takdir ettiğimizi her fırsatta dile getirelim. Bunlar, ailenin geleceği açısından çok önemli" şeklinde konuştu.

"Evlatlarımız, Sevgimizi Akıttığımız Varlıklardır"
İstanbul Baş Vaizesi Salime Eken de, ayet ve hadislerden kesitlerle ailenin önemine değindi. Ailelerinin, evlatlarını sahip oldukları bir varlık, bir mal gibi görmesinin çok yanlış bir anlayış olduğunu belirten Eken, "Evlatlarımıza Allahʹın bir emaneti olarak bakmamız lazım. Bizler, sadece Allahʹın bize verdiği emanetlere sahip çıkmamız gerekiyor. Onlar bizim kölemiz değil. Bizler böyle bir aidiyet hakkına sahip değiliz. Evlatlarımız, sevgimizi akıttığımız varlıklardır. Günümüzde yanlış bir anlayış var ne yazık ki. Halbuki, çocuklarımız için en temel hak yaşam hakkıdır. Yaşam hakkını almamalıyız. Allah-u Teala, Ayet-i Kerimeʹde şöyle buyuruyor, ʹYavrularınızı açlık tehlikesiyle öldürmeyin. Sizinde onların eliyle rızkını veren biziz.ʹ Özellikle toplum olarak bu konuda büyük hassasiyet taşımamız gerekiyor" dedi.
Büyük ilgi gören panele çok sayıda din görevlisi ve vatandaş katıldı.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Arşiv