Haber Detayı
22 Nisan 2015 - Çarşamba 10:20 Bu haber 1931 kez okundu
 
Bağımsız Aday Said Şahin, Basınla buluştu
Bağımsız aday Said Şahin, hedeflerini, gündemdeki konuları, devlet ve toplum yapısını değerlendirdi.
Siyaset Haberi


Düzağaç Şelale Park'ta yapılan  Toplantıya, Bağımsız aday Said Şahin, Hüda Par İl Başkanı Hamdullah Tasalı, parti yöneticileri  ve basın temsilcileri katıldı.

Bağımsız aday şahin şu ifadelere yer verdi:   ''Türkiye'de parti olarak seçime girmek ve şartları yerine getirmek başlı başına bir külfet gerektiriyor.  1982 darbe anayasasında yer alan yüzde 10 seçim barajı önümüzde engel olarak durduğu için parti olarak seçime giremedik. Bu anlayış, toplumun temsiliyette adaletin sağlanması konusunda bir haksızlık, bir hukuksuzluktur. Bizler de baraj sorununu göz önünde bulundurarak bağımsız adaylarla seçime girme kararı aldık. 5 Nisan itibariyle Diyarbakır'da aday tanıtım programımızı gerçekleştirmek süretiyle nerelerde seçime bağımsız adaylarla gireceğimizi belirledik. 9 ilde 9 bağımsız adaylarla  seçime girme kararı aldık. Hür dava partisinin belirlediği hür adaylarla seçime giriyoruz.

Hareketli bir siyasi atmosfere giriyoruz

Huzur ve sukunet içerisinde bir seçimin geçmesi temennisinde bulunarak diğer aday kardeşlerimize başarılar diliyorum. Sizinle aslında bu toplantımızı ilk hafta gerçekleştirmek istiyorduk ancak  yaşanmasını istemediğimiz elim bir hadise, acı bir hadise yaşandı. Bir Bingöllü hemşehrimizin listeler açıklandıktan sonra intihar etme hadisesiyaşandı. Şehir bu hadiseden etkilendi ister istemez ve bizler de çok üzüldük. Ailelerine taziyelerimizi ilettik . çocuklarına da sabır diliyoruz. Bu  hadiseden dolayı çalışmalarımızı askıya aldık. Halkın değerlerini, insani ve ahlaki değerleri canlı tutma adına siyasi çalışmalarımızı bir kaç günlüğüne askıya aldık. Bu toplantıda dolayısıyla bu güne kaldı. Bu günden sonra sahadayız. Hareketli bir siyasi atmosfere giriyoruz.

Meclise gitmek siyasetin amaçlarından bir tanesidir. Meclis bu ülkenin idaresi demektir ve idarede de olmak istiyoruz. İdaresinde söz sahibi olmak istiyoruz. Çünkü, siyasette amaç idarede olmaktır, idareyi etkilemektir.  Halk nazarında siyaset alanı kirli bir alan olarak görünüyor. Olumsuz kavramlarla, tanımlamalarla anılıyor. Bütün toplumu etkileyen bir mekanizma olan siyasetin aslında en yüce değerler üzerine bina edilmesi gerektiği inancıyla biz diyoruz ki siyaset temiz olmalı. Siyaset ahlak değerlerine göre olmalı. İnsani değerler üzerine olmalı. Bu amaçla biz siyaset üzerinden özümüze dönüşü istiyoruz.

Hedef Olarak Öze dönüş

 Temel hedef olarak önümüze öze dönüş hedefimizi koyduk. İnsanda öze dönüş, Toplumda öze dönüş ve devlette öze dönüş. İnsanda öze dönüş, insanın özüne dönüşüdür. İnsani değerler üzerine bir fıtrata dönüştür. Toplumda öze dönüş, toplumun huzur, kardeşlik, barış, dayanışma içerisinde yaşamasıdır. Birlikte yaşam kültürünün geliştirmesidir. Ortak yaşam alanını inşaa etmektir. Devlette öze dönüş ise tamamen adalet ve hizmet temelinde olmasının gerçekleştirilmesidir. Devlet öze dönüşten uzaklaştığı için yaşadığımız sorunlara bu öze dönüşten uzaklaşmışlığın sebep olduğunu görüyoruz. Yani birey insani fıtrattan uzaklaştığı için manevi değerlerini kaybediyor. İnsani değerlerden uzaktaştığı için de sorunlar yaşıyoruz. Toplum canavarlar üretmeye başladı. Özgecanları katleden canavarlar üretmeye başladı. Bu sadece sembolleşen bir isim. Bunun dışında ismi duyulmayan çokça bu türden şehvet kurbanı mağdurlar bu ülkede çok ciddi sayılara ulaştı. Bu sonuçları doğuran sebepleri sorgulamamız lazım.İnsan merkezli yönetim olması gerekirken insani devre dışı bırakan tamamen çıkarlar doğrultusunda bir sistemin geliştirilmesi insani değerlerden uzak bireylerin yetiştirmesine sebebiyet verdiğini görüyoruz. Maddi kalkınma temelinde projeler üretirken manevi kalkınmayı devre dışı bırakan bir anlayışla bu günlere geldiğimiz için kaliteyi kaybediyoruz. Merkeze insan alınmadığı için  insanın yaşam alanları daralıyor. Cezaevlerinde 160 bin insan tutuklu bulunuyor. Boşanma oranları yüzde 38'lere çıktı. 38 milyon antidepresif ilaçların reçeteye  yazıldığı bir ortamın oluştuğunu görüyoruz. Bu ortamda biz öze dönüş derken bu geleceği kurtarmaya talibiz. İnsani tehdit eden ne varsa ele alınıp islah edilmesi gerekiyor.

 

Devlet kendini merkeze alan bir yapılanma ile süregeldi

Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar gelinen noktada malesef vatandaşı, insanı merkeze alan anlayış değil. Devlet kendini merkeze alan bir yapılanma ile süregelmiştir. Devlette amaç halkın vergileri ile finanse edilen devlet önce kendisini kutsamış, kendisini öne almış vatandaşı da kendisi için var olarak gören, gerekirse devlet için vatandaş ölebilir, kurban edebilir, gerekirse bir halk devlet için yok edilebilir ama devlet as olandır mantığı ile bu güne kadar bu anlayışla geldiği için çok ciddi zulümler üretmiş ve bugün yaşadığımız temel sorunların arkasında devletin bu yanlış anlayışından kaynaklı sebepler yatıyor. Onun için biz devletin tekrardan yapılanması gerektiğine inanıyoruz. Bu yeni yapılanma anayasa üzerinden gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Devleti değil vatandaşı merkeze alan bir anayasaya inanıyoruz.

Darbe davalarının tümünün içi boşaltıldı

236 Balyoz darbe sanığına bir anda beraat verildi. Arkasından 86 tanesine daha beraat verildi. Biz inanıyoruz ki  Türk Yargı Sistemi bazı hukuksuzlulukları barındırsa da devletin başına yönelik hem de halka yönelik darbeler yapan bir yapının varlığını bizler çok iyi biliyoruz. Darbe planları ile yattık kalktık bir ara balyoz darbe planı bir anda duman oldu, sise dönüştü. Bunlar derin devlet olarak Doğu ve Güneydoğuda çok ciddi  cinayetler işleyenler halkı terörize eden insanlardı. 12 eylül, 28 şubat, Ergenekon, balyoz hepsi yargılanıyor gibi oldu ancak içleri boşaltıldı. Halktan destek alındı, 2010 yılında öldürülen genç insanların mecliste mektupları okundu. Faillerin yargılanacağı söylendi.  Şu an hepsi tahliye edildi. Muteber insanlara dönüştürüldü bunlar. Yakında tazminatla da bu halkın cebinden mağduriyetleri giderilecektir. Cezaevlerinde darbe mağdurları da hala ceza çekiyor.

Menfaat üzerine gerçekleştirilen siyasette denklemler değişti. Günübirlik hesaplar yapılarak  dün düşman olanlarla bugün farklı bir düşman konsepti oluşturuldu. Bu gün o düşmana karşı bu düşmanla işbirliğine gidelim şeklinde bir anlayış oluştu. Bu anlayışı yıkmak ve adalet anlayışı tesis etmek için biz hür adaylarla meclise girmek istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Toplantı soru cevap faslının ardından sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bağımsız, Aday, Said, Şahin,, Basınla, buluştu,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv