Haber Detayı
06 Mart 2017 - Pazartesi 11:07 Bu haber 1156 kez okundu
 
Başbakan’a büyük ilgi
Referandum mitinginde Başbakan’a büyük ilgi gösterildi. PTT Kavşağından Hacı Hıdır’a kadar kalabalık uzadı.
Siyaset Haberi


Başbakan Yıldırım,  “Bingöl’e 2 büyük fabrika kurulacak, Süt ve İlaç fabrikası. Askeri alan şehir parkı yapılcak. Erzincan Bingöl arası bölünmüş yol olacak” dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda Bingöllülere hitap etti.

Bingöl’e ilaç ve süt fabrikalarının kurulacağını açıklayan Başbakan Yıldırım, 14 yılda Bingöl’e 10 milyar lira yatırım yaptıklarını söyledi.

‘Kararımız net oyumun evet’ sloganıyla 16 Nisan halk oylamasını hazırlanan Ak Parti dün Bingöl’de yoğun bir katılımın gerçekleştiği görkemli bir miting yaptı.

PTT Kavşağında başlayan mitingin uzunluğu Hacı Hıdır Bölgesine kadar uzandı. İlçe, köy ve merkezden vatandaşların mitinge büyük ilgi gösterdiği gözlendi.

Başbakan Binali Yıldırım eşi Semiha Yıldırım ile beraber Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehdi Eker, Vedat Demiröz, Cevdet Yılmaz, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bingöl Milletvekili Enver Fehmioğlu, 22.dönem Milletvekili Feyzi Berdibek, Kazım Ataoğlu, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, 25. Dönem Bingöl Milletvekili Şebnem Koçakelçi, eski Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, çevre illerdeki milletvekilleri, Belediye Başkanları ve il başkanları katıldı.

 SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ında Bingöl’e geldiği öğrenildi.

Bingöl Valiliğini ziyaret ettikten sonra miting alanına gelen Başbakan Binali Yıldırım eşi Semiha Yıldırım ile beraber vatandaşları selamladı.

Terörle mücadele, anayasa değişikliği ve Bingöl’e yatırımları hakkında konuşan Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

Bingöl her zaman bizimle yürüdü

Bingöl’ün bizim gönlümüzde yeri başkadır. Bingöl, kardeşlik, iyilik, demokrasi şehridir. Bingöl 82 darbe anayasasının halk oylamasında Türkiye’de örnek oldu. En fazla hayır oyu vererek darbeye karşı dik duruşunu gösteren illerin başında geliyor.

2010 yılında bizim yaptığımız anayasa değişikliğine de yine yüzde 90 evet oyu verdi. Gün geldi, çattı. Darbe anayasalarından Türkiye’yi temizleme görevi de yine Bingöl’e düştü, Bingöllülere düştü. Darbe anayasasının son kırıntılarını temizlemeye hazır mısınız? Her sandık kurulduğunda Bingöl hep bizim yüzümüzü güldürdü. Bu kutlu yürüyüşte her zaman bize yoldaş oldu. Bizde emanetinizi asla yere düşürmedik. 15 Temmuz’da alçaklar sizin emanetinizi almak için geldiler. Biz emaneti teslim etmedik. Milletin uçağı, silahı, helikopterleri ile mermi yağdıranı millet unutmaz. Artık Türkiye’de darbeler dönemi bitmiştir. Millet iktidarına, Başbakanına, Cumhurbaşkanına, Meclisine sahip çıktı. Demokrasi nöbetleriyle bu meydanda sahip çıktı. O geceyi karanlıktan aydınlağa millet çevirdi, siz çevirdiniz. Bu ülke istiklal savaşında türkü, kürdü, zazası, çerkezi, arabı, romanı bir olduk, omuz omuza verdik, savaştık, zaferi kazandık ve cumhuriyeti birlikte kurduk.

FETÖ hesap verecek

Asker kılığına girmiş 3-5 haine bu ülkeyi bırakacak göz var mı bizde? Burası bizim vatanımız, biz bin yıldır bu topraklardayız. Allahın izniyle daha nice yıllar bu topraklarda birlikte yaşayacağız. Bu topraklar üzerinde hiç kimsenin diğerine üstünlüğü olamaz. FETÖ’nün itleri de kendisi de hesap verecek. Bu ülkenin, ay yıldızın altında yaşayan bütün vatandaşlarımız, ne kadar etnik grup varsa başımızın tacıdır. Bu topraklarda kardeşlik ile bir araya geldik, zorlukları birlikte aştık. Ak Parti olarak 14 yıldır kurucu genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bunun mücadelerini veriyoruz. Ne yaptık? Red, inkar politikalarını elimizin tersiyle ittik. Yasakları ve kısıtlamaları kaldırdık. Teröre karşı amansız mücadele verdik. Türk ile Kürt arasına girmeye çalışan bu alçak PKK terör örgütüne karşı kararlı mücadele ettik, ediyoruz.

Bingöllüler emin olsun, bütün Dünya bilsinki, Türkte bizim Kürtte bizim zazaca bizim, lazda bizim, zazacada bizim Kürtçede bizim, Türkçede bizim, doğuda, batıda bizim.  Biz birlikte Türkiye’yiz. Kardeşiz. Alparslan’ın, Selahaddin’in torunlarıyız.

Terör bölgeye zarar veriyor

Bizi ayırmaya çalışıyorlar. Bu oyuna gelmemeliyiz. Bingöl meydanı bunu söylüyor. Neden Bingöl huzurun, refahın merkezi olmasın. Neden Bingöl bir Kayseri, Malatya, Mersin, Samsun olmasın. Kalkınan, herkesin iş bulduğu bir şehir olmasın. Hükümetimiz bu memlekette yatırım yaparken, şantiye basan, iş makinalarını yakanlar bu zararı kime veriyor? Size veriyor. Ben Ulaştırma Bakanı iken Havaalanını yaparken alçak teröristlerle neler çektim neler. İş Makinalarını yakarlar, işçileri kaçırırlar, Bingöl Solhan yolunda kaç sefer makinalarımızı yaktılar. Onlar yaktı biz yılmadık, devam ettik, havaalanını yaptık ve sizlerin hizmetine sunduk.

Esnafa kepenk kapattırarak rızkına engel olan, bölgedeki ticareti durma noktasına getirenler en çok zararı bu memleketin insanına veriyorlar. Terörün şiddet sarmalından en çok sizler etkileniyorsunuz. Çocukları kandırıp, dağa çıkarıp, eline silah vererek saldırtanlar, en çok bu memleketin asil evlatlarına zarar veriyor.

Terör bitecek

Bu bölgenin çocukları okumasın, cahil kalsın diye okulları yaktılar. Bu memleketin evlatlarını katil yapanlar, kalem tutacağı yerde silah verenler hesabını veriyor. Başbakan olduğum ilk günde söylediğim bir şey var, terör bu ülkenin, milletin başının belası olmaktan çıkacak dedik ve hamd olsun ki çıkarıyoruz.

Küresel güçler bizleri devletsiz, yersiz, yurtsuz bırakmanın gayreti içerisine girdi. Burası Türkiye, ay yıldızlı bayrağın dalgalandığı ülke, öyle yağma yok, buraya kimse zarar veremez. Alah’ın izniyle tünelin ucunda ışık göründü. Teröre büyük darbe vurduk. Artık can çekişiyorlar. Şimdi 16 Nisan’dan sonra size söz veriyorum. Bu örgüt bitecek. Bu milletin düşmanı, Kandil’deki ağa babaları ne diyorlar, Sandıktan evet çıkarsa biz biteceğiz. Bitecekler, korkunun ecele faydası yok. Allah’ın izniyle sandıktan evet çıkacak, FETÖ’de bitecek, PKK’da bitecek, DEAŞ’ta bitecek. Bunlardan kurtulacağız.

Bu anayasa değişikliğine kimlerin karşı olduğunu görüyorsunuz. Şimdi bazı ülkelerde karşı çıkmaya başladılar. Türkiye’nin bu kutlu yürüyüşünü asla durduramayacaklar. Bu değişiklikle istikrar kalıcı hale gelecek. Ekonomi uçacak. Terör bitecek, huzur gelecek. Uzlaşma kültürü yayılacak. Hükümetler hızlı karar alacak. Reformalar ve yenilikler hızlı yapılacak. Biz huzurlu bir Türkiye için gece gündüz çalışıyoruz.

Bütün engellere rağmen güzel işler yaptık. 16 Nisan ile birlikte bu engeller tamamen kalkacak ve daha çok üreteceğiz.

 

Bingöl’e 2 fabrika kurulacak

Hükümet olarak buralar kalkınsın istiyoruz. Çalışmalarımıza ara vermiyoruz. Bingöl’e 2 büyük fabrika kuruluyor. Birincisi süt fabrikası. Binlerce kişi çalışacak, el emeğinin karşılığını alacak. İkincisi İlaç Fabrikası kurulacak. Gençlerimize yeni iş alanları açılacak.

14 yılda 10 milyar yatırım

Bingöl’e son 14 yılda önemli işler yaptık. Buradan bazılarını hatırlatacağım. Bingöl’e 14 yılda 10 milyar lira yatırım yaptık.

Eğitimde mevcut okullarımızı yeniledik.1561 yeni derslik inşa ettik. Öğrencilere ücretsiz ders kitabı dağıtıyoruz. Bingöl’deki öğrencilerimize 61 milyon şartlı eğitim yardımı yaptık.

Bingöl Üniversitesi’ni kurduk. 22 Fakülte ve Yüksekokulu ile beraber Bingöl Üniversitesi bölgenin parlayan yıldızı oldu. Öğrencilerimiz için yeni yurtlar açtık. 2002’de sadece 500 öğrenci kapasiteli yurt varken bugün 1861’e çıktı. Bu yıl merkezde 924 öğrenci kapasiteli bir yurt açıyoruz.

2019’da 2200 yatak kapasiteli yeni yurtlar hizmete girecek. Solhan, Karlıova, Adaklı ve Genç’e Devlet Hastanesi yaptık. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezlerini hizmete aldık. Şimdi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine 75 yataklı ilave bir bina yapacağız. 14 yılda Bingöl için toplam  890 milyon liralık sosyal destek verdik.

Engelli, yaşlı, eşi vefat eden hanım kardeşlerimize, muhtaçlara, asker ailelerine sürekli yardım programını devam ettiriyoruz. Bugün Bingöl’de 2926 eşi vefat etmiş hanım kardeşimiz, 681 asker ailemiz, 2878 engelli kardeşimize maaş bağladık. Bingöl’de 5545 konut inşa ettik, yeni mahalleler kurduk. Bingöl ve Karlıova’ya Adliye Saraylarını kurduk. Bingöl’e benim bakanlığım döneminde 2 milyarlık ulaştırma yatırımı yaptık. 2002 yılına kadar, Cumhuriyetin kuruluşundan 2002’e kadar, 79 yılda Bingöl’de bölünmüş yol yoktu.

Biz 14 yılda 210 kilometre bölünmüş yol yaptık. Bingöl Elazığ arası bölünmüş yol oldu. Bingöl Muş yolunu, havalimanı yolunu, Karlıova ve şehir geçişini bölünmüş yol olarak yaptık. Erzincan Yedisu arasını da bölünmüş yol haline dönüştürüyoruz. Bingöllüleri havalimanı ile buluşturduk. Bingöl’e baraj ve göletler için 3.5 milyar lira yatırım yaptık. Bingöl’de devam eden 5 barajımız, 2 göletimizin yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajlar dışında Sancak Barajını da yapmaya karar verdik. Bingöl’ün içmesuyu hatlarını tamamen yeniledik. 14 yılda 164 milyon tarım desteği verdik.

Yeni müjdeler

Erzincan Bingöl arasındaki yolu bölünmüş yol haline getireceğim.

Memleketim ile Bingöl’ü komşu yapacağım.

Çapakçur köprüsünü kaldırıyoruz. Bingöl’e asma köprü yapıyoruz.

Bingöl Şehir Meydanını yeniden düzenliyoruz.

Askeri alanı Belediye’ye verdik. Burası en güzel biçimde şehir parkına dönüştürülecek.

Bingöl’e 250 yataklı Hastane kazandıracağız.

Cazibe Merkezi Programı kapsamında SÜTAŞ firması fabrika kuracak. Fabrika demek iş demek, aş demek, refah demek, zenginlik demek. Binlerce Bingöllü kardeşim sütlerini bu tesiste değerlendirecek.

Hayvancılık gelişecek.16 Nisan’dan sonra bütün bu işlere yenisini ekleyeceğiz ve istikrarla büyüyeceğiz.” dedi.

Başbakan Yıldırım, konuşmasının ardından vatandaşlara gül ve santraç takımı hediye ettikten sonra Muş’a hareket etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başbakan’a, büyük, ilgi,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv