BAYRAM’DA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Haber
30 Nisan 2022 - Cumartesi 16:01 Bu haber 13314 kez okundu
 
BAYRAM’DA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ
Türkiye Diyetisyenler Derneği Bingöl İl Temsilcisi Emrah Elmas, bayram sofraları için beslenme önerilerinde bulundu.
SAĞLIK Haberi
BAYRAM’DA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Türkiye Diyetisyenler Derneği Bingöl İl Temsilcisi Emrah Elmas, bayram sofraları için beslenme önerilerinde bulundu.

Bayram ziyaretleri ikramlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Elmas, “Ramazan ayında günlük öğün sayısının azalması ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle ve Ramazan Bayramı’nda öğün sayısının artması ve daha fazla yemek yeme istediğinden ötürü kişiler bazı sindirim sistemi rahatsızlıkları ile karşılaşabilirler.

BAYRAM İKRAMLARINA DİKKAT!

Geleneksel olarak bayramda ikram edilen şeker, çikolata, hamur işleri (baklava, börek vb.)  gibi gıdalar kan şekerini hızla yükselten ve enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine sebep olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır.” dedi.

KAHVALTI ATLATILMAMALI

Günün en önemli öğünü kahvaltının atlatılmaması gerektiğini söyleyen Diyetisyen Emrah Elmas, “Günün en önemli öğünü olan kahvaltı atlanmamalıdır. Bayram sabahı hafif bir kahvaltı yapılarak güne başlanmalıdır.  Kahvaltıda kızartma, kavurma yöntemleriyle pişirilmiş besinler tercih edilmemelidir. Domates, salatalık, biber vb. çiğ sebzeler bolca tüketilmeli; sucuk, salam vb. işlenmiş et ürünlerinden ve börek, poğaça gibi hamur işlerinden kaçınılmalıdır. Kan şekerini dengede tutmak ve tokluk hissi oluşturmak için tam buğday ekmeği tercih edilmelidir.” dedi.

MİDE PROBLEMLERİNE DİKKAT

“Besinler bol bol çiğnenmeli, yemekler hızlı tüketilmemelidir. Tatlı tüketilecekse şerbetli ve hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Çikolata veya şeker tüketmek yerine kuru meyve ve yanında çiğ fındık, çiğ badem ve cevizden oluşan kuruyemişler ile ara öğünler tercih edilebilmelidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve kabızlıktan korunmak için lif içeriği yüksek olan sebze, meyve ve kurubaklagiller tüketilmelidir. Çay ve kahve tüketimi aşırı miktarlarda olduğunda çarpıntı, kalp ritim bozuklukları, mide problemlerine sebep olabileceğinden tüketim miktarına dikkat edilmelidir.”

Su tüketimine dikkat çeken Elmas, “Ramazan ayında su ve sıvı tüketiminin azalmasından dolayı oluşan sıvı kaybını dengelemek için günde en az 2-2.5 litre su içilmeli; öğünlere ayran, taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata ve komposto gibi sıvılar eklenmelidir. Özellikle tansiyon hastaları ve yaşlı bireyler gün boyunca çay, kahve gibi yüksek kafein içeren içecekleri fazla miktarda tüketmemelidir Diyabet, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlar ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar uyguladıkları diyete bayram süresince de uymaya özen göstererek yediklerine dikkat etmeli ve tedavilerini bozmamalıdırlar. Ziyaretlere yürüyerek gidebilir, asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

‘METEBOLİZMA HIZI YAVAŞLAYABİLİR’

“Ramazan ayında uzun süreli açlık nedeniyle metabolizma hızı yavaşlar. Buna bağlı olarak oruç tutan kişilerde hızlı kilo alımı olabilir. Ramazan ayı geçtikten sonra, kişiler bir ay gibi uzun dönemde alınan bu kiloları, 3-5 gün içinde tek besin içeren sağlıksız diyetlerle vermeye yönelmektedir. Metabolizmanın eski hızına ulaşması için dengeli beslenmek ve spor yapmak şarttır. Ancak 3 ana öğüne ek en az 2 ara öğünden oluşan bir beslenme programı ve her gün 1 saatlik tempolu yürüyüşlerle metabolizma eski hızınıza ulaştırılabilir.” (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAYRAM’DA, SAĞLIKLI, BESLENME, ÖNERİLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı