BELEDİYE İŞHANI İÇİN SORU ÖNERGESİ
Haber
21 Ekim 2020 - Çarşamba 11:28 Bu haber 2612 kez okundu
 
BELEDİYE İŞHANI İÇİN SORU ÖNERGESİ
Mİlletvekili Erdal Aydemir, Belediye işhanı hakkında İçişleri Bakanı Soylu’ya soru önergesi sundu
GÜNDEM Haberi
BELEDİYE İŞHANI İÇİN SORU ÖNERGESİ

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, “Belediye İşhanı ile ilgili İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya önergemizi sunarak konuyu Meclis gündemine taşıdık. Önerge metni ektedir.”
AKP’li Bingöl Belediyesi’nin bir önceki dönem parti yönetiminin, 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile sattığı belediyeye ait iş hanını geri alması 26 milyon TL’ye mal olmuştur. 

  Belediyeyi zarara uğratan bu durumun faturası 20 milyon TL’lik zarar ile Bingöl halkının cebinden çıkmıştır. Bingöl Belediyesi’ne ait, Genç Caddesi’nde bulunan iş hanı 2006 yılında dönemin AKP Belediyesi tarafından 5 milyon 656 bin TL ihale bedeli ile satılmış, 91 iş yerinin bulunduğu  iş hanı kiracılarının ihale iptali talebiyle Elazığ İdare Mahkemesinde açtıkları dava sonucunda Kamu İhale Kanununa aykırılık tespit edilmiş ve ihalenin iptali kararı verilmişti. İhaleyi kazanan isimlerin Danıştay’a yaptıkları itiraz da 2013 yılında reddedilmişti. 
2013 yılında Danıştay’ın iptal kararı verdiği tarihte Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan dönemin AKP’li Belediye Başkanı yaptığı açıklama da yaklaşık 25 milyon TL’lik bir değeri tekrar Bingöl’e kazandırdığını ifade ederek Bingöl halkının cebinden çıkarılan 20 milyon TL’lik zararın adeta haberciliğini yapmıştı. Belediye Başkanının yaptığı açıklama üzerine, ihaleyi kazanan isimler mahkemenin yolunu tutarak, iş hanının tapu devrinin dahi yapıldığını belirterek Bingöl 1. Asliye 
Hukuk Mahkemesine başvurup  Belediye Başkanının bina bedeline ilişkin açıkladığı fiyatı referans göstererek, hisse bedellerinin tahsilini talep etmişlerdi. Davalıların ihale bedeli olarak ödedikleri meblağın yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar kılan mahkeme, yine 1 milyon TL üzerindeki dava masraflarını da Bingöl Belediyesinin ödemesine hükmetmişti. Yerel Mahkemenin kararı Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nce de onanmıştı. 
 
İhaleye ödenen ana paranın yasal faizi ve dava masrafları belediyeye toplamda 26 milyon TL’ye mal olmuştur. 
 
Bu bağlamda;
 
 1) - Kamu İhale Kanuna aykırılığı tespit edilen ihale ile ilgili yasal işlemler yapılmış mıdır? 
 2) - Söz konusu ihale ile ilgili dönemin Belediye Başkanından bir savunma alındı mı? 
 3) - Bingöl Belediyesinin son üç döneminde benzer sıkıntıların yaşandığı görülmektedir. Bu durumların araştırılması ile ilgili bir çalışmanız oldu mu?
 4) - Bingöl Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi adı altında yine benzer ihale yapılmış, ihalenin iptali sonucunda Bingöl Belediyesi müteahhitlere yaklaşık 20 milyon TL ödeme yapmaya mahkum edilmiştir. Bu dönemlerde Belediye Başkanlığı yapan kişiler hakkında bir soruşturma yapılacak mı?
 5) - Kişilerin yaptıkları usulsüzlükler ve yanlışlar sebebi ile zararın sürekli olarak yurttaşlara kesilmesi, bir denetimi elzem kılmıştır. Bingöl Belediyesinin yaptığı tüm ihaleler denetlenmeli ve Bingöl halkına bilgi verilmelidir. Bu konuda bir çalışmanız olacak mı?” soruları sordu
Kaynak: Editör:
Etiketler: BELEDİYE, İŞHANI, İÇİN, SORU, ÖNERGESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı