“BİNGÖL, TARIM VE HAYVANCILIĞIN HAVZA MERKEZİ OLMALI”
Haber
04 Ağustos 2022 - Perşembe 12:05 Bu haber 2997 kez okundu
 
“BİNGÖL, TARIM VE HAYVANCILIĞIN HAVZA MERKEZİ OLMALI”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bingöl, Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı, Tunceli, Bitlis, Van ve Muş illerinin bölgede tarım ve hayvancılığın havza merkezi olması gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“BİNGÖL, TARIM VE HAYVANCILIĞIN HAVZA MERKEZİ OLMALI”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısı yapmak ve ziyaretlerde bulunmak için Erzurum’a geldi. İktidara gelirlerse Erzurum’u 30 milyar dolarlık merkez haline getireceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Erzurum ve bu bölgede bulunan iller için havza planlaması yapacağız. Bu bölgenin özel ekonomi bölgesi olarak ilan edilmesi gerekiyor. Bu bölge 9 il ile beraber ortak projeler yapması gerekiyor. Erzurum, Kars, Iğdır, Ağrı, Tunceli, Bitlis, Van, Muş ve Bingöl bu bölgede tarım ve hayvancılığın havza merkezi olması gerekiyor. Bu bölgenin özel yatırım alanlarıyla teşvik edilmesi lazım. Iğdır’a canlı hayvanlar getirilecek oradan canlı hayvan satışları yapılacak ve her yıl orada 20 bin aileye ücretsiz büyük ve küçükbaş hayvanlar dağıtılacak. Yine bu bölgede tarım ve hayvancılığın gelişmesi için et işleme ve deri işleme tesisleri kurulacak. Bunlarla beraber yem fabrikaları da bu bölgelere kuracağız. Tarım aletleri ve tarımsal ürün paketleme tesisleri, sıvı gübre ve tarım ilaçları da bu bölgelere getirilecek. Bu bölgenin merkezide Erzurum olacak. Tarım ve hayvancılık uluslararası borsası Erzurum’da kurulacak bunun yanında laboratuvarlar ve ticaret merkezleri de Erzurum’da kurulacak. Erzurum tarım ve hayvancılık üretim merkezi olacak. Hayvan atıklarından da sıvı gübre ve enerji üreteceğiz. Ürettiğimiz enerjiyi de çiftçilerimiz ücretsiz olarak kullanacaklar. Erzurum’u 30 milyar dolarlık merkez haline getireceğiz. Sadece İstanbul, İzmir büyümeyecek Erzurum da büyüyecek bu bölge de gelişecek. 85 milyon vatandaşımız beraber olarak büyüyüp gelişeceğiz” dedi.

“KÖYLERE ÖĞRETMEN GİBİ CAMİ İMAMI GİBİ ZİRAAT MÜHENDİSİ GÖREVLENDİRECEĞİZ”
Çiftçilere büyük ölçüde destek sağlayacaklarını da ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bir şeker fabrikası vardı Erzurum’da özelleştirildi. İşçileri kovulmayacak diye söz verdiler sonra o işçilerin işlerine de son verdiler. Şu anda şeker fabrikasında çok dar bir kadro çalışıyor. Türkiye 34 yıl sonra ilk defa yurtdışından şeker ithal etti. Bu bölge tarım ve hayvancılık bölgesi. Çiftçilerimiz için yapacaklarımızı anlatacağım. Çiftçilerimizin aldığı kredilerin ilk bir haftada tüm faizlerini sileceğiz. Havza bazlı planlama yapacağız. Çiftçi ektiği üründen hiçbir şekilde zarar etmeyecek. Ekilen dönümün maliyeti bellidir. Ziraat mühendislerimizin yardımıyla arazide yapılan ekimin maliyeti nedir öğreneceğiz ve çiftçimizin satamadıkları ürünleri kar edecekleri şekilde devlet olarak biz satın alacağız. Çiftçinin elinde olan hiçbir şey haciz edilmeyecek bununla ilgili kanun çıkartacağız. Traktörlerde kullanabilmeleri için çiftçilerimize kırmızı mazot vereceğiz. Köylerde kırsalda nasıl öğretmenler ve köy imamları varsa, ziraat mühendisleri de olacak, veteriner de olacak. Bunların tamamı kamu görevlisi olarak sizlere hizmet edecekler. Kırsalda çalışan kadınlarımızın sosyal güvenlik ücretlerini biz yatıracağız” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BİNGÖL,, TARIM, VE, HAYVANCILIĞIN, HAVZA, MERKEZİ, OLMALI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı