CHP’DEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI
Haber
02 Ağustos 2022 - Salı 10:04 Bu haber 1077 kez okundu
 
CHP’DEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI
CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Ayten Gülsever Bingöl’e geldi. Gülsever, parti binasında CHP Bingöl Kadın Kolları Başkanı Gülten Baylas ile birlikte İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girişinin 8. Yıldönümü nedeniyle açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
CHP’DEN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI

İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul'da imzaya açıldığını belirten Gülsever ve Baylas, Türkiye’nin de sözleşmenin ilk imzacısı olduğunu vurguladılar.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi, 1 Ağustos 2014 yılında yürürlüğe girdi. Bugün sözleşmenin 8. yıl dönümünü kutlamamız gerekirken, yeniden uygulanması için hukuki ve siyasi mücadele veriyoruz.”

İstanbul Sözleşmesinin hukuksuzca feshedildiği belirtilen açıklamada,  “Milyonlarca kadının eşitlik ve yaşam hakkının güvencesi gasp edildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu yok sayanlara tekrar hatırlatıyoruz: Hiç kimse Anayasa’dan üstün değildir. Hiç kimse Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden üstün değildir!

Biz kadınlar, yaşam hakkımızın sizin eşitlik karşıtı karanlık zihniyetiniz tarafından elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Tek adamın hukuksuz uygulamalarını savunanlara inat, hukukun üstünlüğünden yana tavır almaya devam edeceğiz. İktidara geldiğimizde ilk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe sokacağız. Tüm hükümlerini uygulayarak kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin nasıl durdurulacağını göstereceğiz. Eşitlikçi bakış açımızı hayata geçirerek, kız kardeşlerimizin canice katledilmesine, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine geçit vermeyeceğiz” denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’DEN, İSTANBUL, SÖZLEŞMESİ, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı