Haber Detayı
21 Haziran 2018 - Perşembe 11:22 Bu haber 281 kez okundu
 
Çotla Bal Havzasının Oluşturulması Projesi
Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi (PİKOM) tarafından değerlendirmeleri tamamlanan ve desteklenen projelerden olan ‘CBS Teknikleri ve İHA Tabanlı Multispektral Veriler ile Bingöl İli Mevcut Doğal Kaynaklarının Arıcılık Potansiyeli Açısından Değerlendirilmesi ve Çotla Bal Havzasının Oluşturulması Projesi’ başladı.
Haberi


Pilot Üniversite seçilmesi ile bazı projelere imza atan Bingöl Üniversitesi, bu kapsamdaki çalışmalarını sürdürüyor. Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” alanında pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi, Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi (PİKOM) birimi tarafından belirlenen başlıklarda değerlendirilmesi tamamlanan projeleri hayata geçiriyor. Program kapsamında hayata geçen projelerden yeni bir tanesinin başlangıç toplantısı, Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi BinUZALCBS (Bingöl Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri) Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Alaaddin Yüksel, proje ekibi, Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer ve bölge arıcıları katıldı.

Toplantıda konuşan Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer “Çotla Yaylası, arıcılık açısından Bingöl’deki önemli bölgelerimizden birisidir. Buradaki balın kalitesi de yayladaki bitkilerden kaynaklanmaktadır. PİKOM kapsamında desteklenen bu projenin bölgedeki arıcılığın gelişmesine katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu proje ile Bingöl balının gerçek değerinin bilimsel açıdan ortaya çıkacağını umuyoruz. Pilot Üniversite Koordinasyon Birimi koordinatörlüğünde Bingöl Üniversitesi ile Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliği ile birlikte yürüteceğimiz bu proje, Bingöl için örnek teşkil edecek projelerden biri olacak. İleriki yıllarda diğer bölgelerde de yaygınlaştırmak için çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.

Proje hakkında kısa bir sunum yapan Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yüksel, “ Bu proje ile Anzer Balı kadar marka olabilecek Çotla Balı’nın marka olmasını hedefliyoruz. ‘Tarım ve Havza Bazlı Bölgesel Kalkınma Programı’ kapsamında sunmuş olduğumuz projeyle genel olarak CBS Teknikleri ve İHA (İnsansız Hava Araçları) teknolojileri ile birlikte Bingöl’ün doğal kaynaklarının arıcılık açısından değerlendirilmesi yapılacak. Özelde de Bingöl İli Genç İlçesi Çotla Yaylası’nda Bal Havzası oluşturulacaktır. Bu havzada arıcılık açısından önemli olan bitki türlerinin belirlenmesi, modern arıcılığın yapılması, doğal ve organik bal ile bal ürünlerinin elde edilmesi, Çotla balının tescillenmesi, markalaştırılması ve katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesi sağlanacaktır. Bingöl Arıcılar Birliği ve bölge arıcıları ile birlikte yürütülecek olan projenin gerçekleşmesi durumunda adeta Anzer Balı gibi kendine özgü ‘Çotla Balı’ ürünü ortaya çıkacaktır. Bal havzası modeli ve çalışmaları, Bingöl ilinde belirlenecek olan diğer bal havzalarında da uygulanabilecektir ” ifadelerini kullandı.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise “Pilot Üniversite kapsamında çalışmalara tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu kapsamda hazırlanan projelerimiz Bingöl Üniversitesi’ne, Bingöl’e ve bölgeye çok şey katacaktır” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Çapak, Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında Tarım ve Havza Bazlı kalkınma alanında pilot üniversite seçilmenin kendileri için çok kıymetli olduğunun altını çizdi. Bingöl Üniversitesi'nin arı, arı ürünleri ile endemik bitkiler üzerine yapılacak çalışmalar için artık sahaya indiğini ifade eden Çapak, “Her bir projenin Bingöl’ümüze ve ülkemize maksimum fayda getirmesini sağlamak için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğiz. Aktif olarak başlayan bütün projelerin Bölgemizin kalkınmasına ve üniversitemizin bu alanlarda ihtisaslaşmasına katkı yapmasını temenni ediyor, özveri ile çalışan bütün proje ekiplerimize ve paydaşlarımıza başarılar diliyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çotla, Bal, Havzasının, Oluşturulması, Projesi,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv