Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 10:32 Bu haber 368 kez okundu
 
Erken seçim gündemde yok
Yılmaz, “Seçim takvimi belli değişmesi için de şuan bir sebep yok” dedi.
Haberi


Türkiye ekonomisinin başarısını ve performansını aşağıya çekmeye yönelik bir takım algı operasyonlarının sahnelendiğini vurgulayan Yılmaz, “Kim ne saldırı yapmaya çalışırsa çalışsın Türkiye ekonomisi sağlamdır” dedi.

AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye ekonomisini geniş bir perspektifte Milat Gazetesinden Bayram Zilan’a değerlendirdi. AK Parti hükümetinin ekonomi politikalarına ilişkin projeleri detaylandıran Cevdet Yılmaz, Yeşil Ekonomi Çalışması, Türkiye’nin orta vadeli büyüme beklentisi ve Zeytin Dalı Harekâtının ülke ekonomisine etkisine ilişkin merak edilen soruları cevapladı.

-AK Parti’nin çevreyi korumak ve cari açığı azaltmak amacıyla yürüttüğü ‘Yeşil Ekonomi Çalışması’ hakkında bilgi verir misiniz?

Çevreyi koruyarak ve sanayimizin ihtiyaçlarını karşılayarak cari açığımızı azaltıcı bir çalışmayı hayata geçirdik. Doğal kaynakları verimli ve yeniden kullanırsak “çöp” denilen materyalleri önemli bir kaynağa dönüştürebiliriz. Bu kaynakları ayrıştırabildiğimiz ve geri dönüşümünü sağladığımız zaman ekonomiye ve çevreye katkıda bulunmuş oluyoruz. “Yeşil Ekonomi” hem ekonomiye hem çevreye aynı anda hizmet eden bir çalışmadır. Bu projeyi vatandaşlarımıza katkı sunacak şekilde yürütmeyi hedefliyoruz.

Çöpten finansal gelir

Vatandaşlarımız çöpünü iade ettiği zaman ona finansal bir getirisi de olabilecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bazı ülkelerde “Sıfır atık” hedefleniyor. Artık çevreye hiçbir şey atılmayacak bir sistem üzerinde uğraşılıyor. Biz bunu Türkiye’de de yapmak durumundayız. Bu çerçevede Emine Erdoğan Hanımefendi’nin başlattığı sıfır atık olan binalar önemli bir adımdır. Güzel bir uygulama örneğidir. Buna benzer yeni inisiyatiflerle ekonomimizin tamamında atığı en aza indirmemiz lazım ve var olan kaynaklarımızı ekonomiye kazandırmamız gerekiyor.

-Sıfır Atık konusunda Avrupa’ya kıyasla Türkiye şu an ne aşamada?

Sanayicilerimiz atıkları değerlendirme konusunda fena değiller. Ama bu evsel atıklar ve şehir atıkları konusunda maalesef oldukça gerideyiz. Sokaklarda çöp ayrıştıran insanlar var. Sağlıksız bir şekilde bu işlerin yürüdüğünü görüyoruz. Yapılacak çok iş var. Özellikle evsel atıklar ve şehir atıkları konusunda sistemi çok daha iyi bir yere taşıyacağız.

Ekonomik beklentiler nedir?

Türkiye’nin 2018’de orta vadeli büyüme beklentisinin 5.5 dünya ölçeğinde ise 3.9 olduğunu belirtmişsiniz. 2018’e ilişkin bu veriler ve beklentiler devam ediyor mu?

Türkiye, 2017 yılının ilk 9 ayında yüzde 7,4 civarında bir büyüme sağladı. İhracatımız 157 milyar dolar oldu. İstihdam 1 milyon 448 bin oldu. Türkiye, 2017 yılında uluslararası beklentilerin çok üzerinde ve 2016’da yaşanan hain darbe girişiminden sonra herkesi şaşırtan bir büyüme performansı gösterdi. Burada halkımızın hükümete duyduğu güven ve hükümetimizin aldığı güçlü tedbirlerin etkili olduğunu gördük. 2018 yılında da öncü göstergelerimiz gayet iyi. 2018’de en az yüzde 5,5 büyüme, 1 milyondan fazla istihdam ve 170 milyar dolar gibi bir ihracat hedefimiz var. Bu hedefi yakalayabileceğimize inanıyoruz.

Erken seçim gündemde yok

Cevdet Yılmaz, hükümetin gündeminde erken seçimin olmadığını belirterek, “Seçim takviminin değişmesi için şu an bir sebep görünmüyor” dedi.

-AK Parti’nin erken seçim yapma olasılığı konuşuluyor. Bunun nedenleri arasında 2019’da bir ekonomik krizin olacağı gösteriliyor. Böyle bir durum olabilir mi?

Bu söylemler bir felaket tellallığıdır. AK Parti iktidara geldiği günden itibaren bu tarz moral bozmaya, algı oluşturmaya yönelik çabaları görüyoruz. Ama ekonomimizin sağlamlığı ortada. Türkiye bu söylemleri defalarca boşa çıkardı. Ekonomimize kim ne saldırı yapmaya çalışırsa çalışsın ekonomimiz sağlam. Niçin? Türkiye, 15 yıllık süreçte çok önemli reformları hayata geçirdi ve ekonominin bünyesini sağlamlaştırdı. Siyasi istikrara ve güçlü bir hükümete sahip bir ülkeyiz. Dolayısıyla Türkiye ekonomisine yönelik saldırıları da bugüne kadar boşa çıkardık. Bundan sonra da boşa çıkarmaya devam edeceğiz. Erken seçim tartışmalarını hiçbir zaman doğru bulmadık. Biz her zaman her şeyi normal zamanında yapmayı tercih ettik. Hükümetimiz defalarca böyle bir gündeminin olmadığını ifade etti. Türkiye’nin seçim takvimi belli değişmesi için de şu an bir sebep görünmüyor.

Güvenlik varsa yatırımcılar gelir

AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Zeytin Dalı Harekâtı’nın ekonomiye olumsuz bir etkisi olmayacağını söyledi.

-Zeytin Dalı Harekâtı devam ediyor. Bu operasyonun Türkiye ekonomisini etkilediğine dönük eleştiriler var. Siz ne düşünüyorsunuz?

Türkiye, terörle mücadeleye yeni başlamadı. Geçen yıl da çok yoğun bir şekilde terörle mücadele ettik ve ekonomimiz yüzde 7’nin üzerinde bir büyüme kaydetti. Güvenliğinizi ne kadar artırırsanız yatırım ortamını o kadar iyileştirmiş olursunuz. Türkiye, terör saldırılarını ortadan kaldırdıkça, sınırının güvenliğini artırdıkça ekonomik şartlarını da güçlendirmiş olur. Güvenliğin olmadığı bir bölgede turizm de yatırım da olmaz. Afrin harekâtı ekonomimizle ilgili herhangi bir olumsuz etkiye sahip değil. Tam aksine sınırlarımız daha güvenli bir hale geldikçe ekonomimizde bundan özellikle orta vadede olumlu etkilenecektir, yeni yatırımcılar gelecektir, geliyor da zaten. Türkiye, güçlü bir ülkedir. Tüm planlamasını yapan bir ülkedir. Dolayısıyla ekonomiyle ilgili olumsuz bir etkiden bahsedemeyiz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Erken, seçim, gündemde, yok,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Arşiv