Haber Detayı
25 Nisan 2015 - Cumartesi 13:09 Bu haber 3459 kez okundu
 
Et ve Süt Hayvancılığına yüzde 70 Hibe
Besicilik, kırmızı et ve süt hayvancılığı, kesimhane, yoğurt, peynir, el sanatları, otelcilik, yeme-içme tesisleri, tavuk, hindi, kaz, yumurta ve meyvecilik gibi ürünler desteklenecek.
Ekonomi Haberi


Hibe desteğinde 40 yaş altındakilere öncelik tanınacak. Yatırımlar KDV'den muaf tutulacak.

 

TKDK Genel Başkanı Ali Recep Nazlı, basın temsilcileri ile buluştu ve önemli açıklamalar yaptı.

Toplantıya, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Genel Başkanı Ali Recep Nazlı, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme İl Şube Müdürü Ahmet Çibik ve Basın Temsilcileri katıldı.

 Yeni destek hakkında bilgi veren TKDK Genel Başkanı, hemşehrimiz  Ali Recep Nazlı şu ifadelere yer verdi;  ''Bingöl kırsal kalkınma programda olan bir yer,  şehri ileri götürmek adına buraya planlı, programlı  gelip  konuşmak lazım ortak akıl oluşturmak lazım. Bingöl kırsal bir şehirdir. Baskın kırsal, mutlak kırsal bir şehirdir. Bingöl ancak tarım ve kırsal kalkınma ile gelişebilir. Bu bölgenin esas önemli kurumu tarım ve hayvancılıktır.

 2016'da yeni bir yatırım programı uygulanacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in Bingöl'e özel bir önemi verdiğine şahidim. 39 ilimizi dahil edeceğiz yeni program için onun net talimatını aldık. Önümüzde sene bu program uygulanacak. Şu an yazım aşamasında. Sivil toplum örgütleri ile bir tartışma aşamasından da geçecek. Çiftçi örgütleri ve sanayicilerle tartışacağız. Bir yatırımcı  Elazığ'da, Muş'ta, Diyarbakır'da uygulanan ayrıcalıklara, imkanlara Bingöl'de de faydalanacak.

Geçen yıl 1 katrilyon hibe dağıtımı yaptık

Şu anda bu program Elazığ' Muş, Diyarbakır'da uygulayabiliyoruz. Bu şehirlere 1 katrilyon hibe dağıtıldı. Yeni programla 39 il daha eklenecek.

Yeni Program ile besicilik, kırmızı et hayvancılığı, süt hayvancılığı, et işleme-kesimhane, kombine tesisleri, süt işleme, yoğurt, pastorize süt, peynir, kırsal turizm , el sanatları, otelcilik, yeme-içme tesisleri, tavuk, hindi, kaz, yumurta ve meyvecilik gibi memlekete uyumlu ürünleri destekleyeceğiz.

Yerel markalar oluşturulacak

Yatırım programı ile yerel markalar oluşturulması hedefleniyor.

Yeni program ile Hibe oranları yüzde 65'ten yüzde 70'e çıkacak.

40 yaşın altındaki gençlere ayrıcalık tanınacak.

Program, 1000 metre rakımın üstü yerleşimlere yapılacak yatırımları kapsayacak.

En yüksek hibe oranı kanatlı besicilik ve süt hayvancılığında olacak. kırsal turizm alanında hibe oranı yüzde 50.

Hiçbir hibe yüzde 50'nin altına düşmeyecek. En önemli avantaj yatırımlar KDV'den muaf tutulacak.

Danışman giderleri de karşılanacak. Örneğin, proje yapmak  istiyorsunuz. Yaparken danışmana ihtiyaç duyarsanız aldığınız danışmanlık hizmetinin ücretini biz karşılıyoruz.  Projelerimiz kapsamlı olduğu için fizibilitesinin iyi hazırlanması lazım. Bunu danışmanlık uygulamasını  biz özel olarak uyguluyoruz.

İl Koordinatörlüğü Kurmak İstiyoruz

2016 yılının başında biz bu programı uygulayacağız adı İPARD olur başka bir şey olur.

İl koordinatörlüğü kurmak istiyoruz. Olmazsa tarım müdürlüğü vasıtasıyla projeleri alacağız.

Geçmiş yatırım programları hakkında bilgi veren Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme İl Şube Müdürü Ahmet Çibik ise şu konuşmasında şu bilgilere yer verdi: ''9. etap çağrıya Bingöl'den iyi projeler aldık.

Başkanım güzel şeylerden bahsetti.  Ankara'da olması ve Bingöllü olması bizler için büyük bir kazanımdır. İlimizin kalkınması için özel sektör yatırımları çok önemlidir. Kamu yatırımları ile bir ilin kalkınması pek mümkün değil. Bakanımız Cevdet Yılmaz aracılığı ile son 10-12 yıldır hem tarımda  hem hayvancılıkta hem özel sektör alanında çok güzel yatırımları oldu. Bingöl'de de kırsal kalkınma ile ilgili ve meyvecilikle ilgili bakanlığımızdan çok destek gördük.

Bingöl Gen Merkezi Konumuna Geldi

Ceviz ve elma, karakoyun, kıl keçisi ile ilgili çalışmalar oldu. Bingöl bu konularda gen merkezdir. Küçükbaş potansiyelimiz çok iyi. Büyükbaş ve arıcılık alanında da yükseliyoruz. Ayrıca zengin bir bitki programımız var. Arazilerimizin yüzde 51'i meralarımız oluşturuyor. Tarım arazilerimiz diğer illere göre düşüktür, yüzde 7 civarlarında. Onun için yatırımlarımızı planlarken daha çok hayvancılık üzerine planlamamız gerekmektedir. Barajların yapılması ile beraber Bingöl'e balık ürünleri alanında da önemli yatırımlar yapılacak. TKDK'nın bu yeni programı ile çevre illeri yakalayabiliriz o potansiyel şehirde var.

DAP ile 8 işletme kuruldu

Hayvancılık konusunda DAP ile büyük işletmeler için açılan bir proje yüzde 30 hibe desteği, gebe alımında yüzde 40 özel ekipmanda da yüzde 50 bir desteği oldu. İlimizde de bu şekilde 8 tane büyük işletme kuruldu. Küçük işletmeler içinde özellikle DAP, GAP, DOKAP illerinde uygulanan proje hayvancılıkla ilgili büyükbaşta işletmesi aktif olan işletmeler  damızlık alımında yüzde 80 bakanlık hibe veriyor. Ahır yapımında da yüzde 50 hibe veriyor. Buradaki şart işletmesi aktif olacak ve hayvanı olacak. Kayıt sistemine göre aktif bir işletme olması gerekiyor.

Hayvancılık konusunda projenin uygulandığı iller arasında ilk sıradayız. 516 tane koç, 147 teke dağıtımı yapıldı. Boğada bireysel olarak 34, TİGEM üzerinden de 80 tane dağıtıldı. Geçen hafta Daire Başkanı ile görüştüm TİGEM üzerinde 100 tane boğa daha önümüzde günlerde dağıtacağız. Ahır yapımı ile ilgili işletmesi aktif olanlara yapılıyor yüzde 50 destek veriliyor. işletmesi aktif olmayanlar işletmesini aktif hale getirerek bu haktan yararlanabilir. En az 100 en fazla 200 küçükbaş hayvan olan işletmelerde 25 küçükbaş hayvana  bir tane koç ve teke veriliyor. Halk eliyle Bingöl'de ıslah projesi uygulanıyor. Ayrıca biz Ağrı'nın da talebini Bingöl'deki ıslah sürülerinden karşılayacağız''  bilgilerini verdi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Et, ve, Süt, Hayvancılığına, yüzde, 70, Hibe, ,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Arşiv