HALK OTOBÜSLERİNİN GREV KARARINA TEPKİ
Haber
21 Temmuz 2022 - Perşembe 11:45 Bu haber 2042 kez okundu
 
HALK OTOBÜSLERİNİN GREV KARARINA TEPKİ
Bingöl’de halk otobüslerinin grev kararı alması nedeniyle vatandaşlar hem belediyeye hem de halk otobüsleri kooperatifine tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
HALK OTOBÜSLERİNİN GREV KARARINA TEPKİ

Bingöl’ün önemli sorunlarından biri olan şehir içi ulaşımla ilgili sıkıntılar bitmek bilmiyor.

Engelli ve yaşlıların ücretsiz kart almalarında yaşanan sıkıntılar, bu kartlar için ödenen ücretlerin zamanında ödenmemesi, başta Kültür Mahallesi olmak üzere özellikle sabah saatlerinde araçların dolu olması nedeniyle vatandaşların uzun süre duraklarda beklemesi, yaz sıcağında klimaların çalıştırılmaması gibi sorunlar dönem dönem devam ederken, Bingöl Belediyesi de bugüne kadar sorunlara çözüm olamadı.

Vatandaşların belediye tarafından otobüs alınıp çalıştırılması talebine de, Bingöl Belediyesi yöneticileri yıllarca kulaklarını tıkadı.

NİSAN AYINDA ZAM YAPILMIŞTI

Akaryakıta gelen zamların ardından şehir içi ulaşıma da 15 Nisan 2022’den itibaren geçerli olmak üzere zam yapılmıştı.

Zamla birlikte; Düzağaç, Hastaneler, Sananiye Sitesi, Simani Mahallesi güzergahı, SGK, TEDAŞ, Emniyet, Üniversite, Şehit Mustafa Gündoğdu, Recep Tayyip Erdoğan, İçmeler Toki, Selahaddini Eyyubi mahalleleri, Ahmet Dursun Konutları güzergahında tam bilet 4,50, öğrenci, 3,00 TL, Kültür Mahallesi güzergahı tam bilet 4,00, öğrenci: 3,00 TL, Kervansaray güzergahı tam bilet 5,00, öğrenci: 3,00 TL, aktarma tam kartlarda 75 kuruş, öğrencilerde 35 kuruş oldu.

VATANDAŞ YİNE MAĞDUR!

Yakıt pahalılığı karşısında ulaşım ücretlerinin düşük olduğunu savunan Bingöl S.S. 18 Nolu Motorlu Taşıtlar Kooperatifi, 1 günlük çalışmama kararı aldı.

Grev kararı nedeniyle, mağduriyet yaşayan kesim yine vatandaşlar oldu.

BELEDİYE TAŞIMACILIK YAPTI

Kooperatifin grev kararının ardından araçlarını sahaya süren Bingöl Belediyesi, vatandaşları şehir merkezinden mahallelere taşımaya çalıştı. Bingöl Belediyesinden yapılan açıklamada, “Özel Halk Otobüslerinin akaryakıt zamlarına karşı aldığı 1 günlük grev kararı sonrası tüm ekiplerimizle sahadayız. Çarşı merkezi ve mahallelerimizde vatandaşlarımıza ücretsiz ulaşım desteği sağlıyoruz” denildi.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Grev kararına tepki gösteren vatandaşlar, belediyenin halk otobüsü almamasını da eleştirdi.

Vatandaşlardan gelen bazı eleştiriler şöyle:

Mücahid Korkutata: “Belediye otobüsünün olmayışından ötürü ilimizde bulunan halk otobüsleri bir günlük eylem kararı alarak önceden de yaptığı gibi kendi öz iradesiyle Bingöl halkına ipotek koymuştur.”

Ahmet Karaarslan: “belediyemiz 4 dönemdir bay Kemal’in partisi tarafından yönetilmekte ve iktidar otobüs alımına engel olmaktadır!! Belediyemizi bay Kemal’den kurtardığımızda 30 adet otobüsle halkımızın mağduriyetinin giderileceğine inanıyorum.”

Yunus Yaşar: “Bingöl halkına müstehaktır. Belediye otobüsü olmayan tek il olmakla gurur duyabilirsiniz!”

Nurettin Gelen: “Halk otobüsü hak sahipleri ile Bingöl Belediyesi arasında sıkışan ve mağdur edilen bir halk vardır. Halk otobüsü sahipleri tehdit ediyor, Bingöl Belediyesi yıllarca seyrediyor.. Bingöl halkı her ikisine karşı GREV başlatmalıdır! “

Murat Korlaelçi: “Bingöl’de halk otobüsleri greve gitmiş. Bingöl belediyesinin halkını mağdur etmemek için eylem planı var mı?”

Hakan Kılıç: “Yıllardır özelin tekelinde olan ve doyumsuzluğun nirvanasını yaşayan Bingöl Özel Halk Otöbüslerine alternatif olarak Bingöl Belediyesi ivedi bir şekilde Belediye Otöbüslerini şehrin hizmetine sunmalı Mamafih rekabetin olmadığı yerde tekelleşme ve kendi isteklerini dayatma başlar.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: HALK, OTOBÜSLERİNİN, GREV, KARARINA, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı