Haber Detayı
06 Eylül 2018 - Perşembe 10:52 Bu haber 604 kez okundu
 
HDP Meclis Üyesi Kaya: Vatandaşın ücretsiz faydalanacağı yeşil alana çevrilsin
HDP İl Genel Meclis Üyesi Aydın Kaya, Belediye’ye 25 yıllığına devredilmesi gündeme gelen İl Özel İdaresi alanıyla ilgili açıklama yaptı.
Haberi


Alanın vatandaşların ücretsiz yararlanabileceği yeşil alana çevirmesini isteyen Kaya’nın açıklaması şöyle: Bingöl 1 Mayıs 2003 depreminden sonra( Allah tekrar yaşatmasın) 2004 yılından beri, belediye başkanlığı da mevcut iktidar partisinde olduğu için iktidar avantajlarından da yararlanma fırsatı yakalayan Bingöl, zaten fiziki yapısı itibari yenilenmeye ve yeni bir şehir planlamasına ihtiyaç varken müthiş bir dönüşüm fırsatı yakaladı. Şuana kadar bu dönüşüm % 80 gerçekleşmiş bulunmaktadır. Maalesef değişim dönüşüm bir faciaya dönüştü bir il nasıl yaşanılmaz kılınırın örneğidir Bingöl.

     Başta, başka hiçbir geliri olmayan bütün hizmetlerini iller bankasından aldığı payla gerçekleştiren Bingöl belediyesi, iller bankasındaki gelirine uzun yıllara yayınlan ipotek koydurarak sözde bütün Bingöllün alt ve üst yapısını yenileyecekti. Yapılan alt yapı aradan 3,5 yıl geçmeden şuan yenilenmeye muhtaç olmakla birlikte üst yapı içler acısı bizim hiç bir şey dememize gerek yok halk görüyor. Yine Toki projesi tam bir ucube. Bingöl de alternatif merkez olmaya aday Uydukent Mahallesi hali ortada mahalle girişinde 2 araç yan yana geçemez durumda. Ovanın imara açılması ayrı bir facia. saydıklarımız en can alıcı hatalar bu örnekler daha çoğalabilir diğer saymadıklarımız dönüşümü biten bütün mahalleler için şunu söyleyebiliriz imar boyutuyla tek tip bir anlayış hakim. Tüm mahallelerde 5 kat müsaadesi verildiği halde, bodrumlar yüzeyde yapılıp dükkân asma katlı getirilmiş ve birde kaçak teras hepsi 8 kata dönüşmüş durumda. dönüşen her yerde caddeler genişletilmeden hiçbir yerde bir ağaç ekilecek alan bırakılmamış.

     70 li yıllarda inşa edilen Bingöl’de kademeli bir şekilde tek katlı, 2 katlı ve 3 katlı olmak üzere planlı bir şekilde inşa edildi. Yine 90 yılların ortasında inşa edilen uydukent mahallesi bu anlayışla inşa edilmişti. Yıl 2018 inşa edilen Bingöl tek tip bir modelle daraltılarak dönüştürülmüş yeterince yeşil alan park alanı bırakılmamış ve En önemlisi Bingöl’de müstakil yaşam alanı bırakılmadı ticari bir zihniyetle Bingöllü yaşanılmaz bir il kıldılar.   

      Şimdi tüm bunları neden söyleme  gereği hissediyoruz birincisi muhalefet  partisi olarak halkımıza karşı sorumluluğumuzdan dolayı tatbikî .Biz muhalefet partisi olarak bu dönüşümün her aşamasında, alternatif projeler sunmakla birlikte yapmayın etmeyin bu şehri katletmeyin diye söylesek te anlatamadık. Bir diğer nedense, ki biz bu nedeni  önemsiyoruz basın bu açıklamamızı kamuoyuna aktarırken bu kısmını öne çıkarmasını bekliyoruz. Çünkü buraya kadar söylediklerimiz artık telafisi olmayan faaliyetlerle ilgili dönüşüm sürecinde yapılan hatalardı. Bundan sonra dönüşecek olan yerlerde bunu ne kadar telafi edebilir sekin derdindeyiz. 

     3-4  yıldır Bingöl çarşı merkezine ilişkin merkezdeki değişim sürecine girildiği herkes tarafından gözlemleniyor. Bu paralelde kamusal alanlarla ilgili bazı gelişmeler değişimlerde yaşanmaktadır.

     Bunların ilki hükümet konağının yıkılması ve bir kent meydanının oluşması beklentisi olmasına rağmen, başlarda yeni yapılacak valilik Binasının, yıkılacak olan hükümet konağının yerine yapılması fikri idi ,o dönemde İl genel Meclisinde HDP grubu olarak Valimiz sayın Yavuz selim köşger ile   yaptığımız görüşme  neticesinde sunduğumuz alternatif öneri de değerlendirilerek valilik Binası şuan ki 1 nolu sağlık ocağının yerine kaydırıldı.

      Bir diğer değişim ve dönüşüm özellikle il genel meclisini bağlayan bir alan olan İl Genel Meclisi binasının olduğu yer.2017 yılında Düzağaç ta özel idare alanında yapılan yeni İl Genel meclisi Binasına taşınacağından, mevcut eski bina satılması için il Genel Meclisinden daimi encümene yetki verildi.

       Biz HDP olarak bu alanın satılmaması için il Genel Meclisine sunduğumuz öneri; Bingöl’de yukarda aktardığımız bütün bu olumsuz dönüşümden sonra hiç olmazsa kent merkezine bir nefes aldıralım. Ayrıca herhangi bir geliri olmayan veya dar gelirli bir vatandaş çarşıda ücretsiz oturabileceği hiçbir alan bulunmamaktadır. Bu durum dar gelirli vatandaşları çarşıya çıkamaz duruma getirmiş. çıkanlarda akşama kadar  bir çile girdabına girmiş gibi dolanıp duruyor. Bir nebzede olsa bu soruna çözüm bulmak, kent merkezine bir soluk aldırmak ayrıca il Genel meclisi etrafındaki ikamet eden sakinlere bir yeşil alan oluşturmak için İl Genel  Meclis Binası yeri ve arka kısmında bulunan tahta barakalara da bir çözüm bulunup belirtiğimiz sorunlara cevap olabilecek bir proje ile komple yeşil alana çevrilmesi yönünde bir öneri sunduk. Önerimiz kabul görmeyip  satılması yönünde bir karar alındı. Bunun üstüne HDP grubu adına Bu önerimizi Belediye başkanı Sayın yücel Barakaziye akabilin de  HDP grup olarak Valimiz sayın Ali Mantıya yaptığımız ziyaretle aktarmamız neticesinde ilgili mercilerde de tartışılmaya başlanılan bu önerimiz kabul görüp Tahta barakaların bulunduğu alanın imarı  yeşil alan olarak değiştirilip, şuan ki il Genel Meclisi binası da yeşil alan olmak üzere satılmaktan vaz geçilip belediyeye 25 yıllığına devir edilmesi yönünde bir karar alındı. ve bugün basından okuduğumuz kadarıyla bu alanın kulanım yetkisi belediye başkanına verildiğini görüyoruz.

    Biz HDP olarak bu alanın,Ankara güven park modeliyle hiçbir ticari işletmeye devir edilmeden bakımı belediyece üstlenilerek vatandaşın tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanacağı bir bir yeşil alana çevrilmesini  umut ve talep ediyoruz. Bundan sonraki süreçte bu alanın herhangi  bir projeye çevrilmesi için  Bingöl kamu oyununda sorumluluk alıp takip etmeye davet ediyoruz.

     Çabamızı Bingöl kamuoyunun bilgisine sunuyor saygılarımızı iletiyoruz.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HDP, Meclis, Üyesi, Kaya:, Vatandaşın, ücretsiz, faydalanacağı, yeşil, alana, çevrilsin,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv