“İSLAM İÇİN TEK ÖLÇÜ MÜSLÜMAN OLMAKTIR”
Haber
02 Kasım 2021 - Salı 11:10 Bu haber 33147 kez okundu
 
“İSLAM İÇİN TEK ÖLÇÜ MÜSLÜMAN OLMAKTIR”
Yetimler Vakfı Bingöl İl Temsilciği tarafından ‘İslam’da Kardeşlik’ Temasıyla düzenlenen programda konuşan Yetimler Vakfı gönüllüsü Elif Dursun, “İslam için tek ölçü Müslüman olmaktır” dedi.
YAŞAM Haberi
“İSLAM İÇİN TEK ÖLÇÜ MÜSLÜMAN OLMAKTIR”

Yetim, Öksüz ve Mağdurlar ile Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Vakfı (Yetimler Vakfı), Bingöl İl Temsilciliği, ‘İslam’da Kardeşlik’ temasıyla etkinlik düzenledi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Yetimler Vakfı gönüllüsü Elif Dursun, Mü’minlerin kardeş olduğuna vurgu yaparak, “Kur’an, sünnet ve selef–i salihinin yolunu esas almak, İslami bir toplumun uzvu olarak yaşamak ve değişen şart ve ortamlarda İslami duruşundan ödün vermemek Allah Teâlâ’nın büyük lütuflarındandır. Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de Hucurat Suresi 10.ayette ‘Müminler Ancak Kardeştir’ diye buyurmaktadır. Yine Konu ile ilgili olarak Resulullah (s.a.w) bir hadisi şeriflerinde, “Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümandan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.” (Buhârî, Mezâlim 3; Müslim, Birr 58.) diye buyurmaktadır” dedi.

ENSAR VE MUHACİR KARDEŞLİĞİNİ YENİDEN TESİS EDELİM

Üstünlüğün takvada olduğunu ifade eden Dursun, “ İslam kardeşliği ırk, renk, dil, kavim, sınıf, sınır ayrımını tanımaz, İslam için tek ölçü Müslüman olmaktır. Her kim Müslüman ise dili, ırkı, rengi, kavmi, mertebe ve mevkisi ne olursa olsun, Müslüman için kardeştir ve hepsi aynı haklara sahiptir. Üstünlük Takvayladır. Öyle ise gelin bizlerde Allah rızası için kardeşler olalım. Resulullah (s.a.w) Medine’de Ensar ve Muhacir kardeşliğini nasıl tesis ettiyse, gelin bizlerde Türk-Kürt, Arap, Fars, Acem demeden, herhangi bir mezhep ve meşrep ayrımı yapmadan Allah rızası için kardeşler olalım. Bugün bu kardeşliği tesis etmeye her zamandan daha çok ihtiyacımız var. Eğer Allah’ın izni ile bunu yapabilirsek;  Suriye’ye, Irak’a, Myanmar’a, Filistin ve mazlum ile mustazafların yaşadığı bütün beldelere huzur ve adalet gelir inşallah. Rabbim bu şuur ve bilinç içerisinde olmayı cümlemize nasip eylesin” diye konuştu.

Program Gülsüm Gönül’ün okuduğu dua ve yapılan ikramlar ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İSLAM, İÇİN, TEK, ÖLÇÜ, MÜSLÜMAN, OLMAKTIR”,
Yorumlar
Haber Yazılımı