KAMER Vakfı kadınların sorunlarını dinledi
Haber
19 Kasım 2020 - Perşembe 10:42 Bu haber 2485 kez okundu
 
KAMER Vakfı kadınların sorunlarını dinledi
KAMER Vakfı İl Temsilciği, Bingöl’de kadınların sorunlarını araştırıp dinleme faaliyetlerine başladı.
GÜNDEM Haberi
KAMER Vakfı kadınların sorunlarını dinledi

 İl Temsilciliği’nden yapılan çalışmayla ilgili yapılan açıklamada, “Her türlü ayrımcılık, şiddet ve yapısal hiyerarşiden uzak; özgürce gelişebilen, bağımsız bireylerden oluşan, paylaşım ve dayanışmaya dayalı, katılımcı bir toplum oluşmasına katkı sağlamak amacıyla 2003 yılından bu yana Bingöl ili ve ilçelerinde kadının insan hakları alanında çalışmalarını devam ettirmektedir.
Bu çalışmalar çerçevesinde 2020 yılında Her Kadın İçin Bir Fırsat Programı kapsamında 600 kadınla hane ziyaretleri sırasında tanıştı ve kadınların sorunlarını, taleplerini dinledi. Yapılan bu ziyaretler sonucunda Aftor ve Kaleönü Yekmal mevkideki kadınların büyük çoğunluğu toplu taşıma hizmetleri, çocuk oyun alanı eksikliği ve altyapı hizmetlerinin yetersizliğini dile getirdiler.
 Aftor Köy Konutlarındaki kadınlar pandemi sürecinde toplu taşıma seferlerinin üçe düşürüldüğünü bu nedenle taksi kullanmak zorunda kaldıklarını, bu durumun onları maddi olarak zorladığını seferlerin tekrar arttırılması taleplerini dile getirdiler. 
Kadınlar çöp ve soba atıklarını atacak bir konteynırın olmadığını bu nedenle sokaklarda biriken çöplerin kötü koku ve görüntü verdiğini aynı zamanda çocuklar için bir oyun alanı olmadığından bu çöpler arasında çocukların oyun oynadığını belirttiler. 
Yekmal bölgesine ise otobüs hiç girmiyor alt geçitten yolcu alıyor ancak ıssız bir bölge olduğundan kadınlar, çocuklar ve ikinci öğretim öğrencisi gençler çok zorlanıyor.
Yerel yönetimlerde verilen hizmetlerde kadınlar ve çocukların faydaları gözetilmelidir. Yetkililerin kadınların sorunlarını görmeleri  ve çözüm odaklı yaklaşmaları daha yaşanılabilir bir Bingöl için oldukça gereklidir." denildi
 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAMER, Vakfı, kadınların, sorunlarını, dinledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı