Kısıtlamalar bugün başlıyor
Haber
20 Kasım 2020 - Cuma 11:05 Bu haber 2025 kez okundu
 
Kısıtlamalar bugün başlıyor
Salgında korkutucu tablo nisan tedbirlerini yeniden başlattı kısıtlamalar bugün akşam saat 20’de başlıyor
GÜNDEM Haberi
Kısıtlamalar bugün başlıyor

10.00-20.00 DIŞI SOKAK YASAK: Hafta sonları 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma kısıtlanacak; üretim, imalat ve tedarik zincirleri muaf tutulacak. Kısıtlama 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’de başlayacak, pazar 10.00’da sona erecek. 
415 sektör
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye’de 2 milyonu aşkın esnaf olduğunu ve hepsinin birbirine bağlı iş yaptıklarını dile getirdi.
Türkiye’de paket servisten yararlanan tüketicinin çok az olduğunu söyleyen Palandöken, “Alınan kararlar 415 sektörü ilgilendiriyor. Esnaf açısından zor bir dönem. Bu pandemi süreci, evet kabul ediyoruz. Kira yardımının yanı sıra elektrik, su, doğal gaz gibi genel giderlerini karşılamak için her ay düzenli olarak belli oranda esnafımıza nakdi yardım yapılmalı” dedi. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş ise, “Saat aralığı bir miktar girişleri azaltır ama vatandaşlar AVM’lerin birçok yere göre daha hijyenik olduğunu gördü. Açık kalacağız, restoranlar paket servise dönecek” dedi.
Paket serviste altyapı şart
Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, sektörde yer alan 100 bin civarında işletmenin sadece imkânı olanların gel-al ve paket servisi yapacaklarını kaydetti. Sektörün yüzde 85’e yakın kısmının hiç iş yapamayacağını belirten Demirer, “Kalan yüzde 15’i ise gel-al ve paket servis ile normal cirolarının ancak yüzde 3-5’ini yapabilecekler. Paket servis aslında ayrı bir dükkân açmaktan farksızdır. Paket serviste yayılmayı bu hizmeti sağlayan aracı firmalar ile gerçekleştirmek en süratli yoldur” ifadelerini kullandı. Sinemacılar kendileri istedi...
Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri Fevzi Genç, içerik sorunu nedeniyle kapanma talep ettiklerini söyledi. Salonlarda tüm hijyen önlemlerini aldıklarını aktaran Genç, “Hollywood gösterim tarihlerini bölgesel olarak belirliyor. Avrupa’da sinemalar kapanınca filmlerin gösterimi ertelendi. Yerli yapımcılar setleri durdurdu” dedi.
Berberde HES var
İstanbul Erkek Berberleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz, kararları makul karşıladıklarını söyledi. 1-2 saat erken kapatacaklarını belirten Akyüz, “Birçok salonda girişlerde HES kodu uygulaması başlattık. Randevu sistemiyle gereken hizmeti vereceğiz” dedi.
Paket servis 30
Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, işletmelerin ayakta kalması için paket servis ve dijitale ağırlık vermeleri gerektiğini kaydetti. Yüzde 70 iş kaybı beklediklerini açıklayan Bingöl, “140 milyar TL’lik işlem hacmimiz var. Üyelerimizin yüzde 30’u paket servis yapıyor. Bu oranı yüzde 50’ye çıkarmak istiyoruz” diye konuştu.
UÇUŞLAR SÜRECEK
Tüm havayolları yolcularını güvenli seyahat standartlarıyla ağırlamaya devam edecek. Hafta sonları sokağa çıkmanın kısıtlandığı saatler için uçuşu olan yolcular, uçuş belgelerini ibraz ederek havalimanına ulaşım sağlayabilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kısıtlamalar, bugün, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı