KÜLTÜR VE FOLKLORÜN TURİZME ETKİSİ
Haber
15 Nisan 2022 - Cuma 11:34 Bu haber 16554 kez okundu
 
KÜLTÜR VE FOLKLORÜN TURİZME ETKİSİ
Bingöl’e özgü Kartal Oyununun Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanter listesine girdiğini belirten Kılıç, Bingöl’ün, gerek kültürel yapı, gerek turizm, gerekse gastronomi kültürüyle önemli şehir olduğunu söyledi.
KÜLTÜR Haberi
KÜLTÜR VE FOLKLORÜN TURİZME ETKİSİ

Folklor Araştırmacısı Seda Küçükbilezikçi Kılıç, kültür ve folklorün turizme etkisini değerlendirdi.

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak, turizm ve kültür değerlerini tanıtmak ve turizmi geliştirmek amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftasının kutlandığını belirten Kılıç, “Öncelikle bir ilin kültürel çeşitliliği, kültürel unsurlarının ön plana çıkarılması, tanıtılması ve kültürel zenginliği, turizme olumlu yönde bir ivme kazandırmaktadır; çünkü kültür, turizmi de içine alan maddi ve manevi değerlerin bütününe sahip bir kavramdır. Nesilden nesile aktarılan gelenek, görenek, düşünce ve inanç sistemi ayrıca ekonomik ve coğrafi özellikler bile kültür unsurları içerisinde yer almaktadır” dedi.

-BİNGÖL, ZENGİN KÜLTÜREL YAPIYA SAHİPTİR-

Bingöl kültürünün zengin bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Kılıç, şunları söyledi: “Öncelikle coğrafi konumundan kaynaklı sahip olduğu doğal güzelliklere değinmek isterim. Güneşin en güzel doğduğu ildir Bingöl, Zağ Mağaraları’yla, Yüzen adaları’yla, serin yaylalarıyla, ovalarıyla, gölleriyle, Çır Şelalesi’yle, termal tesisleriyle, bal-kaymak evleriyle, Hesarek ve Yolçatı Kayak Merkezleri’yle, Buban Peribacaları’yla, Az Tepesi’yle, Urartu Yolu’yla, yemyeşil dağları ve o dağlarda efsaneleşen Bingöl Çobanları ile dikkat çeken turizm değerlerine sahiptir.

Bunun yanısıra asırlardan beri süregelen geleneksel el sanatlarımız vardır. Bunlar: Tandırcılık ve tandır ekmeği yapımı, Palancılık (Semercilik), Kaval yapımı, Kalaycılık, Yazmacılık, Çorap ve Eldiven Örücülüğü, Demircilik, Bıçak Bileyiciliği, Ağaç İşlemeciliği, Halı, Kilim, Cicim, Palas, Heybe yapımı, Geleneksel Kadın- Erkek Giysisi dikimi, Yorgancılık ve Sepetçilik geleneği hala devam eden ve dikkat çeken kültürel değerlerimiz arasındadır.”

-BİNGÖL’DE BULUNAN TARİHİ YAPILAR-

Bingöl’de önemli tarihi yapıların bulunduğunu ifade eden Kılıç, “Bir kültüre hayat veren en büyük değer yaşanmışlıklardır. Bu yaşanmışlıklara ve birçok döneme ev sahipliği yapan en önemli şey ise tarihi değerlerimiz ve tarihi yapılarımızdır. Bunlar: Sebeterias Kalesi, Kralkızı Kalesi, Kiğı Kalesi, Bingöl Kalesi, İsfahan Bey Cami, Urartu Yolu, (Adaklı) Tarihi Çeşme, Adaklı Bağlarpınar Köyü Tarihi Mezarlık, Bağlarpınar Köyü Tarihi Camii, Bağlarpınar Köyü Sait Yazıcı Evi, Bağlarpınar Köyü Tarihi Çifte Çeşme, Bağlarpınar Köyü Kilise Kalıntısı, Şeyh Hacı Yusuf Türbesi, Yeldeğirmeni Köyü Tarihi Çeşmesi, Yeldeğirmeni Köyü Kilisesi, Genç Kümbeti (Kuba Kümbeti), Karlıova Boncukgöze Köyü Zuhurtepe, Toklular Köyü Kilise kalıntısı, Kiğı Mursel Paşa Anıtı, Kiğı Taş Mektep, Kiğı Selanik Köprüsü, Piltan (Balabanbey) Camii, Çanakçı Köyü Kilisesi, Kerek Hamamı, Sırmaçok Köyü Mezarlık alanı, Solhan Kale Köyü/Kale Kalıntıları, Murat Köyü/Höyük, Kale Köyü Tarihi Camii. Yedisu Güzgülü Kilisesi, Melikan Düzü Kurganı, Yedi Çeşme ve Osmanlı Konağıdır. Gerek turizmi canlı tutmak, gerekse kültürel birikimimizi bir basamak yükseltmek adına imkanlar dahilinde mutlaka gidilmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

-BİNGÖL’DE GASTRONOMİ KÜLTÜRÜ-

Bingöl’ün gastronomi kültürü ile ilgili de değerlendirmede bulunan Kılıç, şunları söyledi: “Ayrıca Bingöl ilimiz merkez, ilçeleri ve köyleri ile de zengin bir yöresel mutfak ve Gastronomi kültürüne sahiptir. Bal, Kavurma, Fasulye, Pekmez, Dut Kurusu, Ceviz, Mastuva, Löl, Ayran Çorbası, Keldoş, Tutmaç Çorbası, Sorina Pel, Kadayıf, Kabak Tatlısı, Kalbur Hurması, Kaburga Dolması, Yaprak Sarması, Bingöl Kurabiyesi, Kurutulmuş sebze yemekleri ile enfes tatlara ulaşmak mümkün ve son olarak ilimizin kültürel birikimine katkı sunmak adına Halk Kültürü Araştırmacısı olarak çalıştığım İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde yaptığım bazı çalışmaları anlatmak istiyorum.”

-KARTAL OYUNU, KÜLTÜREL MİRAS LİSTESİNE GİRDİ-

Bingöl’e özgü Kartal Oyununun Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanter listesine girdiğini belirten Kılıç, Tandırcılık ve Tandır ekmeği yapımı, Yorgancılık, Masal Derlemesi, Dengbejlik, Sancak Balıklıçeşme Efsanesi, Kartal Oyunu, Karaçarşamba Geleneği konularında alan araştırmaları yaptım ayrıca çalıştığım “Karaçarşamba Geleneği” ve “Kartal Oyunu” Bakanlığımızın Somut Olmayan Kültürel Miras (SOKÜM) Ulusal Envanter listesine girmeye hak kazanmıştır.

Bu çalışmalarımızda ki en büyük amacımız; gelenekleri ve kültürel varlıkları yaşatmak, korumak ve öne çıkarmaktır. Ayrıca bu konuda toplumsal duyarlılık sağlamak, gelecek nesillerimize önemli bir kültürel miras bırakmak, günümüz dünyasında ise ilimiz turizmine önemli bir katkı sunmaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÜLTÜR, VE, FOLKLORÜN, TURİZME, ETKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı