KÜRTÇEYE 3 KONTENJAN AYRILDI
Haber
07 Mart 2021 - Pazar 17:15 Bu haber 8187 kez okundu
 
KÜRTÇEYE 3 KONTENJAN AYRILDI
Almanca öğretmenliğine 210, Arapçaya 503, İngilizceye 1938, Rusçaya 25, Kürtçeye 3 kontenjan ayrıldı.
EĞİTİM Haberi
KÜRTÇEYE 3 KONTENJAN AYRILDI

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmen ataması branş dağılımı ve kontenjanlarını açıkladı. Buna göre ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 15-26 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sözlü sınavlar, 17 Mayıs-6 Haziran'da yapılacak, sonuçlar 8 Temmuz'da açıklanacak. Atama tercihleri ise 1-6 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Açıklanan kontenjanlara göre; Almanca öğretmenliğine 210, Arapçaya 503, İngilizceye 1938, Rusçaya 25, Yaşayan Diller ve Lehçeler adın altında Kurmanciye 2, Zazakiye 1 olmak üzere Kürtçeye 3 öğretmen kontenjanı ayrıldı.

BAŞVURULAR ELEKTRONİK ORTAMDA ALINACAK

Sözleşmeli öğretmenlik başvurularında, adayların atanacakları alanlara göre, 2019 veya 2020 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) dikkate alınacak. Adayların başvuru yapabilmesi için ilgili türden 50 ve üzerinde puanının olması gerekecek.

Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacın karşılanmadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı'nı ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı'ndan birinin başarıyla tamamlamış olmak da başvuru şartları arasında yer alıyor. Bu kapsamda, 1 Ocak 2021'den önce pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını tamamlamış kişilerin belgeleri kabul edilecek.

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere ön başvurular, "ilkatama.meb.gov.tr" internet adresinden alınacak. Ön başvuru sürecinin tamamı elektronik ortamda gerçekleştirilecek; adaylar belge sunmak, başvurularını onaylatmak veya herhangi bir nedenle il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine gitmeyecek. 

Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana atanmak üzere ön başvuruda bulunabilecek.

En çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 883 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 2 bin 94 kontenjanla özel eğitim, 1938 kontenjanla İngilizce, 1805 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlikleri oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÜRTÇEYE, 3, KONTENJAN, AYRILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı