KUYULAR DA ÇARE OLAMADI
Haber
31 Temmuz 2022 - Pazar 17:14 Bu haber 6807 kez okundu
 
KUYULAR DA ÇARE OLAMADI
Bingöl’de, Kürük ve Metan isale hatlarına ek olarak 20’ye kayın kuyu açılmasına rağmen içme suyu sorunu çözülemedi.
- Haberi
KUYULAR DA ÇARE OLAMADI

Bingöl’ün yıllardır devam eden en temel sorunlarından biri olan içme suyu sorunu, hala devam ediyor. Metan ve Kürük isale hatlarına ek olarak yeni kaynakların getirilmesi için yıllardır yapılan çağrılar karşılık bulmazken, Bingöl halkı susuzluk çekmeye devam ediyor. Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Karlıova Kaynak köyünden ilave suyun Bingöl’e getirileceğini söyledi ancak henüz bir çalışma başlatılamadı.

KÖYDE GÖLET YAPILMASI GEREKİYOR

Bahçe ve Kaynak Köylerinin bulunduğu bölgedeki içme suyunun Bingöl’e getirilmesi için köylülerin talep ettiği göletin DSİ tarafından yapılması gerekiyor.

Geçen yıl basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanı Erdal Arıkan, “İlave içmesuyu kaynak arayış çalışmalarımız doğrultusunda; Karlıova İlçesi Bahçe ve Kaynak Köylerinin bulunduğu bölgede içme suyu kaynadığı bulduk.

DSİ Bölge Müdürlüğü, Valilik ve köy sakinleriyle yapılan protokol kapsamında; içme suyuna karşılık talep edilen kaynak suyunun proje ihalesi gerçekleştirilmiş olup, yakın zamanda yapım ihalesi gerçekleştirilecektir. Söz konusu köylerden kaynaklarımıza aktarılacak olan 285 Lt./Sn debiye kaynak; şehrimizin içme suyu ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır.

Ayrıca aynı bölgede içme suyu göleti yapım işi DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yatırım programına alınmış olup, kısa süre içerisinde proje ihalesi gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Köyde hala gölet yapılmadığı gibi, suyun Bingöl’e getirilmesi için de çalışma başlatılamadı.

SU KUYULARI AÇILDI

Yeni kaynakları şehrin içme suyu hattına ilave edemeyen Bingöl Belediyesi, su kuyuları açarak sorunu çözmeye çalıştı ancak kuyular da çözüm olamadı.

Bingöl Belediyesi tarafından şuana kadar açılan ve ihaleye çıkarılan yaklaşık 20 sondaj kuyusuyla su sorununa çözüm bulunmaya çalışıldı ancak içme suyu sorunu bir türlü çözülemedi.

Kültür Mahallesi, Yenimahalle, Bahçelievler, Yenişehir Mahallesinden sık sık su kesintileri haberleri gelirken, Bahçe ve Kaynak köylerinden getirilmesi planlanan içme suyu için çalışmaların hızlandırılması ve su sorununa çözüm bulunması isteniyor.

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: KUYULAR, DA, ÇARE, OLAMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı