MECLİSTE BİNGÖL BALINI ANLATTI
Haber
14 Aralık 2020 - Pazartesi 11:07 Bu haber 2694 kez okundu
 
MECLİSTE BİNGÖL BALINI ANLATTI
Mecliste konuşan Berdibek, Bingöl Balının dünya ikincisi olduğunu belirterek, “Yüksek rakımlı yaylalarda yetişen geven otu, yonca, üçgül, kekik bitkileri Bingöl’ümüzün meşhur balına lezzet katmaktadır” dedi.
GÜNDEM Haberi
MECLİSTE BİNGÖL BALINI ANLATTI

AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, meclis genel kurulunda görüşülen 2021 bütçesi lehine söz aldı. Berdibek, konuşmasında Bingöl Balını da anlattı.

Türkiye’nin, sınır komşularında yaşanan iç savaşlar ve karışıklıklar nedeniyle terör eylemleri ve göç dalgalarına maruz kaldığını belirten Berdibek, “Ayrıca ülkemize yapılan finansal saldırılar işin bir başka boyutudur. Diğer taraftan, Covid-19 pandemisi ve doğal afetler gibi sıkıntılarla baş başa kalmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı ve cesur liderliğiyle, güvenlikten diplomasiye, sağlıktan ulaşıma, eğitimden, millî savunmaya kadar güçlü altyapımız, milletimizin birlik ve beraberlik içinde tek yumruk olarak kenetlenmesi sayesinde bu sorunların üstesinden geldik ve gelmeye devam edeceğiz.

İktidarımızın 18’inci yılında ekonomimizi ve millî gelirimizi büyütecek, her alanda dışa bağımlılığı azaltacak adımlar atıyoruz. Savunma, sanayi, enerji, millî güvenlik ve dış politikada sahada ve masada güçlü ve büyük Türkiye hedeflerine adım adım yaklaşmaktayız. Yüzde 70 seviyesindeki yerli ve millî savunma sanayimizle, İHA’larımızla, SİHA’larımızla teröre karşı bir mücadele yürütüyoruz. Bölgemizde terörün minimum seviyeye gelmesiyle yayla turizmi, kayak turizmi, dağ turizmi hızla gelişmeye başlamıştır, bu vesileyle İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyoruz” dedi.

“DEPREM BÖLGESİNDE YAŞIYORUZ”

Bingöl’ün deprem coğrafyasında yer aldığını ve meydana gelen deprem sonrasında yürütülen çalışmaları anlatan Berdibek, şöyle devam etti: “Deprem bölgesi bir coğrafyada yaşıyoruz. Bingöl ilimiz de Kuzey Anadolu Fayı ile Doğu Anadolu Fay Hattı’nın birleştiği noktadadır. 2020 yılı depremlerin, büyük sel felaketlerinin, heyelanların ve salgınların yaşandığı bir yıl oldu.

Bundan tam on sekiz yıl önce 1 Mayıs 2003 tarihinde seçim bölgem Bingöl’de 6,4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. Aynı günün sabahı 08.00’de o zamanki Başbakanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile rahmetli Bayındırlık Bakanımız Zeki Ergezen ile beraber Bingöl’e gitmiştik. Vatandaşlarımızla görüşmeler noktasında, devlet vatandaşımızın yanında düşüncesiyle Cumhurbaşkanımız o günkü şartlarda Bingöl’ün gönlüne su serpmiştir.

Daha sonra 14 Haziran 2020’de merkez üssü Bingöl’de Karlıova ilçesi Kaynarpınar köyü olan, 5,8 şiddetinde depremde Yedisu, Kiğı, Yayladere ve Adaklı ilçelerimiz etkilenmiştir. 14 Haziran 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ve Bingöl Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Cevdet Yılmaz Bey’le çok kısa sürede, beş saat içinde olay yerine intikal etmişti ve derhâl olaya müdahil olmuştu. Devletimiz yapılacak her  türlü iş ve işlemleri takdire şayan bir şekilde yerine getirmiştir. Bugüne kadar Bingöl’de 7.209 konutla, evini yapana yardım metoduyla 6 bine yakın konut yapılmıştır ve yapılmaya da devam edecektir. Hükûmetimiz, Bingöl’de olduğu gibi Van, Elâzığ, Malatya, Manisa, Erzurum, İzmir, Antalya, Adıyaman ve Karadeniz’de yaşanan doğal afetlerde çok hızlı bir şekilde yaraları sarmış ve başarılı bir sınav vermiştir. Bu vesileyle, tüm kurum ve kuruluşlarımıza, AFAD’ımıza, Kızılayımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.”

BİNGÖL BALINI ANLATTI

Konuşmasında Bingöl Balını anlatan Berdibek, “Dünyanın en köklü ve en prestijli organizasyonlarından olan Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’nde Bingöl balı 120 ülke, 600 yarışmacı arasında Türkiye 1’incisi, dünya 2’ncisi olmuştur. Yüksek rakımlı yaylalarda yetişen geven otu, yonca, üçgül, kekik bitkileri Bingöl’ümüzün meşhur balına lezzet katmaktadır. Ayrıca, arılarımızın bin bir çeşit çiçekten bal aldığı tespit edilmiştir. Bal üreticilerimize önümüzdeki sezon bereketli bir yıl diliyorum” diye konuştu.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MECLİSTE, BİNGÖL, BALINI, ANLATTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı