TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ ZARARLARINI ANLATTI
Haber
02 Nisan 2021 - Cuma 08:58 Bu haber 1127 kez okundu
 
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ ZARARLARINI ANLATTI
Dr. Öğretim Üyesi Bayram Yurt, “Teknolojiye bağlanan kişiler ondan kolay kolay vazgeçemiyorsa yapılması gereken en önemli şey o işe merak duymamak ve zaman ayırmamaktır” dedi.
GÜNDEM Haberi
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ ZARARLARINI ANLATTI

Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi ve Bingöl Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen “2021 Bingöl Kardeşlik Yılı” etkinlikleri çerçevesinde “Bağımlılıkla Mücadele Kardeşliği” konferansı düzenlendi.

Online olarak gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Bingöl Şube Sekreteri ve Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Bayram Yurt, teknoloji bağımlılığının zararlarını anlattı.

Bağımlılığın çok geniş bir alan olduğunu belirten Yurt, “Bağımlılık kişilik ve davranış olarak ele alınıyor. Biz daha çok bağımlı davranış üzerinde duruyoruz. Yani tütün, sigara, alkol, kumar, madde bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı. Bağımlılık genel olarak ‘bir şeye aşırı bağlanma’ şeklinde tanımlanabilir” dedi.

Teknoloji bağımlılığını, “kişinin kullandığı bir nesne veya yaptığı bir eylem üzerinde kontrolünü kaybetmesi” olarak tanımlayan Yurt, günümüzün en büyük bağımlılık çeşitlerinden birisinin teknoloji bağımlılığı olduğunu belirtti.

Özellikle teknoloji ile birlikte anılan ve dijital yerli olarak tanımlanan gençlere seslenen Yurt, "En kıymetli sermayemiz zamandır. Bunun değerinin iyi bilinmesi ve boşa zaman geçirilmemesi gerekir. Teknolojiye bağlanan kişiler ondan kolay kolay vazgeçemiyorsa yapılması gereken en önemli şey o işe merak duymamak ve zaman ayırmamaktır" dedi.

“BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE MANEVİYAT ÇOK ÖNEMLİDİR”

Teknoloji bağımlılığının bireyin manevi gelişimine de zarar verebileceğini aktaran Yurt, “Gerçek hayattan uzaklaşmak ve sanal hayatı, hayatın merkezine koymak bazı zararları beraberinde getirmektedir. Ayrıca değerlerin zarar görmesi, aile ilişkilerinin zarar görmesi, yalnızlık duygusunun artması ve gerçek ilişkilere ihtiyaç duyulmaması gibi zararlar gözüküyorsa manevi gelişim zarar görüyor demektir ve bu durumda teknolojinin kötüye kullanımından bahsedilebilir. Hayatımızdaki gerçekler yerini sanallığa bıraktıkça, anı yaşama isteğimizi kaybederiz” şeklinde konuştu.

Gençleri bağımlılıktan koruma konusunda en önemli etkenin aile ve arkadaşlar olduğunu ifade eden Yurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilinçli ebeveynler, erken yaşlardan itibaren sergileyecekleri doğru yaklaşımlarla çocuklarını zararlı alışkanlıklardan koruyabilirler.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEKNOLOJİ, BAĞIMLILIĞININ, ZARARLARINI, ANLATTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı