VALİ EKİNCİ’NİN ÇEVRE GÜNÜ VE LGS MESAJI
Haber
04 Haziran 2021 - Cuma 18:07 Bu haber 2474 kez okundu
 
VALİ EKİNCİ’NİN ÇEVRE GÜNÜ VE LGS MESAJI
Vali Kadir Ekinci, ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
GÜNDEM Haberi
VALİ EKİNCİ’NİN ÇEVRE GÜNÜ VE LGS MESAJI

5 Haziran gününün, 1972 yılında İsveç'te yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla ‘Dünya Çevre Günü’ olarak kabul edildiğini belirten Vali Ekinci, şunları söyledi: “Ülkemizde ve dünyada çeşitli programlarla kutlanan ‘Dünya Çevre Günü’, çevre sorunlarına dikkat çekerek toplumun geniş kesimlerinde çevre bilinci oluşmasına katkı sağlaması açısından büyük önem arz etmektedir.

Özellikle son iki yüzyılda yaşanan hızlı sanayileşme, nüfus artışı, plansız kentleşme ve doğal kaynakların kontrolsüz tüketiminin sonucu olarak küresel ısınma, iklim değişikliklerine, buzulların erimesine, sellere ve yangınlara neden olarak dünyamızı daha az yaşanılabilir bir hale getirmektedir. Bu tablo karşısında gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, insanlığın yarınlarda ciddi çevre sorunları ile yüz yüze kalacağı unutulmamalıdır.

Çevreyi koruma ve kullanma dengelerini sağlamadaki yanlışlıkları düzeltmeye öncelikle kendimizden ve yakın çevremizden başlamamız gerekmektedir. Unutmayalım ki, herkes kendi kapısını temizlerse, bütün sokaklar, caddeler ve dolayısıyla şehrimiz temiz olacaktır.

Dünya Çevre Günü vesilesi ile Bingöllü hemşehrilerimi çevreyi koruma konusunda daha hassas olmaya, bizlere emanet olarak verilen nimetleri kullanırken israftan kaçınmaya, daha adil ve merhametli olmaya davet ediyorum,

Bu konuda devletimiz, çevreyi koruyarak, gelecek kuşakların sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamasını güvence altına almak için gerekli tedbirleri almakta, düzenlemeleri yapmaktadır. Bizler de hem birey, hem toplum, hem de kamu ve özel kuruluşlar olarak üzerimize düşeni yapmalı, çevrenin korunması adına gerekli özveriyi göstermeliyiz.

Toplumumuzda bu konuda gelişen hassasiyet gelecek adına umut vermektedir. Unutmamalıyız ki, yaşadığımız çevre bizlere bir emanettir ve bu emanetten toplumun her kesimi, her ferdi ayrı ayrı sorumludur. Temiz bir çevre ve yaşanabilir bir dünya gelecek nesillere bırakabileceğimiz en değerli miras olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; ‘5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün çevre sorunları konusunda toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamasını diliyor, Dünya Çevre Günü’nüzü kutluyorum.”

 

 

Bingöl’de LGS’ye 4478 öğrenci katılacak

Vali Kadir Ekinci, Pazar günü yapılacak LGS’ye Bingöl’de 4478 öğrencinin katılacağını belirterek, öğrencilere başarılar dişledi.

Vali Kadir Ekinci, Pazar günü yapılacak LGS sınavı ile ilgili bir mesaj yayınladı. Mesajında öğrencilere başarılar dileyen Vali Ekinci, şunları söyledi: “Sevgili öğrenciler, 06 Haziran 2021 Pazar günü eğitim hayatınızın önemli dönüm noktalarından biri olan Liselere Giriş Sınavı (LGS)  gerçekleştirilecektir. İnanıyorum ki,  uzun bir süredir hazırlandığınız bu sınavı en güzel şekilde geçerek hayalini kurduğunuz liselere yerleşeceksiniz.

Geçen yıl Mart ayından bu yana ülkemizi de etkisine alan korona virüs nedeniyle uzun süre okullarımız kapalı olsa da, uzaktan eğitimlerle sizler bu sınava hazırlandınız.

Bu zorlu süreçte sizlerin başarısı için büyük emek harcayan değerli idarecilerimize ve öğretmenlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Unutmayalım ki sınavlar, sizlere eksiklerinizi görme ve tamamlama fırsatı veren ve bu doğrultuda bir yol haritası çizme fırsatı sunan araçlardır; sınavlar asla amaç değildir.

Sınavın sağlıklı yürütülmesi için merkez ve 7 ilçemizde gerekli güvenlik tedbirleri emniyet ve jandarmamız tarafından alınmıştır. Bunun yanında okullarımızda dezenfekte çalışmasını tamamladık, sınav için gerekli maske ve dezenfektan desteği sağlayarak sorunsuz bir sınav ortamı planladık.

Pazar günü saat 09:30 ve 11:30’da 88 okulda, 291 salonda iki oturum halinde yapılacak sınava 4478 öğrencimiz katılacaktır.

Yarın LGS'ye girecek olan sevgili çocuklar; biz size güveniyoruz, sizler de kendinize güvenin. Eminim ki, elinizden gelenin en iyisini yapacak ve başaracaksınız. Sizin zekanız, enerjiniz ve emeğiniz inşallah her engeli aşacaktır.

Unutmayın, her zorluktan sonra bir kolaylık vardır. Başarıyı değerli kılan bu uğurda çekilen zorluklardır ve LGS de bu zorluklardan sadece bir tanesidir.

Bu vesileyle; sınava büyük bir azim ve özveriyle hazırlanan tüm öğrencilerimizin ve her zaman destekleriyle evlatlarının yanında olan velilerimizin sınav heyecanını paylaşıyor, Liselere Giriş Sınavı (LGS)’na girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, EKİNCİ’NİN, ÇEVRE, GÜNÜ, VE, LGS, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı