YENİ KUZULARINA KAVUŞTU
Haber
18 Şubat 2021 - Perşembe 12:03 Bu haber 773 kez okundu
 
YENİ KUZULARINA KAVUŞTU
Karlıova İlçesi Kargapazarı Köyünde, 95 kuzusunu kaybeden besici, imece usulüyle yeni kuzularına kavuştu.
GÜNDEM Haberi
YENİ KUZULARINA KAVUŞTU

Karlıova İlçesi Kargapazarı Köyünde hayvancılıkla uğraşan Cengiz Aral, geçtiğimiz günlerde kullandığı bir ilaç yüzünden 95 kuzusunu kaybetti. Kaybettiği kuzuları için destek isteyen Aral’ın yardım talebi karşılıksız kalmadı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Vali Kadir Ekinci’nin talimatıyla Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği, Aral’a yeni kuzuların temin edilmesi için devreye girdi.

Besicilerle görüşen Bingöl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır ve Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Kaysadu, birçok besicinin desteğiyle bir araya getirilen 95 kuzuyu, Cengiz Aral’a teslim etti.

KUZULARIN ÖLÜMÜ İLE İLGİLİ İNCELEME BAŞLATILDI

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “İlimiz Karlıova İlçesinde yetiştiricilik yapan Cengiz Aral isimli yetiştiricimizin bilinmeyen bir nedenle 95 kuzusu telef oldu. Olayın İl Müdürlüğümüze intikal ettirilmesinin ardından, Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli ve Sayın Valimiz Kadir Ekinci’nin talimatlarıyla çalışma başlatıldı. İl Müdürlüğümüz ve Bingöl İli Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı tarafından, ilimizdeki diğer yetiştiricilerimizden birer ikişer kuzu temin edilerek kuzuları telef olan yetiştiricimize 24 saat içerisinde 95 adet kuzu teslim edilerek, yetiştiricimizin mağduriyeti giderildi. Konuyla ilgili Hayvan Sağlığı ekiplerince teknik inceleme başlatıldı. Kuzuların kesin ölüm nedeni inceleme sonucunda belirlenecektir” denildi.

TARIM SİGORTASININ ÖNEMİ

Hayvanları TARSİM poliçesi yaptırılmasının bu tür olaylarda önemli olduğunu belirten Bingöl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır, “Hayvancılıkta yavru ölümleri büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Tarım Sigortası poliçe tutarları, hayvan ölümlerinin ekonomik kaybı düşünüldüğünde oldukça düşük bir meblağ tutmaktadır. Yetiştiricilerimiz çoğu zaman önemsemediği Tarım Sigortalarının önemini maalesef bu tür talihsiz olaylarda fark edebilmektedir. Ancak bu durumda TARSİM yapılmadığı için herhangi bir destek verilememekte ve yetiştiricilerimiz mağdur olmaktadır. Yetiştiricimizin 95 adet kuzusunun ölmesiyle birlikte yaşadığı büyük mağduriyete destek olabilmek adına, Sayın Bakanımız ve Sayın Valimizin de talimatları doğrultusunda, İl Müdürlüğümüz ve Bingöl İli Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı tarafından yardımlaşma örneği olması açısından ilimizdeki diğer yetiştiricilerimizden kuzular temin ederek yetiştiricimizin mağduriyeti 24 saat gibi kısa bir sürede giderilmiştir. Hayvancılık yapan yetiştiricilerimizin bu tür mağduriyetler yaşamaması adına TARSİM poliçesi yaptırmalarını mutlaka tavsiye ediyoruz” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YENİ, KUZULARINA, KAVUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı