Haber Detayı
30 Aralık 2015 - Çarşamba 11:06 Bu haber 761 kez okundu
 
Yılbaşında haramdan uzak durulmalı
Kalem-Der: ”Yılbaşı içki, kumar haramla değil, amellerinin muhasebesini yapmakla geçirmelidir.
Haberi


Yaklaşan yeni yıl dolayısıyla yapılan yılbaşı hazırlıkları ve piyangoya olan rağbet dindar çevreleri ve bilhassa eğitimcileri endişeye sevk ediyor.

Büyük günahların işlendiği ve ahlaksızlığın yaygınlaştığı yılbaşı gecelerine ilişkin yazılı açıklamada bulunan Kalem-Der Bingöl Başkanlığı, “Miladi yeni bir yılın sene-i devriyesinde özellikle inancımıza, İslam’ımıza ve sosyal yapımıza uymayan bazı çalışmalara, hazırlıklara, teşviklere, reklamlara şahit oluyoruz. Nedir, bunlar diye sorulursa işte size;

Hıristiyan âdeti olan yılbaşını kutlama hazırlığı,

Noel Baba gibi bir figürle Hıristiyanlığı cici gösterme, sevdirme ve meşrulaştırma çabası,

Bir çeşit kumar olan piyangoyla insanları harama düşürme, umutlarıyla oynama gayreti…

Peki, bütün bu çirkin, haram ve olumsuz icraatların çıkış yeri kim veya bu fikriyat kimlerin?

Elbette Batı’nın…

Bugün, sömüren Batı; zulmeden Batı, işgal eden Batı, mezhep ve millet tahrikiyle insanlarımızı ve ümmeti birbirine kırdıran Batı ve Allah’ın dinine savaş açan Batı. Burada Batı derken yön olarak batıyı değil zihniyet olarak Batı’yı kastediyoruz ki, bunun birer ucu Amerika, İsrail, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa gibi leş kargaları misali coğrafyamıza üşüşen, bizi birbirimizi kırdıran, küstüren, dövüştüren habis fikriyatı kastediyoruz. Bu Batı’dır ki haram ve günahı ‘modernleşme, Demokrasi, Medeni olma’ gibi süslü ve şeytani kavramlarla meşrulaştırmaya çalıştı, çalışıyor. Tabii içimizdeki Batı kuyrukçu ve yalakası tip ve yapıları da aynı zihniyetin bir parçası görüyor, biliyor ve böyle de bilinmesini istiyoruz.”

‘Bir başka dinin alameti olan bir fiili isteyerek yapmak küfürdür’

Müslüman kişinin bir başka dinin alameti olan bir fiiliyatı isteyerek yapmasının küfür olduğunun belirtildiği açıklamada; “Yüce Allah ve Peygamberi Muhammed aleyhi selam bu zalim ve haramzade zihniyeti zaten bize şöyle tanıtırken bizlere ne oluyor da biz hala onları benimsiyor ve taklit ediyoruz: ‘Zulüm yapanlara en ufak meyil göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka velileriniz de yoktur. Sonra yardım da göremezsiniz." (Hûd, 113)  ‘O (Allah) size Kitapta: ‘Allah'ın ayetlerine küfredildiğini ve onlarla alay edildiğini işittiğinizde, onlar bir başka söze geçip dalıncaya dek onlarla oturmayın, yoksa siz de onlar gibi olursunuz’ diye indirdi. Doğrusu Allah münafıkların da, kâfirlerin de tümünü cehennemde toplayacaktır’ (Nisa, 140) ‘Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar) dan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.’ (Maide: 90) ‘Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.’ (Ebu Davud Libas, 4; Müsned,11/50) İnsan ancak sevdiğini, takdir ettiği ve büyük gördüğünü taklit eder. Bilelim ki şeklen taklit itikadî taklide götürür.” İfadelerine yer verildi.

Yılbaşı kutlamak caiz değildir

Açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi: “Yani Hıristiyanların bayramını kutlamak İslami esasları kabul etmiş bir kimsenin inancını sarsabilir. Bu nedenle Hıristiyanların âdeti olan miladi yılbaşını kutlamak Müslüman bir kimse için caiz değildir, haramdır. Müslüman’ın, bir başka dinin alameti olan bir fiili isteyerek yapması küfürdür. Yılbaşı gibi başka inançların alameti olan günlere, kutlama maksadıyla katılmak aynı maksatla o günlerde tebrikleşmek ve hediyeleşmek, yine aynı maksatla hindi almak, ziyafet çekmek caiz görülmemiştir. Bu hareketleri yapmakta ısrar eden ve tövbe etmemiş bir insanın imanı çok ciddi bir tehlike altındadır. Hatta Hanefî âlimlerinin bu konudaki görüşü şöyledir: Başka inançların gereği olan bayram ve kutlamalara katılan ve bundan tövbe etmeyen onlar gibi kâfirdir. Peki, yılbaşı gecesi nasıl geçirilmelidir? diye sorulursa. İnsanların zevk ve eğlenceye düştüğü bir gecede, içkinin su gibi akıtıldığı bir zaman diliminde, kadın erkek iç içe nice zina türünün işlendiği bin anda bir Müslüman dinine, imanına yakışır bir tarzda davranmalıdır. Yeni bir yıla başlayan Müslüman gecesini haramlarla, zil zurna sarhoş olmakla, kanımızı akıtanları/beldelerimizi işgal edenleri/ dinimizle alay edenleri taklit etmekle değil geride bıraktığı bir yılda Allah’ın rızasına uygun olan ve olmayan amellerinin muhasebesini yapmakla geçirmelidir. Buradan hareketle bilelim ki; Müslümanların İslam dışı diğer bayramları kutlaması, bunlara iştirak etmesi ve Allah’ın rızasına uygun olmayan düşüncelerin ürünü olan fiilleri bayram olarak kabul etmesi, küfre destek olmaktan başka bir şey değildir. İslâm dışı dinlerin törenlerine iştirak edip, dinî merasimlerine katılmak imanı zedeleyecek bir davranıştır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yılbaşında, haramdan, uzak, durulmalı,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Göztepe
4
0
0
1
1
2
4
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
5
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
6
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
7
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
8
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
9
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
10
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
11
Fenerbahçe
3
0
0
0
1
1
12
Hatayspor
3
0
0
0
1
1
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Arşiv