Haber Detayı
25 Ocak 2016 - Pazartesi 11:19 Bu haber 694 kez okundu
 
Yılmaz, STK temsilcileri ile buluştu
Bakan Yılmaz, sivil toplum kuruluşları ile istişare toplantısı yaptı.
Haberi


İl Özel İdare Düzağaç kampüsünde dün saat 10.00’da başlayan toplantı basına kapalı gerçekleşti.

Toplantının ardından basın açıklaması yapan Bakan Yılmaz şöyle konuştu: “ Bugün Valimiz, Bakan Yardımcımız ve Belediye Başkanımızla birlikte sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldik. İstişare ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirdik. Bingöl konusunda en fazla tartışma konusu Üniversite oldu. Yurt ve üniversiteyi temsilen bir vakıf kurulması kararlaştırıldı. Kırsal kalkınma konusunda IPARD gibi programların hayata geçirilmesi açısından arkadaşlarımızın teklifleri oldu. Kurum beklentileri ifade edildi. Defterdarlığın çok daha etkili bir şekilde çalışması gerektiği, tapuda personel eksikliği problemlerinin çözülmesi konusunda fikir beyan edildi. Spesifik ve özel istekler oldu. İş dünyası temsilcileri öneride bulundular. Yaşadığımız süreçle ilgili, terör meselesi ile ilgili Bütün toplum kesiminin fikir ve önerilerinin alınması istendi. Gençlik meselesi en önemli konuşma meselesi oldu. Eğitim kurumları içinde daha güçlü bir müfredat konusu ile desteklenmesi önerildi. Gençlik en büyük servetimiz. Gençlik politikaları çok daha etkili bir şekilde önümüzdeki süreçte ele alınacak. Sivil toplum kuruluşları ile düzenli bir şekilde görüşme kararı alındı.

Bingöl’de çukur ve terör hadiseleri yaşanmasa da bölgemizde yaşanan sıkıntılardan dolayı etkileniyor. Karne alan çocuklara saldıran bir anlayış var. Sözün bittiği noktadayız. Bölgemizde silaha şiddete yer yok diyoruz. Bu bölge bundan yeterince acılar ve sıkıntılar çekti. Birçok kayıplar yaşadı gerek insani ve gerekse de ekonomik anlamda. Özellikle gençlerimiz ve yoksul kesimlerimiz bu terörün en büyük darbesini yedi.  Bundan sonraki süreçte terörün değil barış, huzur ve kalkınmanın konuşulduğu günlerin gelmesini temenni ediyorum. Bu noktada hükümet olarak halkımızın huzur ve güveliği için terörle aralıksız olarak mücadele ediyor ve etmeye de devam edeceğiz. Diğer taraftan da bölgemizin yeniden kalkınması için her türlü gayreti sarf etmeye devam edeceğiz. Terör örgütleri her ne kadar bizi bu yoldan alıkoymaya, dikkatimizi başka yönlere çekmeye çalışsa da biz bu tuzağa düşmeden kardeşliğimiz, birliğimiz ve beraberliğimizi pekiştirerek kalkınma ve demokrasi yolunda da ilerlemeye devam edeceğiz. Bu noktadaki kararlılığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Toplum adına konuşmak doğru değil

Bu noktada hiç kimsenin kalkıp toplum adına tek başına konuşması da doğru değil. İçinde bulunduğumuz bölgede çok çeşitli inançlar, fikirler, görüşler söz konusu. Herkesin fikir ve inancına saygı duymak zorundayız. Türkiye’de demokratik kanallar açık. Herkesin ne fikri varsa dile getirip ortaya dökebilir. Bunun önünde de hiçbir engel yok. Böyle bir ortamda da silah ve şiddete başvuranlarında hiçbir bahanesi yok. Bunlar sadece ve sadece ülkemize, insanımıza zarar verip başka bir takım güç odaklarına hizmet ediyorlar. İnşaallah bunları da atlattığımız bir ortamda hem bölgemiz hem de ilimiz için çok daha yoğun bir şekilde hizmetlerimizi devam ettireceğiz. Terörle mücadelenin belli bir aşamasında halkımızın yaşadığı bir takım sıkıntılar var. Terörle mücadelede ister istemez bazı etkilenmeler söz konusu. Bunların telafisi, rehabilitasyonu yönünde de tüm gayretimizi sarf edeceğiz. Bu yönde de çeşitli hazırlıklarımız ve çalışmalarımız devam ediyor. İlgili tüm bakanlıklarımız hazırlıklarını yapıyor bu konuda. Vatandaşlarımızı hiçbir şekilde mağdur etmeden terörle mücadelemizi devam ettireceğiz. Terörden ve terörün oluşturduğu ortamdan olumsuz etkilenen vatandaşlarımıza her zaman olduğu gibi yardım edeceğiz. Uzun vadede kentsel dönüşüm ve istihdamı arttırmaya dönük programlar başta olmak üzere bölge için gerekli tüm çalışma ve yardımlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Bizim temel perspektifimiz halkımızın huzur, barışı, refahıdır. Bu anlamda halkımızı yardım etmeye devam edeceğiz. Bu çerçeve de hem Bingöl halkına hem de tüm bölge halkına ben şükranlarımız sunuyorum. Terör örgütü ve arkasında ki odaklar, çeşitli terör örgütleri aslında ne yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar halkımız sağduyulu hareket edip bu terör örgütlerinin tuzağına düşmüyor. Bunlar halkı sokağa dökmek istiyor. Bundan böyle bizde halkımızla daha fazla kucaklaşarak, halkımızın meselelerine daha fazla kulak eğerek en büyük dikkat ve hassasiyeti göstererek mücadelemizi sürdüreceğiz.

Burada bugün aldığımız kararlardan bir tanesi de sivil toplum kuruluşlarıyla periyodik aralıklarla bir araya gelmek. Bundan böyle de inşallah bu şekilde devam edeceğiz. Bir kalkınma platformumuz var. Orada daha çok ilin ekonomik meselelerini ele alıyoruz. Ancak bu sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte daha geniş bir çerçevede ilimizin, bölgemizin, ülkemizin meselelerini ele alıp tartışmak bizim için de çok faydalı gerçekten. Burada hem kendimizi topluma anlatma imkanımız oluyor hem de değişik toplum kesimlerinden meslek kuruluşlarının ilimize ve ülkemize ilişkin görüşlerini dinleme imkanı buluyoruz.

Bürokratların görevden alınması

Bingöllü diye hiç kimsenin görevden alınması söz konusu değil. Geçmiş dönemlerin hiçbirinde olmadığı kadar şimdi Bingöllü bürokratlarımız var. Vali olan var, Büyükelçilik görevi yürüten var, çeşitli kamu kuruluşlarında daire başkanı ve daha üst düzey olan bürokratlarımız var. Bundan sonrada olacak ama zaman zaman bürokrasilerde görevden alınmalar, atanmalar olur. Bunları Bingöllüler görevden alınıyor diye ağır yorumlamak doğru değil. Bunlarda da gerekli takibi yapıyoruz. Bunları anlık noktasal konular olarak değerlendirmemek gerekir. Siyasiler olarak biz her zaman Bingöllü bürokratlarımızın yanındayız. Şunun altını çizmek isterim Bingöllü bürokratımız geçmişte fazla yoktu. Gelinen nokta da gerçek o şekilde değil. Çok sayıda bürokratımız var ve inşallah sayıları daha da artar” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yılmaz,, STK, temsilcileri, ile, buluştu,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Arşiv