Sağlık sorunlarını Meclisʹe taşıdı
Milletvekili Baluken, Bingölʹdeki sağlık sorunları için Meclisʹe önerge verdi.
898 defa okunmuş - 23 Mayıs 2014 - Cuma 11:28
Önergenin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlanmasını isteyen HDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, AKP’nin uygulamaya koyduğu sağlıkta dönüşüm projesinin halkın sağlık hizmetinden mahrum bırakıldığını söyledi.
Uygulamanın daha kaliteli ve ücretsiz sağlık hizmet yerine kaliteyi düşüren, maliyeti arttıran bir niteliğe büründüğünü belirten Baluken, “AKP hükümetinin sağlık politikalarında merkeze alınan özelleştirme ile kamusal hizmetlerin aksadığı gerçekliği de önümüzde durmaktadır. AKP’nin halk zararına olan bu politikasının uygulamada en çok karşılaşıldığı yerlerden biri Bingöl ilimizdir. Bingöl ilimizde yeterli sağlık cihazlarının olmaması, gerekli bölümlerin açılmaması, sağlık emekçilerin fazla iş yükü altında ezilmesi gibi durumlar sağlık hizmeti alınmasını oldukça zorlu bir zemine doğru götürmektedir” dedi.
Bingöl’de kalp hastaları için koroner anjiyografi ve koroner yoğun bakım servisi bulunmadığını belirten Baluken, hastaların büyük mağduriyet yaşadığını ifade etti.
Her hafta Elazığ ve diğer çevre illere gitmek zorunda kalan kalp hastalarının mağduriyetinin giderilmesi için Anayasa’da belirtilen sosyal devlet ilkesinin gereğinin yapılıp yapılmayacağını soran Baluken, “Çevre illere muayene ve kontrole giden pek çok kalp hastası PTZ, İNR başta olmak üzere, Bingöl’deki hastanelerde yapılan bazı tetkiklerin yanlış sonuç verdiği şeklinde şikâyetlerde bulunmaktadır. Bu konuda Bakanlığınıza iletilmiş şikâyetler var mıdır? Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır?” dedi.
Türkiye’nin bütün illerinde 112 Acil Servislerinde müdür ile başhekim pozisyonlarını ayrı kişilerin doldurduğuna dikkat çeken Baluken, “Bingöl’de neden iki görevi de tek kişi doldurmaya çalışmaktadır? Bu durum hem sağlık emekçisinin emek açısından sömürülmesine hem de halkın acil sağlık hizmetini almasına engel değil midir?
Bingöl merkezde yapılmakta olan ve 2013 yılının Haziran ayında teslim edilmiş olması gereken devlet hastanesi ne zaman faaliyete girecektir? Hastane inşaatında çalışan işçilerin firma tarafından maaşlarının ödenmemesi durumuna müdahale edecek misiniz?
Bingöl’ün Sağlık hizmetleri ile ilgili sorunlarını çözecek Sağlık Projemizi Bakanlığınıza bir dosya şeklinde sunmuştuk. Bu projemiz Bakanlığınız nezdinde değerlendirilmiş midir? Projemizin gerçekleştirilmesi hususunda bir çalışmanız var mıdır?”
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...