Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusu
Bingölʹde Aydın Bitmez isimli vatandaş, 301 madencinin yaşamını yitirdiği olay ile ilgili ʹOnlara müstehaktırʹ diyen Yılmaz Özdil hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” sebebiyle suç duyurusunda bulundu.
1251 defa okunmuş - 23 Mayıs 2014 - Cuma 11:22
Manisa’ın Soma ilçesinde 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazası sonrası yazıları ve söylemleriyle “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle yazar Yılmaz Özdil hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
Yılmaz Özdil’in maden kazası sonrası katıldığı Halk TV programında sarf ettiği “…O işçiler için bu kaza normaldir. Türkiye layığını buldu. Bu işçilerin cebine para koyup mitinglere Akhisar’a, Manisa’ya hatta İzmir’e getirdiler. Bu olay normal hatta müstahaktır ” sözleri üzerine Aydın Bitmez isimli vatandaş, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Yılmaz Özdil’in ifadelerini “Kin ve nefrete yol açan söylemler” olarak değerlendiren Bitmez, “Bu söylemlerin halkta kin, düşmanlık ve nefrete yol açtığı kanaatindeyim. Hiç kimse halkı düşüncesinden dolayı aşağılayamaz, hiçbir eylemi ona müstahak göremez. Fikri, düşüncesi ne olursa olsun ekmeği için mücadele eden insanların ölümü üzerine bu ifadelerin kullanılması doğru değildir. Ölüm bütün insanlar için geçerlidir; ancak düşüncesi yüzünden ölüm sebebiyetinin aydın diye bilinen bazı çevrelerce müstahak görülmesi kabul edilemez. Yılmaz Özdil’in sarf ettiği sözleri sebebiyle cezalandırılmasını istiyorum” dedi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...