ʹSessiz kalmayacağızʹ
Tecavüzün zanlılarının tutuksuz olarak yargılanmasına itiraz ettiklerini belirten Bakan Fatma Şahin, “Sessiz kalmayacağız, adli aşamada müdahiliz” açıklaması yaptı.
463 defa okunmuş - 20 Haziran 2013 - Perşembe 12:14
5 uzman çavuşun 16 yaşındaki bir kıza cinsel istismar ve tecavüzde bulundukları iddiasıyla haklarında soruşturma açılmasından sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, olaya sessiz kalmayacaklarını, bakanlığın hukuk müşaviri ve uzmanlarını Bingölʹe gönderdiklerini açıkladı.

16 yaşındaki E. A adlı bir kıza cinsel istismarda bulundukları ve tecavüz ettikleri iddiasıyla haklarında soruşturma açılan ve tutuklandıktan sonra serbest bırakılan 5 uzman çavuş ile ilgili haberlerin medyada yer alması üzerine olaya tepkiler attı. Sosyal medyada da olayla ilgili tepkiler paylaşıldı.

“Tecavüz zanlılarının tutuksuz yargılanmasına itiraz ettik”
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Bingölʹdeki tecavüze sessiz kalmayacağız. Tecavüz zanlılarının tutuksuz yargılanmasına itiraz ettik. Arkadaşlarım konunun tüm ayrıntılarını öğreniyor. Bakanlık olarak müdahil olacağız" diye açıklama yaptı. Bakan Şahin daha sonra attığı mesajda ise, "Bingölʹdeki tecavüze sesiz kalmamak için Aile Bakanlığı hukuk müşaviri ve uzmanları şu anda Bingölʹdeler. Biz burada çocuğun yanında tarafız. Aile Bakanlığı olarak konuya mahkemede müdahillik için dilekçemizi verdik. Aile Banklığı hukukçuları çocuğun yanında olacak" dedi.

Uzman Çavuşlar Tutuksuz Yargılanacak

Bingölʹde yaşayan 16 yaşındaki E.A, yaklaşık 1 ay önce Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığıʹna suç duyurusunda bulunarak, 2 yıl önce uzman çavuş Y.A tarafından cinsel istismara uğradığını, daha sonraki tarihlerde defalarca uzman çavuş Y. A ve arkadaşları İ.Y, M.T, M.K ve soyadını bilmediği H. adlı uzman çavuşların cinsel istismar ve tecavüzüne uğradığını belirterek, söz konusu kişilerden şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmalarını istemişti.

Başvurudan sonra açılan soruşturma kapsamında tutuklanan 4 uzman çavuşun bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. E.Aʹnın avukatı Canan Çakabay, E.A için savcılıktan korunma talebinde bulunurken, savcılık soruşturma ile ilgili gizlilik kararı aldırmıştı.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...