Mahkemeye protesto
Adliye önünde, yüzlerce kişi, 14 yaşındaki E.Aʹya tecavüz ettikleri iddiasıyla tutuklanan 5 uzman çavuşun serbest bırakılmasını protesto etti.
1067 defa okunmuş - 19 Haziran 2013 - Çarşamba 21:27
Bingöl Adliyesi önünde toplanan kalabalık grup, üzerinde "Adalet şimdi; kör, sağır, dilsiz!" yazılı pankart açarak, 2011 yılından itibaren farklı tarihlerde E.A’ya cinsel istismarda bulundukları iddia edilen 5 uzman çavuşun tahliye kararını protesto etti.

1997 doğumlu olan E. A. isimli kız çocuğuna 5 uzman çavuş tarafından 2011 yılından itibaren farklı tarihlerde cinsel istismarda ve tecavüzde bulunulduğu davada sanıkların serbest bırakılması büyük tepki topladı.

E.A, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığıʹna verdiği ifadede, henüz 14 yaşında iken askeri görevli Yusuf A. tarafından kandırılıp cinsel istismara uğradığını, 2011’den itibaren ise Yusuf A.ʹın iş arkadaşlarının da bulunduğu uzman çavuşlar İlker Y, Mustafa T, Mevlüt K. ve Serdal K. İle Hakkı adlı kişiler tarafından defalarca cinsel istismar ve tecavüze uğradığını anlatmıştı.

Tecavüz olayının basına yansımasının ardından, başta Twitter ve Facebook olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinde kınama mesajları yayınlanmasının ardından yaklaşık 300 kişilik bir grup, 14.00’den itibaren Bingöl Adliyesi önünde bir araya gelmeye başladı. Grup sık, sık tecavüz sanıkları ve tahliye kararı aleyhine sloganlar attı.

“Adalet sağlanamaz ise ilerde daha büyük olaylar olacak”


Grup adına açıklama yapan Mehmet Can İnce, nöbetçi mahkemece verilen tutuksuz yargılama kararını kınadıklarını belirterek: “Çocuk yaşta bir insana yapılan bu zulmü hangi mahkeme failleri yargılamadan serbest bırakır? Olaya karışan faillerin cezalandırılması gerekiyor. Bu olayda adalet sağlanamaz ise ilerde daha büyük olaylar olacak. Kamuoyu vicdanının rahat etmesi için bu şahısların tekrar mahkeme huzuruna çıkarılması gerekir. Biz bu olayın takipçisi olacağız” dedi.

Oturma eylemi yaptılar
Yapılan konuşmaların ardından Adliye önünden Dörtyol caddesine doğru yürüyüşe geçen grup, "Bingöl uyuma namusuna sahip çık","Şerefsizler gelecek hesap verecek", Adalet kör, sağır, dilsiz" sloganları atarak, yolu trafiğe kapatıp Genç Caddesi’nde oturma eylemi yaptı. Çevrede bulunanların da destek verdiği grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...