“İstismarcıların tahliyesi skandaldır”
İHD, 16 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunan 5 Uzman Çavuşʹun tahliye edilmesini, “Ahlaka, vicdana, insanlığa uygun olmayan bir karar” olarak nitelendirdi.
475 defa okunmuş - 19 Haziran 2013 - Çarşamba 10:27
Solhan’da 16 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunan 5 Uzman Çavuş’un tahliye edilmesine tepki gösteren İHD Bingöl Şubesi, “Verilen bu skandal karar yeni bir N.Ç davası demektir” yorumunu yaptı.

16 yaşındaki bir kıza tecavüz edenlerin üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tahliye edilmesinin skandal olduğu belirtilen İHD açıklamasında, “N.Ç davasında da mahkeme 13 yaşındaki N.Çʹnin kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdiğine dair karar çıkmış, daha sonra oluşan kamuoyu baskısı sonucu mahkeme kararı bozmuştu. Aynı kamuoyu baskısının bu skandal karar için de oluşması gerekiyor. Bu tarz tecavüz davalarında mahkemelerin verdiği yüzlerce skandal karar mevcut. Sanıkları tahliye eden mahkeme, aynı zamanda mağdur E.Aʹnın avukatının koruma talebini reddetmiştir.”

“Vicdanlı olan herkesi bu hukuksuz kararın karşında durmaya davet ediyoruz”

Açıklamada, “İHD olarak duyarlı, vicdanlı olan herkesi bu hukuksuz kararın karşında durmaya davet ediyoruz. Bu karar bizlere şunu göstermiştir: Bu ülke bir hukuk devleti, bir kanun devletidir. Ve sistemin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini de bizlere göstermiştir. Bu karar kanunlara uygun olabilir ama ahlaka, vicdana, insanlığa bir zerre bile olsa uygun değildir. İHD Bingöl Şubesi olarak bütün kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyoruz” denildi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...