Susuzluk tepkisi!
Su kesintilerine ve toz toprağa tepki gösteren Kültür Mahallesi sakinleri, Fırat Caddesiʹni trafiğe kapattı
665 defa okunmuş - 17 Haziran 2013 - Pazartesi 11:42
Eylemci kadınlar, “Köyden farkımız kalmadı” sözleriyle Belediyeye tepki gösterdi.

Kültür Mahallesi Askerlik Şubesi Mevkii Fırat Caddesi sakinleri sıklaşan su kesintileri ve bozulan yollar nedeniyle yükselen toza isyan etti.

Cumartesi günü başlattıkları yol kapama eyleminin devam edeceğini belirten kadınlar, belediyeye acil çözüm çağrısı yaptı. Sıcaklar ile birlikte su kesintilerinin başladığını dile getiren eylemci kadınlar, Belediye Başkanı Serdar Atalay’ı sert sözlerle eleştirdiler.

Belediyeyi ilgisizlikle suçlayan mahalle sakinleri, Bingöl’ün susuzluğa mahkûm edilmesini ise beceriksizlik olarak nitelendirdiler. Belediye Başkanı Serdar Atalay ile görüşmek için belediye gittiklerini ancak her defasında çeşitli bahanelerle başkan ile görüştürülmediklerini belirten mahalle sakinleri Başkan Atalay’a ateş püskürdü.

Bingöl’ün köye döndüğünü ifade eden bir mahalle sakini, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Bingöl su şehri ama biz yaz – kış susuzluk çekiyoruz. Belediye ‘ha bitti, ha bitecek’ diye sürekli halkı oyalıyor. Geçen yıl yaz başlar başlamaz su kesintisi başlamış, sonbahara kadar kesintiler devam etmişti. Ayrıca kışında bazen günler süren susuzluğa mahkum olduk. Artık, bahane dinlemek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Belediyenin çalışma yapılan yollarda sulama yapmamasını eleştiren bir diğer mahalle sakini ise, şunları söyledi:

“Belediye sulama yapmadığı için mahalle toz içinde kalıyor. Gün boyu kapı pencere açamıyoruz. Suyumuz akmadığı için sulamada yapamıyoruz. Altyapıyı bahane edip yolları toz toprak içinde bıraktılar. Haftalardır yolların yapılacağı söyleniyor ama hala çalışma başlamış değil. Su depoları güya yapılmış ama hala suyumuz akmıyor. Böyle bir yönetim istemiyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

Yolu barikatlarla kapayan kadınlar, bir müddet araçların geçişine izin vermedi. Olay yerine gelen zabıtaların ikna çabaları sonucu barikatları kaldıran kadınlar, sorunların çözülmemesi halinde yol kapama eylemine devam edeceklerini belirtiler.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...