CHP Demiryolunu yargıya taşıdı
Bingölʹe gelen CHP Mersin Milletvekili Atıcı, Palu-Genç-Muş Demiryolu kamulaştırma bedelinin devlete ödetilerek zarara uğratıldığı gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığıʹna suç duyurusunda bulundu.
586 defa okunmuş - 15 Haziran 2013 - Cumartesi 12:42
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Kale 1, Kale2, Beyhan1 ve Beyhan 2 barajları nedeniyle güzergâh değişikliği yapılan Palu-Genç-Muş Demiryolu’nda kamulaştırma bedelinin Devlete ödetilerek zarara uğratıldığı gerekçesiyle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.
CHP Mersin Milletvekili ve Bingöl Gönüllü Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, dün Bingöl’e gelerek, CHP Bingöl il Başkanı Mustafa Kurban ile birlikte Palu-Genç-Muş Demiryolunun yeniden yapımı ile ilgili yolsuzluk iddiaları nedeniyle, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hakkında Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
Adliye Sarayı önünde açıklama yapan Atıcı, şunları söyledi:
“Bingöl İlinden geçen Murat Nehri üzerine Kale 1, Kale2, Beyhan1 ve Beyhan 2 isimlerinde dört adet hidroelektrik santral (HES) inşaatına başlandığı bilinmektedir. Yapımı devam eden barajların yapım alanlarında bulunan Palu-Genç-Muş demiryolu hattının yer değiştirmesi iş ve işlemleri (deplasmanı), İlgili Bakanlık tarafından kamulaştırma bedeli ilgili firmadan alınmadan, hattın yapımı aynı firmaya 744 milyar TL’ye (744 trilyon) ihale edilmiştir. Böylece, hazine zarara uğratılmıştır. Bölgede inşa edilecek barajlar, şimdiki demir yolu hattını her şekilde su altında bırakacağı bilindiği halde, barajlar ihale edilmiştir. Barajların yapımı ile elde edilecek kamu yararı, oluşan kamu zararının yanında çok anlamsızdır.
Ülkemizin sadece Taksim Gezi Parkı değil her tarafı talan edilmek ve paylaşılmak istenmektedir. Bakanlık, astarı yüzünden pahalı bir işi kamu yararını düşünmeden uygulamaya koymuştur. Buna dur demek için yargıyı göreve davet ediyoruz” dedi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...