“Her sınav yeni bir başlangıç için fırsattır”
LYS öncesi mesaj yayımlayan Milli Eğitim Müdürü Sarı, “Her sınavın yeni bir başlangıç için fırsat olduğunu asla aklınızdan çıkarmayınız. Bütün çabalarınız gelecekteki hayatınıza yön vermenizi sağlayacak kazanımlarınızdır” dedi.
338 defa okunmuş - 14 Haziran 2013 - Cuma 12:03
Hafta sonu yapılacak üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) öncesi bir mesaj yayımlayan Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, “Eğitim sistemimizin bütün bileşenlerini, dolayısıyla da her kesimi ilgilendiren LYS sınavının ilimizde sorunsuz tamamlanması en büyük dileğimizdir” dedi.

Mesajını öğrenci, veli ve öğretmenler olmak üzere üç bölüme ayıran Sarı şunları kaydetti.

Sevgili Öğrenciler!
Her sınavın yeni bir başlangıç için fırsat olduğunu asla aklınızdan çıkarmayınız. Bütün çabalarınız gelecekteki hayatınıza yön vermenizi sağlayacak kazanımlarınızdır. Hedeflerinize varmak için bazı yapılması gerekenler var ve siz bunları biliyorsunuz. Neler yapacaklarınızı bir kez daha hatırlamakta yarar var. Öncelikle bugünden itibaren ders çalışmayı bırakmanızı öneririz bu sizin sınav düşüncesinden uzaklaşmanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
Artık sınavın yaklaştığı şu son günlerde sağlığınıza, beslenmenize ve uyku düzeninize özel önem gösteriniz. Sizi yoran faaliyetlerden ve gürültülü ortamlardan uzak durunuz. Sınavdan bir gün önce sınava gireceğiniz okulu ve salonu mutlaka görünüz. Sınav gecesi erken yatıp, uykunuzu tam olarak alınız. Sınav gününün sabahında normal bir kahvaltı yapınız. Sınav için yanınıza nüfus cüzdanınız ve sınav giriş belgenizi almayı unutmayın. Unutmayın bu sınav, bilginizi ölçen bir araçtır. Sizin kişiliğinizi ölçmez. Sevgili gençler; sınav sonucu ne olursa olsun siz bizim için çok değerlisiniz. Bu sınavı bir yaşam savaşı olarak görmeyin. Bu sınavlar sadece akademik bilgi birikiminizi, yorum gücünüzü ve süreyi doğru kullanma gücünüzü ölçecek. Sınavda ne kadar rahat olursanız bilgilerinizi o kadar rahat kullanabilirsiniz. Hafta sonu ilimizde yapılacak olan bu sınavda tüm öğrencilerimize başarılar diliyor, sevgilerimi sunuyorum.

Sayın Veliler!
Her anne-baba için çocukları en değerli varlıklarıdır. Anne-babaların özellikle bu dönemden itibaren daha titiz ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Çocukların planlı ve amacına yönelik ders çalışmasının yanında, anne ve babaların davranışlarının da çocuğun başarısında önemli etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle sınav yaklaştıkça, anne babaların da stresleri artar, kaygıya kapılır, farkında olmadan çocuklarının sınav başarısını olumsuz etkileyecek söz ve davranışlarda bulunurlar. Çocuğunun kazanamayacağını düşünen bazı ebeveynler bu düşüncelerini farkına varmadan çocuklarına hissettirirler ve onların daha yoğun kaygı yaşamasına neden olurlar. Bu kaygı da öğrencilerin sınavda gerçek performanslarını sergilemelerini engeller. Bu süreçte aileye düşen görev çocuklarına karşı daha hoşgörülü ve daha dikkatli olmalarıdır. Unutmayalım ki en güzel yakınlık sevgi bağıyla kurulan yakınlıktır.

Değerli Öğretmenler!
Öğrencilerimizin göstereceği başarıda şüphesiz sizlerin de çok önemli bir payı bulunmaktadır. Büyük zorluklar içinde sabırla, fedakârlıkla çok önemli çalışmalar yapmanın mücadelesini veriyorsunuz. Çocuklarımızın -daha önceki sınavlarda olduğu gibi- huzurlu ve güvenli bir ortamda sınava girmelerini sağlayacaksınız. Hepinizi tebrik ediyor, gösterdiğiniz fedakarlıktan dolayı size teşekkür ediyorum. Bu vesileyle öğrencilerimizin yetişmesinde çeşitli katkılarda bulunan, onlara emek ve desteklerini sunan tüm öğretmenlerimize, idarecilerimize ve ailelerine teşekkür ediyor, sınava girecek olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...