SÜTAŞ Bingöl için kazanım
DSYB Başkanı Koç, SÜTAŞʹın Bingölʹde kuracağı tesisin, hayvancılık başta olmak üzere birçok sektöre ivme kazandıracağını söyledi.
758 defa okunmuş - 14 Haziran 2013 - Cuma 11:37
Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri (DSYB) Birliği Başkanı Doğan Koç, SÜTAŞ’ın Bingöl’e yapacağı yatırımın Bingöl için kazanım olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıl Valilik tarafından kurulan Süt Toplama Merkezi’nin DSYB’ye devir edilip faaliyete geçirildiğini hatırlatan Koç, şunları söyledi:

“Şuan için 13 ton kapasiteli toplama merkezine ek olarak Çobantaşı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ait olan 5 tonluk soğutma tankını da kendi imkânlarımızla faaliyete geçirip toplam 7 araçla günlük 18 ton kapasiteye ulaşmış bulunmaktayız.

Toplamış olduğum sütü soğuk zincir dâhilinde her gün gelen tankerlerle Sütaş’ın Aksaray’daki tesislerine göndermekteyiz. Her yıl sütün bol olduğu yaz dönemlerinde yetiştiricilerimiz sütünü satamamakta, satsa bile çok düşük fiyatlara razı olmak zorunda bırakılıyordu. Bu yıl Toplama merkezimizin faaliyete geçmesiyle birlikte fiyatlarda düşme olmayıp tam aksine yaz dönemi olmasına rağmen yükselme göstermiştir” dedi.

SÜTAŞ’ın Bingöl’den süt almasının dahi hayvancılıkta kıpırdama meydana getirip ekonomik olarak il ekonomisine katkı sağladığını belirten Koç, “Şuna inanıyoruz ki SÜTAŞ gibi bir firmanın Bingöl’de kuracağı tesis, hayvancılık başta olmak üzere bir çok sektöre ivme kazandırıp, yıllardır terör yüzünden geri kalan başta Bingöl olmak üzere tüm bölgemize büyük bir fayda sağlayacaktır. SÜTAŞ gibi dev bir firmayı ilimize kazandırıp, ülkemizin ve ilimizin kalkınması konusunda göstermiş olduğu hassasiyet ve üstün gayretleri nedeniyle Sn Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’a yetiştiricilerimiz adına teşekkür ederiz.”
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...