Bingöllü Nakkaşlara Tam Not
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Çiğliʹde cami süsleyen Bingöllü Nakkaşları ziyaret ederek, çalışmaları inceledi.
737 defa okunmuş - 14 Haziran 2013 - Cuma 11:30
İzmir Çiğli Hatice Bahriye Yağcı Camisiʹne Bingöllü nakkaşların uyguladığı hat ve nakkaş çalışmaları cemaatin beğenisini kazanıyor.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı ve Ak Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, Bingöllü Nakkaşların çalışmalarını inceleyerek Nakkaş ustası Sıdık Korkutata’dan bilgi aldı. Günay, çalışmaları beğeniyle izleyerek, Nakkaşlara başarı diledi.

Uzun yıllardır Türkiyeʹnin çeşitli camilerinde hat ve nakkaş çalışması yaptıklarını belirten Sıdık Korkutata, kendine özgü çekiciliğe sahip Hüsn-ü Hat sanatının, son yıllarda camilerde ilgi gören el sanatları arasında olduğunu söyledi.

Nakkaşlık sanatını geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Korkutata, sözlrine şu şekilde devam etti:

“Yeni teknikler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Bu işin sadece ticari yönü yok. Asıl amacımız, yaptığımız her işte süslemeyi ön planda olan bir sanat eseri ortaya çıkarmaktır. Nakış ve kalem işi denince bir sanat dalından bahsettiğimizi unutmamalıyız. Neticede sanatsal yönü olan bu uğraşın istihdam yönü de çok önemli. Biz bu yönüyle de memleketimize fayda sağlamak istiyoruz” dedi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...