“İmajımıza gölge düşürmek istiyorlar”
Bakan Yılmaz, Taksim Meydanıʹndaki Gezi Parkı olaylarını kastederek, Türkiyeʹnin dünyadaki imajına birileri tarafından gölge düşürülmek istendiğini belirtti.
389 defa okunmuş - 13 Haziran 2013 - Perşembe 12:18
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin, "Dünyanın fırtınalı döneminde bir güven adası olan Türkiyeʹye daha fazla sermayenin, daha fazla kaynağın gelmesi birilerini rahatsız ediyor olabilir fakat kim ne yaparsa yapsın, biz doğru bildiğimiz yolda kararlılıkla devam edeceğiz ve Türkiye ekonomisi büyümeye devam edecek, Türkiye kalkınmaya devam edecek" dedi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiyeʹde yaşanan hadiselerin uluslararası bazı medya kuruluşları tarafından son derece abartılarak Türkiyeʹnin imajının yıpratılmaya çalışıldığının herkes tarafından görüldüğünü söyledi.

Türkiye ekonomisinde oluşturulmaya çalışılan algının, son açıklanan büyüme rakamlarıyla kendiliğinden yalanlandığını, ülkede güven ve istikrarın olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Türkiyeʹde milli iradeye dayanan, vatandaşın iradesine dayanan, geniş toplumsal kesimlerin iradesine dayanan güçlü bir yönetim var. Makroekonomik temellerimiz son derece sağlam, bütçe disiplinimiz ortada, mali disiplinimiz ortada. Bankacılık sitmemimiz son derece sağlam ve Türkiye kararlı politikalarla yoluna devam ediyor" diye konuştu.

Bakanlıklarınca hazırlanan 10. Kalkınma Planıʹnın önümüzdeki günlerde TBMMʹye sunulacağını, gelecek 5 yıllık sürecin de detaylı bir şekilde planlandığını aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

"Türkiye, neresiyle bakarsanız bakın, hangi ölçüyle bakarsanız bakın dünyada olumlu yönüyle ayrışan bir ülke. Birileri bundan rahatsız oluyor olabilir. Dünyanın fırtınalı döneminde bir güven adası olan Türkiyeʹye daha fazla sermayenin, daha fazla kaynağın gelmesi birilerini rahatsız ediyor olabilir fakat kim ne yaparsa yapsın, biz doğru bildiğimiz yolda kararlılıkla devam edeceğiz ve Türkiye ekonomisi büyümeye devam edecek. Türkiye kalkınmaya devam edecek."

“Milletimiz bütün bu oyunları bozuyor”
Yılmaz, hükümet olarak sağlığa çok önem verdiklerini ve son 10 yılda devrim niteliğinde dönüşümler sağladıklarını belirterek, hastaların sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin 10 yıl önce yüzde 18ʹlerde olduğunu ifade etti. Şimdilerde bu memnuniyetin yüzde 70ʹlerde olduğu bilgisini veren Bakan Yılmaz, "Türkiyeʹnin bu gelişmesinden, büyümesinden, rahatsızlık duyan çevrelerde var. Onların yapmaya çalıştığı bir takım hadiseler de var. Ama ne yaparsa yapsınlar, Türkiyeʹnin imajını gerçekler ortada olduğu sürece bozamazlar. Gerçekler kendisini zaten ifade ediyor. Gerçekler zaten toplumun önünde, ekonomimiz büyümeye devam ediyor. Türkiye son 10 yılda demokrasi alanında da en az ekonomi alanında olduğu kadar ilerlemeler kaydetti vesayetçi bir sistemden, normal bir demokrasiye dönüşmüş oldu. Şimdi de ileri demokrasiyi hedefleyen bir ülke konumunda, ama birileri Türkiyeʹnin olumlu gidişatını bozmak, Türkiyeʹnin imajına gölge düşürmek için çaba sarf ediyor. Buna bütün toplumsal kesimlerin sorumlulukla yaklaşması ve buna müsaade etmemesi lazım. Halkımız zaten buna müsaade etmiyor. İstanbulʹda olsun Ankaraʹda olsun Başbakanımızʹa karşı göstermiş oldukları ilgi, bunun en açık kanıtıdır. Milletimiz bütün bu oyunları bozacak güçte ve ortaya koyduğu destekle bu oyunları bozuyor" dedi.

“Türkiye, hür ve adil seçimlerin olduğu bir ülke”
Gelecek yıl yapılacak seçimlere de değinen Bakan Yılmaz, "Önümüzdeki dönemler seçimler var Türkiyeʹnin önünde. Türkiye, hür ve adil seçimlerin olduğu bir ülke. Bu seçimlerde halkımızın bütün bu yapılan hadiseleri, yeniden değerlendireceği ve demokratik bir şekilde hesabını soracağı vakitler olacak inşallah" diye konuştu.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...