“İkinci aşama hızlandırmalı”
Çözüm sürecinde çekilme ile birinci aşamanın tamamlandığını belirten DTK üyesi Yurtsever “Top artık hükümette, gerekli adımlar biran evvel atılmalıdır” dedi.
458 defa okunmuş - 13 Haziran 2013 - Perşembe 12:11
DTK Daimi Meclis Üyesi Ali Rıza Yurtsever, Çözüm sürecinde birinci aşamanın bitirilme noktasına gelmesine rağmen Hükümetin ikinci aşama için gerekli adımları atmadığını söyledi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Başkanlığı gündeme dair değerlendirmelerde bulunmak üzere basın toplantısı düzenledi.

Dün saat 13.00’da parti binasında düzenlenen basın toplantısında Gezi parkı olaylarını değerlendiren BDP İl Başkanı Halis Yurtsever, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun söylemlerini kınadıklarını ve direnişçileri desteklediklerini söyledi.

Hükümetin ülke barışını umursamadığını ifade eden Yurtsever:” Milletvekilimiz Sayın Sırrı Süreyya Önderʹin başından beri orada bulunması BDP olarak bizim için bağlayıcıdır. İstanbul Valisiʹnin direnişçilere ilişkin söyledikleri tamamen gerçek dışıdır. Zaten gerçek olmadığı da ortaya çıktı. Valinin demokratik talepler için ortaya konan direnişi boşa çıkarmak için başlattığı karalama kampanyasını kınıyoruz. AKPʹnin ve Başbakan Erdoğanʹın bu direnişle ilgili sarf ettiği dil kesinlikle provakatif bir dildir. Barışa hizmet etmemektedir." Dedi.

Önceki gün Bingöl’de Dil ve Kültür Festivali kapsamında düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yurtsever, Evrensel barışa her kesimin kendi dilini kullanarak katkı sağlayabileceğini söyledi.

Yurtsever:” Bir halkın dilinin yıllardır yasak olduğu bir coğrafyada egemen dilin olimpiyatlarını yapmak gayri ahlakidir. Burada Türkçe olimpiyatları yapacağına Türkiyeʹdeki bütün dillerin olimpiyatlarını Ankara, Diyarbakır, İstanbulʹda yap. Bingölʹde gelip Türkçe Olimpiyat yapmak bu halkın düşünceleriyle oynamaktır. ʹEvrensel Barışʹ sloganıyla Afrikaʹdan getirilen çocuklara İstiklal Marşı söyletmek yerine her kültürden her renkten insanlara kendi kültürlerini tanıtma amaçlı bir etkinlik düzenlenirse evrensel barışa daha çok hizmet edeceğine inanıyoruz.”Dedi.

DTK Üyesi Yurtsever: ” Top artık hükümette”

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) daimi meclis üyesi Ali Rıza Yurtsever ise PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yayımladığı manifestosuyla başlayan çözüm sürecinde birinci aşamanın tamamlandığını belirterek: “Top artık hükümette. Gerekli adımlar biran evvel atılmalıdır” dedi. Hükümetin ikinci aşama için gerekli demokratik adımları atmadığını belirten Yurtsever: “Hükümet Anayasa’da gerekli demokratik düzenlemeleri henüz gerçekleştirmiş değil” şeklinde konuştu.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...