Günde 200 aileye sıcak aş
200 aileye sıcak yemek hizmeti veren Kızılay, yardımseverlerin güveni ve desteği ile ihtiyaç sahiplerinin umutlarını yeşertmeye devam ediyor.
397 defa okunmuş - 11 Haziran 2013 - Salı 11:59
Türkiye Kızılay Derneği Bingöl Şube Başkanı Mehmet Savaş, Türk Kızılayıʹnın 145. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Kızılay’ın, kurulduğu günden bu yana ayrım yapmadan halkın merhametini insanlığa yaşattığını vurgulayan Savaş, şöyle dedi:

“11 Haziranl868ʹde bir gurup idealist doktor Osmanlı Yaralı Hasta Askerlere Yardım Cemiyetiʹni kurdu. Cemiyetin ilk başkanı da Dr. Marko Paşaydı, daha sonra 1877 yılında Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti adını aldı. Cumhuriyet döneminde de Türkiye Kızılay Cemiyeti oldu. Sadece Savaş ve Afet dönemleri ile hizmetleri sınırlı kalmadı. Yaralıya kan, hastaya ilaç, yoksula aş, öğrenciye burs oldu” dedi.

“Ayrım yapmaksızın tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşıyoruz”
Kurulduğu günden bu yana insanlığın değerine taraf olan Kızılay’ın, insanlığın merhamet ve şefkat elini dünyanın dört bir yanına taşıyan tüm mazlumlar, mağdurlar vr yoksullular için bir umut sembolü olduğunu belirten Savaş, “Bu gün dünyanın her yanında adeta bir barış elçisi olarak çalışan Kızılay 145. Kuruluş Yıl dönümümü bu yılda 11 Haziran Salı günüdür.
Halkımızdan aldığı güç ve destekle yardımlarını ayrım yapmaksızın tüm ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan Kızılay dünyanın saygın yardım kuruluşlarından biri haline gelmiştir. İnsanların barınma, besleme, kan ihtiyacının karşılanması, Sosyal yardım, Sağlık hizmeti sunulması gibi bir çok alanda insanlara yardım elini uzatarak gurur verici faaliyetler yürütmektedir. Kızılay’ın temel İlkeleri insancılık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik, evrensellik benimsediği ilkeler olup, uluslar arası toplum takdirini kazanmıştır.”

Günde bin kişiye sıcak aş
Savaş, “Bingöl Şubesi olarak Ağustos 2011 ayından İtibaren başlatılan ve günde 200 aile( 1000 kişiye) Sıcak Yemek hizmetimiz devam etmektedir. Valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile birlikte Fakir, kimsesiz, sakat ve kuru gıdasını sıcak yemeğe dönüştürme imkanı bulunamayan Vatandaşlarımıza 2 çeşit yemek ve ekmeği ile birlikte adreslerine sefer tasları içinde araç ile götürüp teslim etmekteyiz. Bu hizmetimize dair olumlu tepkiler almaktayız. Ayrıca 2012-2013 Eğitim döneminde fakir, muhtaç, üniversite öğrencilerine kuru gıda yardımında bulunduk” dedi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...