El emeği, göz nuru sergisi
Bingöl Yeni Mahalleʹde bulunan Aile Destek Merkezi kursiyerleri, El Emeği- Göz Nuru ürünlerini Valilik önünde sergilediler.
360 defa okunmuş - 11 Haziran 2013 - Salı 11:46
Bingöl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) bünyesinde Aile Destek Merkeziʹnde eğitim gören kursiyerler tarafından üretilen ürünler Hükümet Konağı önünde açılan stantlarda sergilendi.

Aile Destek Merkeziʹndeki kursiyerlerin hazırladıkları serginin açılışına Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Vali Yardımcıları Mehmet Alper Çığ, Numan Tahir, Mutlu Akyol İle SYDV Müdürü Yunus Bulmuş ve davetliler katıldı.

Sosyal Yadımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Müdürü Yunus Bulmuş, Aile Destek Merkeziʹnin Yeni Mahalleʹde kurulan bir merkez olduğunu ifade ederek, "Bu merkezde yaklaşık 90 kursiyerimiz eğitim aldılar. 5 usta öğreticimiz var. 4 modül üzerine eğitim aldı arkadaşlar. Bu modüllerimiz; dikiş nakış, el nakışı, ahşap boyama ve giyim modülleri. Buradaki kursiyerlerimizin daha önce bu konuda bilgileri yoktu. Yaklaşık bir yıldır usta öğreticilerimizin verdiği eğitim sonucunda öğrendiler. Bugünde maharetlerini sergilediler. Buradaki Aile Destek Merkeziʹmizdeki amacımız sıkıntılı, sorunu olan ve birazda dışa açılmak isteyen bayanları bir araya getirmek, onlara yardımcı olmaktır." dedi.

"Müftülük desteğiyle Kurʹan Eğitimi veriliyor"

Bulmuş, "Gönül ister ki bütün mahallelerimizde böylesi aile destek merkezlerini açalım. Hedefimiz Bingölʹün her mahallesinde böylesi yerler yapmak. Aile Destek Merkeziʹmizde; aile içi şiddet, aile eğitimi, çocuk eğitimi gibi eğitimler verilmektedir. Ayrıca Kurʹan Eğitimi de verilmektedir. Yeni Mahalleʹde birçok bayan kardeşimiz Kurʹan-ı Kerimʹi bilmiyordu. Müftülüğümüzün desteğiyle Kurʹan eğitimi veriliyor. Bununda birçok faydasını gördük. Gelecekte açılacak aile destek merkezlerinde daha farklı modüller kullanacağız, memleketimiz için hayırlara vesile olur." şeklinde konuştu.

Sergide, 1 yıl içinde hazırlanan ürünlerin sergilendiğini belirten Bulmuş, buradan elde edilecek gelirin bir kısmının kursiyerlere verileceğini, bir kısmıylada malzeme alınacağını söyledi. Bulmuş, serginin 2 gün boyunca ziyaretçilere açık olacağını belirtti.


Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...