Esnaf ve Sanatkârlara İş Güvenliği Uyarısı
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bayram, sigortalı işçi çalıştıran esnafa “Çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği eğitimi” vermeleri konusunda uyardı.
356 defa okunmuş - 07 Haziran 2013 - Cuma 11:56
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali Bayram, Esnafların, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi işlemlerini yaptırmaları gerektiğini söyleyen Safran, bu konuda Esnaf Odasıʹndan destek alınabileceğini duyurdu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlülüğe girdiğini hatırlatan Bayram, şunları söyledi:
“Söz Konusu Kanunun 17 inci maddesi uyarınca; işveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamakla yükümlü olup, söz konusu yükümlülük 30.12.2012 itibari ile başlamıştır. ‘Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’ ise 15 Mayıs 2013 tarih ve 28648 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlülüğe girmiştir. Bu yönetmelik 20.06.2012 tarihli ve 6331 sayılı iş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında bulunan işyerlerini, bu işyerlerinde çalışanlara eğitim verecek kişi, kurum ve kuruluşları kapsamaktadır” ifadelerini kullandı.
“Başvuru olması halinde eğitim firmaları ile uygun fiyata anlaşabiliriz”
Çeşitli firmalar tarafından Çalışanlara İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verildiğini hatırlatan Bayram, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
“Verilen bu eğitimler birçok firma tarafından yüksek maliyetlerle gerçekleştirilmektedir. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimiz; üyelerimizin zorunlu olmamak kaydı ile isteğe bağlı olarak kurumumuza başvurmaları durumunda ilgili firmalarla fiyat anlaşmasına giderek çok uygun fiyatlarla İl ve İlçe esnafımıza yönelik ‘Çalışanlara İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’ almalarını sağlayacaktır” dedi.
Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...