Sarı, SBS adaylarına başarı diledi
Milli Eğitim Müdürü Sarı, öğrencilere kaygılarından arınmalarını tavsiye ederek başarı diledi.
308 defa okunmuş - 07 Haziran 2013 - Cuma 11:52
İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Sarı, Seviye Belirleme Sınavı (SBS) nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Mesajın ilk bölümünü öğretmenlere ayıran Sarı, şunları söyledi:
“Bir öğretim yılı boyunca görevinizin bilincinde yılmadan, usanmadan çalıştınız. Öğrencilerimizin eğitim ve öğretim çalışmalarını planlı bir şekilde yürütürken aynı zamanda sınava hazırlanmalarına da destek verdiniz. Çabalarınız ve çalışmalarınız her türlü takdirin üzerindedir. Çocuklarımızın; zamanı verimli kullanmalarına, planlı olmalarına, analiz ve sentez yapabilmelerine, eleştirel düşünebilmelerine, hayal kurmalarına, merak etmelerine ve hedef belirlemelerine olan güçlü katkılarınız için teşekkür ediyorum.”
“Kaygılarınızı azaltın, başaracağınıza inanın”
Öğrencilere başarmayı inanmayı tavsiye eden Sarı, “Başaracağınıza inanın. Kendinize güvendiğinizi ve bu işin üstesinden gelebileceğinizi, donanımınızın başarmak için yeterli olduğunu kendi kendinize fısıldayın. Unutmayın; bilginizi, gücünüzü, imkânlarınızı kendi potansiyeliniz oranında sınavlara yansıtırsanız başarı kendiliğinden gelecektir. Kaygılarınızı azaltın. Sınavda en aza indirilmiş kaygı ve stres en üst düzeyde başarılı olmanızı sağlar. Kendinizle ilgili olumsuz düşünmeyin. Bilginizden emin olun. Sınav başarısının ‘bilgi-yorum-hız’ değişkenlerinin kullanımı ile orantılı olduğunu unutmayın. İlköğretime başladığınız günden bu yana öğrendikleriniz ve birikimleriniz ile her birinizin bu sınav sürecinden başarıyla çıkacağınıza olan inancımız tamdır. Bu sınavlara hazırlanırken yaşadığınız bir takım sıkıntılar mutlaka olmuştur. Sizler hedeflerinize ulaşmak için ortaya koyduğunuz çabanın, harcadığınız emeğin, gösterdiğiniz fedakârlıkların karşılığını almayı hak ediyorsunuz. Unutmayınız ki, sonuç ne olursa olsun öğretmenleriniz ve velileriniz olarak bizler daima sizlerin yanında olacağız. Sizinle övünüyor, gurur duyuyor ve geleceğimize güvenle bakıyoruz. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor başarılar diliyorum” dedi.
“Çocuğunuza güvenirseniz çocuğunuz da kendisine güvenecektir”
Velilerin de sınav sürecinde, öğrenciler kadar kaygı yaşadığına dikkat çeken Sarı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kaygı aşırı derecede olmadığı sürece sorun yerine performansı yükselten bir duygudur. Bu dönemde; çocuğunuzu iyi olduğu konularda cesaretlendirip olumlu özelliklerini vurgulamaksınız. Bu çocuğunuzun güven duygusunu pekiştirecek, ‘yapabileceğine’ ve ‘başarabileceğine’ ilişkin inanç oluşturmasında etkili olacaktır. Unutmayın; siz çocuğunuza güvenirseniz çocuğunuz da kendisine güvenecektir. Çocuğunuza, ulaşabilir ve gerçekçi hedefler belirlemesinde yardımcı olun. Başarının amacı mutlu ve güvenli bir insan olmaktır. Anne-babasının sevgisini hisseden çocuk psikolojik olarak rahatlayacaktır. Bu rahatlama ise onun başarısını artıracaktır. Uzun bir süredir sınava hazırlanan öğrencilerimize ve onlara her türlü desteği veren, fedakârlık yapan sayın velilerimize saygılar sunar, ilimizde yapılacak olan SBS sınavının başarılı, huzurlu ve güven içinde geçmesini temenni ederim” dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...