Termik Santral Doğayı Mahvedecek
Bingölʹdeki 46 HES Projesinin ekolojik dengeyi yeterince bozduğunu dile getiren CHP İl Başkanı Kurban, Devecik Yiğitler bölgesine kurulması planlanan Termik Santralʹin de doğayı mahvedecek bir proje olduğunu söyledi.
414 defa okunmuş - 06 Haziran 2013 - Perşembe 12:17
CHP Bingöl İl Başkanı Mustafa Kurban, hiçbir sanayi bacasının tütmediği Bingöl coğrafyasının tertemiz bir doğa harikası olduğunu belirterek, “Bugüne kadar Devletin bir türlü kurmadığı fabrikalar bundan sonra kurulmaz. İşsizlik nedeni ile 500 bin Bingöllü il dışında yaşıyor geride 250 bin Bingöllü kalmışız” dedi.

8.100 km karelik Bingöl coğrafyasının mükemmel bir organik yaşam merkezi olduğuna dikkat çeken Kurban, şunları söyledi:

“Sularımız tertemiz buz gibi, yaylalarımız vadilerimiz doğa harikası bin bir çiçekle bezenmiş. Ormanlarımız coğrafyamızı süslüyor. Mera hayvancılığına, arıcılığa, meyveciliğe, dağı yayla turizmine, en mükemmel coğrafyamızın tam ortasına Devecik -Yiğitler bölgesine kurulma çalışmaları yapılan Termik Santral bu doğayı mahvedecek bir projedir” ifadelerini kullandı.

“Bingöl, organik yaşam alanı ilan edilmeli”
HES’lerin Bingöl’ün doğasını tahrip ettiğini öne süren Kurban, sözlerine şu şekilde devam etti:

“46 HES Projenin uygulandığı Bingöl’de çevre dengesi bozulması yetmiyormuş gibi otlağımızı, çiçeğimizi, hayvansal ürünlerimizi tahrip edecek Termik Santral Projesini AKP iktidarının tekrar gözden geçirmesini Sayın Bakanımızın Bingöl’ün coğrafyasının organik yaşam alanı ilan edilerek yayla, termal ve doğa turizmine açılması için gerekli tedbirleri almasına öncülük etmesini Bingöllüleri kömür tozlarının pompalama merkezi Termik Santral projesine karşı duyarlı olamaya davet ediyorum” dedi.

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...